Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Trzy kolejne inwestycje funduszu venture capital z grupy Carlson

Udostępnij

Carlson ASI EVIG Alfa, fundusz venture capital z grupy Carlson, ogłasza inwestycje w trzy nowe startupy. Do grona spółek portfelowych funduszu dołączyły: AI_Seller, Connect4KIDS i True Moves. Spółki realizują projekty o charakterze badawczo-rozwojowym na wczesnym etapie rozwoju z dużym potencjałem na komercjalizację. Do tej pory Carlson ASI EVIG Alfa zrealizował ponad 40 inwestycji w startupy. Fundusz zbliża się do zamknięcia okresu inwestycyjnego i przejścia do etapu intensywnego wsparcia rozwoju spółek portfelowych.

- Nasze trzy nowe inwestycje udowadniają, że jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznych i aktywnych funduszu VC w Polsce. Mimo dużej konkurencji udaje nam się cały czas wyszukiwać innowacyjne, polskie rozwiązania i inicjatywy badawczo-rozwojowe, posiadające duży potencjał na sukces komercyjny. Do tego grona niewątpliwie zaliczają się nowe spółki portfelowe: AI_Seller, Connect4KIDS i True Moves

- mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI EVIG Alfa.

AI_Seller to projekt, który chce wykorzystać możliwości uczenia maszynowego (machine learning) do wsparcia sprzedaży w kanale e-commerce. Startup pracuje nad aplikacją w modelu SaaS. Korzystający z niej klienci B2B – sklepy e-commerce i platformy marketplace – otrzymują w oparciu o aktualne dane sprzedażowe predykcje, wskazujące w czasie rzeczywistym, które produkty, w jakiej cenie i w którym kanale warto aktualnie oferować klientom. Głównym celem rozwiązania AI_Seller ma być wzrost konwersji i poprawa efektywności kosztowej procesu sprzedaży w kanale e-commerce. 

Connect4KIDS zamierza stworzyć kompleksowe rozwiązanie, pozwalające diagnozować i prognozować rozwój wad postawy u dzieci oraz wspierać nauczycieli i trenerów w doborze odpowiednich ćwiczeń do korekcji. W proces będą zaangażowani rodzice, którzy otrzymają informacje o postępach w realizowanym programie ćwiczeń. Założyciele Connect4KIDS planują, że ich rozwiązanie stanie się powszechnie używanym narzędziem w placówkach oświatowych.

Ostatnim nowym projektem, w którym zainwestował fundusz CAI (CARLSON) jest True Moves. Startup pracuje nad rozwiązaniem, przeznaczonym dla miłośników klasycznych zegarków, którzy chcą mieć dostęp do funkcjonalności oferowanych przez smartwatche czy smartbandy. Spółka opracuje i wprowadzi na rynek zintegrowany z paskiem zegarka moduł, zapewniający takie funkcje jak np.: komunikacja z telefonem komórkowym, monitorowanie aktywności fizycznej, bezdotykowe płatności czy lokalizacja zegarka. 

Łączna wartość inwestycji funduszu Carlson ASI EVIG Alfa w AI_Seller, Connect4KIDS i True Moves wyniosła 3 mln zł.  

Fundusz  jest w trakcie procedowania jeszcze jednej inwestycji, która finalnie zamknie portfel inwestycyjny Carlson ASI EVIG alfa.

- W związku z zamknięciem okresu inwestycyjnego, cała nasze zaangażowanie skupia się na pracy ze spółkami portfelowymi. Zainwestowaliśmy w ponad 40 projektów i każdy z nich wymaga naszego pełnego wsparcia. Chcemy wspomagać nasze spółki w obszarach związanych z corporate governance, sprzedażą, zarządzaniem finansami oraz pozyskiwaniem klientów. Będziemy także koncentrować się na wspieraniu spółek portfelowych w pozyskiwaniu finansowania w kolejnych rundach, co w niektórych sytuacjach można być dla nas szansą na udane wyjście z inwestycji. W naszej ocenie, część z naszych startupów jest już na tyle rozwinięta biznesowo, że może zainteresować fundusze VC inwestujące w bardziej zaawansowane projekty lub inwestorów branżowych

– mówi Łukasz Marczuk, wiceprezes Carlson ASI EVIG Alfa.

W 2022 roku fundusz zrealizował dwa wyjścia z inwestycji, sprzedając udziału w startupach NoelleLed i Deventiv. W przypadku NoelleLed udziały funduszu zostały nabyte przez inwestora branżowego związanego z rynkiem energetycznym.

W swojej działalności inwestycyjnej – obok komercjalizacji polskich projektów badawczo-rozwojowych - Carlson ASI EVIG Alfa zwraca także uwagę na kwestię związane z oddziaływaniem społecznym i środowiskowym wspieranych projektów (impact investing). Według badania, które funduszu przeprowadził pod koniec ubiegłego roku ponad 90% jego spółek portfelowych realizuje działania wpisujące się w cele zrównoważonego rozwoju.  - W kolejnych odsłonach naszego raportu zamierzamy monitorować wybrane metryki i weryfikować ich realizację – mówi Dawid Wesołowski.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus