Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Analitycy BM mBanku dalej w defensywie, korygują listę faworytów

Udostępnij

Inflacja poza kontrolą, policy mix straszący inwestorów zagranicznych czy ryzyko ograniczenia funduszy unijnych. To tylko kilka czynników, które nie pozwalają analitykom BM mBanku opuścić gardy i wyjść z defensywnego trybu. Listopad nie przyniósł też zmian rekomendacji. Specjaliści przygotowali za to kilka nowych pomysłów inwestycyjnych.

 

Największą zmianą w listopadowym przeglądzie miesięcznym BM mBanku wydaje się zmiana pozycjonowania analityków względem sektora finansowego, które wzrosło z neutralnego do pozytywnego. Analitycy oceniają bowiem, że bieżąca wycena sektora jest za niska, a konsensus coraz lepiej odzwierciedla obciążenia sektora. Nie skończyło się też bynajmniej na deklaracjach. Listę odradzanych inwestycji opuściły akcje dwóch banków: ALR (ALIOR) i MIL (MILLENNIUM), a na listę pomysłów inwestycyjnych zawitały SPL (SANPL) oraz KRU (KRUK).

„Za spółek finansowych naszym top-pick pozostaje Kruk (…) Uważamy, że nasza prognoza całoroczna na poziomie 740 mln PLN jest obecnie mało ambitna i zasługuje na pozytywną rewizję. Uważamy, że Kruk tym razem ustrzeże się znaczącej realizacji zysków jaka miała miejsce po wynikach za 2Q dzięki programowi skupu akcji własnych opiewającym na miliard złotych” – wyjaśniają

Zmiana pozycjonowania względem sektora nie oznacza jednak, że z horyzontu zniknęły wszelkie zagrożenia. Zespół BM mBanku w dalszym ciągu obawia się przede wszystkim dwóch kwestii. Pierwsza to potencjalne nowe obciążenia wprowadzane przez prawodawcę (jak podatek od nadzwyczajnych zysków) oraz druga w postaci ponownej przeceny polskiego długu. Po stronie pozytywów wymieniają za to stosukowo niską partycypację w wakacjach kredytowych (53-55% uprawnionych klientów), co oznacza, że zwiększanie odpisów z tego tytułu nie będzie konieczne. Zwracają też uwagę, że oczyszczone o szereg zdarzeń jednorazowych wyniki banków za Q3 są bardzo dobre i zapowiadają udany przyszły rok.

Potencjalnie perspektywiczną inwestycją mogą w ocenie analityków okazać się także akcje spółek szeroko rozumianych detalistów. Zarówno tych z branży spożywczej, tu na liście niezmienne DNP (DINOPL), ale także związanych ze sprzedażą w sieci. Jak zaznaczają, rynek e-commerce w Polsce wciąż utrzymuje wysokie dynamiki wzrostu, zarówno w segmencie odzieży, jak i żywności. Do faworytów w tym obszarze do ALE (ALLEGRO) dołączyły w listopadzie także akcje ANR (ANSWEAR).

„Spodziewamy się, że Answear zaraportuje bardzo dobre wyniki. (…) Oczekujemy, że erozja marzy brutto w 3Q znajdzie się na poziomie zbliżonym do 2Q, a spółka będzie kontynuować optymalizację narzutu kosztów logistyki na sprzedaż. Przy tym spółka osiągnie bardzo solidną dynamikę EBITDA przekraczającą 60% r/r” – zaznaczają

Zespół BM mBanku ocenia także, że w otoczeniu wysokiej inflacji i słabnącej krajowej waluty, w miarę bezpieczną przystanią może być także sektor produkcji gier. Jak zaznaczają, gry oferują wysokie value for money, co może zyskiwać na znaczeniu przy malejącym dochodzie rozporządzalnym. Jednak mimo tego, reprezentacja gamedevu wśród faworytów analityków nie wzrosła. Byliśmy natomiast świadkami zmiany warty, akcje 11B (11BIT) zastąpił CDR (CDPROJEKT).

W ocenie analityków, aktualna sytuacja obu spółek to niemal lustrzane odbicie. W przypadku 11 bit studios oczekują bowiem raczej słabych wyników za trzeci kwartał i brak istotniejszych katalizatorów mogących wesprzeć kurs na horyzoncie. Start kampanii marketingowej Frostpunk 2 może ich zdaniem przesunąć się na kolejny rok, a rekame Wiedźmina tworzony przez częściowo zależne Fool’s Theory to z uwagi na złożoność projektu, pieśń przyszłości.

Z kolei CD Projekt może według specjalistów pokazać dobre wyniki, a aktualizacja strategii i serial Netflixa zapewniają notowaniom spółki dobre momentum.

„Oczekujemy mocnego zestawu danych finansowych z przychodami ponad 250 mln PLN oraz wynikiem EBITDA ponad 120 mln PLN (najlepsza wartość od początku 2021 r.) (…) Dobre wyniki za 3Q’22 będą efektem znaczącej poprawy sentymentu wokół Cyberpunk 2077 (…) Dobry sentyment wokół CP77 utrzymuje się cały czas (recenzje Steam z ostatnich 30 dni są już w 90% pozytywne, wobec długoterminowej wartości 77%), co powinno pozytywnie wpłynąć na wyniki 4Q’22” – kwitują  

 

Pełna lista kluczowych pomysłów inwestycyjnych opublikowana w Przeglądzie Miesięcznym BM mBanku z 2 listopada 2022 r.:

Kluczowe pozytywne pomysły inwestycyjne
ALE (ALLEGRO), ANR (ANSWEAR) (nowość), CDR (CDPROJEKT) (nowość), CEZ, DNP (DINOPL), KRU (KRUK), MOL, OPL (ORANGEPL), PKN (PKNORLEN), PEP, SPL (SANPL) (nowość), STH (STSHOLDING), SNT (SYNEKTIK), WPL (WIRTUALNA) (nowość)
opuściły listę
11B (11BIT), CMR (COMARCH), CPS (CYFRPLSAT), KTY (KETY), PGNIG
Kluczowe negatywne pomysły inwestycyjne
CCC, GPW (nowść), ATT (GRUPAAZOTY) (nowść), JSW (nowść), KGH (KGHM) (nowść), MAB (MABION) (nowść), TPE (TAURONPE)
opuściły listę
ALR (ALIOR), LPP, MIL (MILLENNIUM), PGE, TEN (TSGAMES)

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: listopad 2022" po raz pierwszy opublikowanego 02.09.2022 r. o godzinie 08:30. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r znajduje się w załączonym pliku.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+