Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Spadek wartości pojazdu – jak się przed nim uchronić?

materiał partnera

Udostępnij

Ze względu na spadek wartości samochodu w czasie, szkoda całkowita lub kradzież pojazdu może oznaczać sporą stratę finansową nawet przy dobrym ubezpieczeniu AC. Rozwiązaniem, które może temu zapobiec, jest ubezpieczenie GAP. Co to takiego i kiedy warto z niego skorzystać? Sprawdź, jak działa ubezpieczenie GAP.

Ubezpieczenie GAP – co to jest i jak chroni przed stratą finansową?

Ubezpieczenie GAP (ang. Guaranteed Asset Protection) to sposób ochrony wartości pojazdu, w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej. Nazywane jest ubezpieczeniem straty finansowej, bo niweluje różnicę między kwoty odszkodowania z polisy AC, a pierwotną wartością auta.

Rekompensata wypłacana z Autocasco będzie tym niższa, im starszy jest pojazd w momencie zdarzenia, w związku ze spadkiem wartości pojazdu w czasie. Nawet przy AC ze stałą sumą ubezpieczenia, obowiązuje ona przez określony czas, zwykle 12 miesięcy, a w kolejnej polisie wartość sumy ubezpieczenia będzie już niższa.

W ubezpieczeniu GAP natomiast odszkodowanie będzie wyższe wraz ze starzeniem się pojazdu. Wynikiem wypłaty odszkodowania GAP będzie uzupełnienie wypłaty z AC do wysokości rzeczywistej straty finansowej lub przynajmniej uzyskanie dodatkowych środków, które złagodzą skutki utraty pojazdu.

 

Jak działa ubezpieczenia GAP i czym różnią się jego poszczególne warianty?

Ubezpieczenie GAP jest szczególnie często wybierane przez przedsiębiorców, którzy biorą samochód w leasing. Pozwala bowiem pokryć część zobowiązania na rzecz firmy leasingowej, a czasem nawet może pomóc sfinansować nowe auto.

Najpopularniejszy wariant to tak zwany GAP fakturowy. Jak sugeruje nazwa, ubezpieczenie takie wyrównuje różnicę pomiędzy odszkodowaniem uzyskanym z AC lub wartością pojazdu w momencie zdarzenia, a jego wartością początkową z faktury.

Nieco niższą ochronę zapewnia GAP indeksowy, w którym wypłata z ubezpieczenia będzie określonym procentem wartości samochodu na dzień, w którym został skradziony lub wystąpiła szkoda całkowita. Najrzadziej spotykany wariant to z kolei GAP finansowy, gdzie odszkodowanie jest równe sumie pozostałych do spłaty rat leasingowych pomniejszonej o wypłatę rekompensaty z AC.

W przypadku, gdy ubezpieczenie kupujesz do działającej już umowy leasingu, zamiast GAP-a fakturowego stosuje się często GAP casco. Mechanizm działania jest podobny jak w GAP fakturowym, jednak zamiast początkowej wartości auta odpowiadającej wartości fakturowej w wyliczeniach uwzględnia się sumę ubezpieczenia z polisy AC obowiązującej na dzień zakupu ubezpieczenie GAP. Wartość z polisy AC może być przyjęta w wyliczeniach GAP, o ile od zakupu polisy AC nie upłynęło zbyt dużo czasu, zazwyczaj nie więcej niż 2 miesiące.

 

Dodatkowe korzyści z ubezpieczenia GAP

Wiesz już, jak działa ubezpieczenie GAP i co to właściwie jest. Dobra polisa tego typu to jednak nie tylko ochrona przed stratą finansową w sytuacji kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej, ale też dodatkowe korzyści.

Przykładem może być ubezpieczenie GAP w PKO Ubezpieczenia, czyli oferta skierowana do przedsiębiorców, którzy korzystają z finansowania w PKO Leasing. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie GAP fakturowy lub GAP casco, ubezpieczyciel zapewni Ci także w razie potrzeby samochód zastępczy i pokryje część kosztów leasingu lub ubezpieczenia komunikacyjnego nowego auta.

Przy zakupie ubezpieczenia GAP i ubezpieczenia komunikacyjnego PKO Auto otrzymasz atrakcyjną zniżkę. Pakiet ubezpieczeń i leasing w jednej grupie finansowej to również wygoda, bo składki będą po prostu doliczane do raty leasingowej, a w przypadku szkody wszystkie formalności będą obsługiwane przez jednego ubezpieczyciela.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+