Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Mo-BRUK publikuje wyniki za I półrocze 2022 r.

Udostępnij

Mo-BRUK, lider polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych, w I półroczu 2022 r. wypracował w ujęciu skonsolidowanym 111,6 mln zł przychodów ze sprzedaży, 58,7 mln zł EBITDA (zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację) oraz 45,6 mln zł zysku netto.

Cel: utrzymanie pozycji lidera

W I półroczu 2022 r. grupa Mo-BRUK uzyskała wysokie wskaźniki rentowności: EBITDA w wysokości 52,5 proc. oraz zysku netto na poziomie 40,9 proc. W analizowanym okresie rentowność aktywów ROA wyniosła 55,3 proc., a rentowność kapitału ROE 74 proc.

Sytuacja na „podstawowym” rynku MBR (MOBRUK) pozostaje stabilna – rośnie zarówno wolumen odpadów do zagospodarowania, jak i stawki za ich przetworzenie. W I półroczu 2022 r. grupa osiągnęła 5,8 mln zł przychodów z likwidacji „bom ekologicznych”, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 30,8 mln zł. Niższe przychody z tego tytułu wpłynęły na sprzedaż i zyskowność w ujęciu skonsolidowanym. Mo-BRUK spodziewa się ok. 17 mln zł wpływów w III kwartale bieżącego roku z tytułu zagospodarowania pozostałych odpadów z „bomby ekologicznej” w Gorlicach.

W I półroczu 2022 r. firma zagospodarowała 123,2 tys. ton odpadów, najwięcej w ramach segmentu zestalania i stabilizacji odpadów (73,4 tys. ton), przed produkcją paliwa alternatywnego (39,6 tys. ton) oraz spaleniem odpadów niebezpiecznych i medycznych (10,2 tys. ton). W analogicznym okresie poprzedniego roku Mo-BRUK zagospodarował 124,4 tys. ton odpadów.

Na koniec czerwca 2022 r. grupa Mo-BRUK dysponowała blisko 41,7 mln zł gotówki,
a wskaźnik zadłużenia finansowego netto do EBITDA wynosił -0,3, co oznacza, że stan środków pieniężnych przewyższał poziom zadłużenia finansowego.

Dla porównania, Mo-BRUK w I półroczu 2021 r. wypracował w ujęciu skonsolidowanym 131,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, 74,1 mln zł EBITDA (zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację) oraz 55,8 mln zł zysku netto.

- Nasz cel pozostaje niezmienny - chcemy pozostać liderem na atrakcyjnym rynku zagospodarowania odpadów przemysłowych, poszukując nowych obszarów związanych z odpadami

– komentuje Henryk Siodmok, prezes Mo-BRUK-u.

W 2022 r. Mo-BRUK zamierza wydać na inwestycje 20 mln zł, a w 2023 r. 60 mln zł, czego efektem będzie wzrost mocy produkcyjnych na koniec 2023 r. o 148 tys. ton (140 tys. ton w segmencie zestalania i stabilizacji oraz 8 tys. ton w segmencie spalania).

 

Odpowiedź na kryzys energetyczny

Wobec trwającego kryzysu energetycznego Mo-BRUK planuje sprzedaż mułów węglowych zlokalizowanych w należącym do spółki osadniku w Wałbrzychu. Firma posiada ok. 4 mln m3 tego paliwa.

Ponadto, przy rosnących cenach energii, Mo-BRUK zamierza stać się samowystarczalny energetycznie. Do końca 2022 r. spółka chce zainstalować ok. 200 kW mocy fotowoltaicznej, a do połowy 2024 r. moc instalacji ma wzrosnąć do ponad 2,5 MW, z czego większość będzie wytwarzana w jednostkach ORC, które będą przetwarzać ciepło odpadowe ze spalarni na energię elektryczną, w ten sposób zamykając ostatecznie obieg gospodarki zamkniętej.

Mo-BRUK zwraca także uwagę na niewystarczające wykorzystanie RDF w krajowym systemie energetycznym.

- Mamy nadzieję, że obecny kryzys energetyczny zmieni otoczenie prawne na korzystne dla RDF. Obecnie paliwo alternatywne wykorzystuje w Polsce tylko sektor cementowy i zaledwie jedna elektrociepłownia. Dużą szansą rozwoju dla RDF jest zainteresowanie tym paliwem przez sektor energetyki cieplnej i zawodowej, w tym małych instalacji, tzw. PEC-ów. To, po pierwsze, może rozwiązać problem rosnących cen za odbiór odpadów komunalnych, ponieważ można je wykorzystać energetycznie, w bezpieczny sposób, a po drugie uniezależni nas od importu paliw – podkreśla Siodmok.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus