Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Czy ubezpieczenie OC pokrywa uszkodzenie szyby?

materiał partnera

Udostępnij

Uszkodzenie szyby w aucie to poważna sprawa. Nawet małe pęknięcie może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego do momentu naprawy uszkodzenia lub wymiany. Wielu kierowców myśli, że szyby można naprawić w ramach polisy OC. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Uszkodzenia szyb samochodowych są jednymi z najczęściej powstających usterek. Szyby są delikatne i narażone na działanie piasku, drobnych kamieni oraz innych obiektów, z jakimi można mieć do czynienia na drodze. A do tego nawet małe pęknięcie bardzo szybko może zmienić się w poważne uszkodzenie.

Uszkodzone szyby a OC. Wyjaśnienie

Polisa OC samochodu, jaką powinien posiadać każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych, ma za zadanie chronić osoby poszkodowane w wypadku. Dlatego naprawa szyby z polisy OC możliwa jest tylko wtedy, gdy jej uszkodzenie jest wynikiem działania innego kierowcy i koszt naprawy jest pokrywany z jego OC. Jeżeli to Ty jesteś sprawcą wypadku, Twoja polisa OC nie pokryje naprawy uszkodzeń Twojego pojazdu. Natomiast jeśli w wypadku uszkodzeniu ulegną szyby w innych pojazdach, to koszty ich naprawy lub wymiany zostaną pokryte przez Twojego ubezpieczyciela. Nie ma innej możliwości, by uszkodzona szyba została naprawiona z polisy odpowiedzialności cywilnej.

Jakie ubezpieczenia zapewniają wsparcie w razie uszkodzenia szyby?

Na szczęście w ofercie LINK4 znajdują się inne polisy, w ramach których możesz naprawić uszkodzone szyby w twoim samochodzie. Pierwszym z nich jest popularne Autocasco w wariancie AllRisk. W przypadku wybrania tej polisy, bez względu na przyczynę powstania, koszty wszystkich szkód dotyczących szyb zostaną pokryte (zgodnie z OWU).

W LINK4 możesz także zdecydować się na polisę Szyby24. W jej ramach możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyby w profesjonalnym warsztacie, wskazanym przez LINK4. Do tego także pokrycie kosztów związanych z parkowaniem na strzeżonym parkingu, jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia naprawy od ręki. Nie stracisz także swoich zniżek z polis AC, jeżeli w kolejnym roku znowu skorzystasz z oferty LINK4.

Uszkodzona szyba w samochodzie? Ważne informacje

Jeżeli w trakcie kontroli drogowej policjant zauważy, że jedna z szyb w Twoim aucie jest pęknięta lub w inny sposób uszkodzona, może ukarać Cię mandatem. Jego wysokość może wynieść od 20 do aż 500 złotych. Z pewnością także zabierze Ci on dowód rejestracyjny pojazdu, aż do czasu usunięcia usterki lub wymiany szyby.

Gdy zauważysz w swoim aucie pęknięcie na szybie, powinieneś jak najszybciej udać się do profesjonalnego warsztatu. Im szybciej wykryta zostanie usterka, tym większa szansa na jej naprawę. A jakie uszkodzenia da się naprawić? Przede wszystkim nie mogą to być ubytki o średnicy większej niż 24 mm i pojawiające się w odległości mniejszej niż 10 cm od krawędzi szyby. Jeśli jest ich kilka, każdy powinien być oddalony o co najmniej 10 cm od kolejnego. Jeśli chodzi o rysy, mogą mierzyć maksymalnie do 10 cm długości. Nie naprawia się uszkodzeń powstałych po wewnętrznej stronie szyby.

Uszkodzona szyba i polisy komunikacyjne. Podsumowanie

Teraz masz już jasność, w ramach jakiej polisy możesz naprawić uszkodzoną szybę w Twoim aucie. Dlatego też zapraszamy do LINK4, gdzie znajdziesz ubezpieczenia najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

 

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Ubezpieczenie Szyby 24 dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl