Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

STS Holding wypłaci zaliczkę na poczet dywidendy za rok 2022

Udostępnij

STH (STSHOLDING) – spółka dominująca w Grupie STS, jednego z największych bukmacherów w Europie Centralnej oraz lidera rynku w Polsce – wypłaci zaliczkę na poczet dywidendy za rok 2022. Do akcjonariuszy trafi niemal 42,3 mln zł, czyli nie więcej niż połowa zysku jednostkowego spółki osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego. Zaliczką będzie objętych 156 534 958 akcji spółki. Kwota zaliczki, przypadająca na 1 akcję, wyniesie: 0,27 zł. Dzień ustalenia akcjonariuszy uprawnionych do zaliczki: 24.10.2022 r., natomiast dzień wypłaty zaliczki: 28.10.2022 r. – 31.10.2022 r.

Zgodnie z naszą polityką dywidendy i wcześniejszymi zapowiedziami, w tym z IPO, transferujemy do inwestorów tak szybko jak jest to możliwe zysk generowany w Grupie STS. Ze względu na holdingową budowę organizacji, w celu przyspieszenia płatności inwestorom, każdego roku wypłacamy dywidendę za rok ubiegły oraz zaliczkę na poczet dywidendy z zysku za rok bieżący. W tym roku łącznie do akcjonariuszy trafi ok. 100 mln zł – mówi Mateusz Juroszek, prezes zarządu STS Holding.

Od stycznia do czerwca 2022 roku Grupa STS wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie 263 mln zł. Skorygowana EBITDA w pierwszym półroczu 2022 wyniosła 117 mln zł. Zysk netto Grupy od stycznia do czerwca br. wyniósł 62 mln zł[1]. W H1 2022 roku STS S.A. – główna spółka operacyjna Grupy STS – osiągnęła zaś 83 mln zł zysku netto[2].

W pierwszym półroczu 2022 Grupa STS wygenerowała NGR na poziomie ponad 296 mln zł, gdy przed rokiem było to 295 mln zł. Od stycznia do czerwca 2022 roku wartość zawartych zakładów przez klientów Grupy STS wyniosła 2,189 mld zł, gdy przed rokiem było to 2,222 mld zł. Warto odnotować, że w H1 2021 rozgrywane były Mistrzostwa Europy, tegoroczne Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczną się zaś dopiero w Q4 2022.

Grupa nie posiada długów zewnętrznych i zobowiązań bankowych, a przyznane linie kredytowe nie zostały uruchomione. Na 30 czerwca br. kapitały rezerwowe Grupy STS wyniosły łącznie 238 mln zł, w tym 198 mln zł środków finansowych i ich ekwiwalentów oraz 40 mln zł niewykorzystanych linii kredytowych.

Grupa STS jest największym pod względem obrotów bukmacherem w Polsce, który działa również na skalę międzynarodową dzięki licencjom w Wielkiej Brytanii oraz Estonii, skąd oferuje usługi na kilku rynkach. Produkty oferowane przez Grupę obejmują zakłady sportowe, zakłady na sporty wirtualne, kasyno internetowe (poza Polską), BetGames oraz szeroką ofertę zakładów na wyniki wydarzeń esportowych.

Grupa od wielu lat nieprzerwanie wdraża strategię „mobile-first” w oparciu o autorski system bukmacherski. Stale rozwija własną platformę technologiczną, aby sprostać potrzebom klientów i wyznaczać rynkowe trendy. Inwestycje Grupy w portfolio produktowe i rozwiązania technologiczne wyniosły w 2021 r. 29 mln PLN. Ponadto w 2020 roku STS S.A. przejęła kontrolę nad czeską spółką technologiczną Betsys, w której obecnie posiada 74% akcji. Betsys jest głównym dostawcą rozwiązań IT dla bukmachera w Polsce, zarówno na potrzeby kanałów online, jak i retail. Łącznie w Grupie zespół ds. rozwoju produktów i platform Grupy składa się z około 160 wysoko wykwalifikowanych osób, w tym około 85 programistów, 55 innych pracowników zajmujących się rozwojem technologii i platform oraz 20 pracowników zajmujących się business intelligence oraz analityką biznesową.