Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wyniki finansowe KGL w pierwszym półroczu 2022 r. oraz komentarz zarządu

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE półrocze 2022 półrocze 2021 dynamika
tys. zł      
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 349 543 277 177 26%
Zysk (strata) brutto na sprzedaży 36 777 36 942 0%
Zysk (strata) brutto -2 398 9 746  
Zysk (strata) netto -1 914 8 021  
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/eur) -0,27 1,13  
EBIT 5 715 10 490 -46%
EBITDA 19 351 23 145 -16%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 8 405 15 569 -46%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -4 490 -5 031  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -20 848 13 239  
       
Aktywa razem 417 637 402 927 4%
Kapitał własny 132 228 137 274 -4%
Zobowiązania długoterminowe 61 895 71 554 -13%
Zobowiązania krótkoterminowe 209 227 179 792 16%

 

Drodzy Akcjonariusze i Inwestorzy,

W imieniu całego Zarządu spółki KGL przedstawiam Państwu sprawozdanie z działalności Spółki za I półrocze 2022 r.

Pierwsze półrocze 2022 r. można opisać jako stosunkowo nieprzewidywalne w przebiegu, ponieważ w tym okresie miał miejsce szereg zjawisk bezpośrednio wpływających na biznes KGL. Mowa tu przede wszystkim o pikujących wręcz kosztach energii elektrycznej, która w KGL jest podstawowym medium wykorzystywanym do zasilania linii produkcyjnych, utrzymujących się wzrostach cen surowców i pozostałych składników stanowiących koszt wytworzenia produktu czy też powiększających się trudnościach w dostępie do pracowników. Pomimo tego, Spółka wypracowała łącznie ponad 349 mln zł przychodów ze sprzedaży, co w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym stanowiło ponad 26% wzrost. Pierwszy raz, od kilku kwartałów, głównym czynnikiem wspierającym wzrosty cen nie były rosnące ceny surowców tylko znaczny wzrost cen energii elektrycznej. Pamiętając, że w pierwszym półroczu 2022 r. w dalszym ciągu utrzymywały się wzrosty cen zakupywanych surowców, jak i wszystkich składników wchodzących w koszt wytworzenia produktu, wszystko to musiało mieć wpływ w realizacji założonych celów w zakresie wysokości marż, pomimo podjętych przez Spółkę prób podnoszenia cen w adekwatnej wysokości do rosnących cen wszystkich składników kosztowych, a przede wszystkim kosztów energii.

Analiza pierwszego półrocza 2022 r. (a także drugiego półrocza 2021 r.) jasno pokazuje, że poziom zysku netto nie może być zadowalający. Składają się na to opisane wyżej czynniki oraz rosnące koszty finansowania i niestabilne kursy walutowe. W efekcie powyższego, większość wysiłków mających na celu poprawę parametrów sprzedaży nie powoduje w istotny sposób poprawy rentowności zysku netto, który pozostaje na niezbyt wysokich, nie satysfakcjonujących poziomach. Wspomniane już wysokie koszty zadłużenia są przedmiotem prac Zarządu z celem ograniczenia ich wysokości w najbliższej przyszłości, co powinno wesprzeć między innymi poziom zysku netto.

Pomimo wymagającego dla Spółki pierwszego półrocza 2022 r., na co złożył się szereg niezależnych od KGL czynników, Zarząd niezmiennie stoi na stanowisku, iż sytuacja w branży jest bardzo dobra w kontekście rosnącego zapotrzebowania na oferowane przez KGL produkty i surowce. W opinii Zarządu, rynek jest rosnący i perspektywiczny w horyzoncie najbliższych lat. Aspekty środowiskowe stanowią pewien rodzaj ryzyka i wyzwań, zwłaszcza w niektórych obszarach branży spożywczej (zawartych zwłaszcza w dyrektywie SUP), jednakże w KGL ryzyko to plasuje się na względnie niskim poziomie z uwagi na zdecydowanie przemysłowy charakter produktów oferowanych przez Spółkę, wśród których trudno będzie znaleźć alternaty dla obecnie stosowanych. Spółka, w ramach prowadzonych działań R&D, dokłada wszelkich starań aby sprostać większości oczekiwań klientów (oraz regulatorów rynku) w zakresie zdolności produktów do pełnego recyklingu, maksymalizacji użycia recyklatów czy, też tam gdzie to możliwe, redukcji ich wagi (ograniczenia plastiku).

Zarząd animuje szereg działań optymalizacyjnych w Spółce, zwłaszcza w obszarze procesów produkcyjnych. W minionym roku wdrożone zostały elementy systemu zarządzania LEAN MANAGEMENT, co z równolegle prowadzonymi szkoleniami wśród załogi w zakresie pogłębiania i lepszego wykorzystywania wiedzy z filozofii LEAN, pozwoli Spółce uzyskiwać wymierne korzyści. W ramach realizacji założeń przyjętej Strategii Rozwoju na lata 2021-2025, dokonaliśmy wyboru dostawcy linii do regranulacji (firma NGR Austria), której uruchomienie miało miejsce w sierpniu 2022 r. Linia ta stanowi nowy element biznesu KGL – produkcja i sprzedaż na rynek regranulatów tworzyw sztucznych.

Zarząd na bieżąco analizuje również faktyczny i potencjalny wpływ sytuacji politycznogospodarczej w Ukrainie, której rynek przy pozytywnej realizacji scenariuszy zdarzeń, może być dla KGL atrakcyjny rozwojowo. Zdaniem Zarządu, obrana przez Spółkę strategia długoterminowego patrzenia na prowadzony biznes jest słuszna i pomimo przejściowych, obiektywnych trudności, KGL w dalszym ciągu pozostaje na ścieżce budowy nowoczesnej i sprawnej organizacji, zdolnej do generowania satysfakcjonujących zysków dla jej akcjonariuszy.

Dużo obszerniej o sytuacji na rynku i w KGL piszemy w poniższym sprawozdaniu, do lektury którego gorąco Państwa zachęcam w imieniu całego Zarządu Spółki.

Krzysztof Gromkowski

Prezes Zarządu KGL S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus