Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

GPW uruchomi rynek akcji spółek zagranicznych. Na początek w obrocie dostępne będą akcje pięciu spółek

Udostępnij
  • 4 listopada 2022 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) planuje uruchomić rynek akcji spółek zagranicznych – GlobalConnect
  • GlobalConnect umożliwi inwestowanie w akcje globalnych spółek w polskiej walucie, w trakcie sesji giełdowej w Warszawie
  • Pierwszym Wprowadzającym Animatorem Rynku będzie Santander Biuro Maklerskie, który jednocześnie udostępni GlobalConnect inwestorom indywidualnym. Do rynku podłączyły się także: Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, ING Bank Śląski, Opera Dom Maklerski.
  • Na początek w obrocie dostępne będą akcje spółek: Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) rusza nowy rynek, na którym będą notowane akcje wprowadzane do obrotu przez Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR) bez zgody emitenta. Pierwsza sesja giełdowa GlobalConnect planowana jest na 4 listopada. Dzięki nowemu rynkowi inwestorzy będą mogli kupować i sprzedawać na GPW akcje największych i najbardziej znanych spółek zagranicznych. Pierwszym WAR, który wprowadzi akcje spółek zagranicznych do obrotu na GlobalConnect, zostało Santander Biuro Maklerskie. Wniosek o dołączenie do rynku i jednocześnie poszerzenie swojej oferty detalicznej o GlobalConnect złożyły: ING Bank Śląski, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, Opera Dom Maklerski oraz Santander Biuro Maklerskie. Klienci tych biur i domów maklerskich jako pierwsi uzyskają dostęp do nowego rynku.

– Dążymy do tego, aby uczestnicy rynków GPW mieli dostęp do szerokiej gamy produktów, w które mogą zainwestować na prostych i czytelnych zasadach, dlatego stale szukamy nowych możliwości uatrakcyjnienia naszej oferty. Jedną z takich inicjatyw jest stworzenie nowego rynku GlobalConnect. Da on zainteresowanym domom i biurom maklerskim dodatkową możliwość poszerzenia swojej oferty i obniżenia kosztów dostępu do rynków zagranicznych. Inwestorzy zyskają możliwość dywersyfikacji geograficznej swojego portfela, realizując transakcje w krajowej walucie. Płynność obrotu wspomagana będzie przez profesjonalnego animatora rynku. Mamy nadzieję, że oferta spotka się z zainteresowaniem uczestników rynku,  w szczególności inwestorów indywidualnych – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

W początkowej fazie GlobalConnect do obrotu zostaną wprowadzone akcje pięciu spółek europejskich (Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen), a następnie planowane jest sukcesywne rozbudowywanie oferty. W późniejszym okresie planowane jest także wprowadzenie akcji amerykańskich. Wybór spółek wprowadzanych do obrotu na GlobalConnect będzie leżał w gestii WAR. WAR będzie także odpowiadać za zapewnienie płynności na wprowadzanych walorach. Tempo poszerzania oferty GlobalConnect będzie uzależnione od zainteresowania inwestorów i gotowości Animatorów.

– Animowaniem zajmujemy się na warszawskim parkiecie od wielu lat. Śledzimy nowości, staramy się wdrażać innowacyjne rozwiązania. Wiemy, że notowanie na lokalnym rynku zagranicznych instrumentów finansowych przyjęło się bardzo dobrze w krajach zachodnich, m.in. w Wiedniu. Dlatego widzimy w GlobalConnect bardzo duży potencjał i cieszymy się, że to my jako pierwsi możemy wspólnie z GPW zaoferować to rozwiązanie pozostałym uczestnikom rynku. Zaczynamy od kilku naprawdę ciekawych spółek, tak żeby zarówno inne biura i domy maklerskie jak i klienci przyzwyczaili się do nowego rynku. Z pewnością jednak będziemy powiększać bazę dostępnych instrumentów – wyjaśnia Daniel Posyniak, zastępca dyrektora Santander Buro Maklerskie.

Nowy rynek będzie funkcjonował w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) GPW. Notowania na tym rynku będą odbywać się w trakcie sesji giełdowej na GPW – od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Akcje zagranicznych spółek będą kwotowane w polskich złotych. Inwestorzy będą mogli składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które zdecydują się włączyć GlobalConnect do swojej oferty. Opłaty pobierane od członków giełdy, działających na tym rynku będą identyczne jak opłaty pobierane na Głównym Rynku GPW.

Akcje spółek dopuszczonych do obrotu na rynku GlobalConnect będą oznaczone tymi samymi kodami ISIN (identyfikującymi papier wartościowy) co akcje dostępne na właściwym rynku macierzystym, a transakcje będą rozliczane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW).

Posiadaczom akcji notowanych na GlobalConnect będą przysługiwały pożytki w postaci np. dywidend. Warto przy tym zaznaczyć, że warunki dotyczące tych pożytków będą zależały od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego, w jaki sposób będą one obsługiwane przez zagraniczny depozyt, za pośrednictwem którego zagraniczne akcje trafiają na nasz rynek. Po drugie, od tego, jak do obsługi tych zdarzeń podejdą krajowi brokerzy, uczestnicy rynku GlobalConnect.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus