Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Energa uruchomi nową farmę fotowoltaiczną

Udostępnij

Energa Green Development, spółka z Grupy ORLEN, uzyskała komplet pozwoleń na budowę 65 MW mocy w ramach realizacji pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Mitra. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę tego roku. Obecnie prowadzone jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę obiektu. Farma Mitra powstaje w miejscowości Przykona, w województwie wielkopolskim, na zrewitalizowanych terenach pokopalnianych. 

Farma Mitra jest obecnie największym realizowanym przez Energę z Grupy ORLEN projektem fotowoltaicznym. Według szacunków farma będzie w stanie w ciągu roku wyprodukować energię, która jest w stanie zasilić ponad 30 tys. gospodarstw domowych. Farma powstanie na należących do Energi gruntach w gm. Przykona, w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie), zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Łącznie powstające i działające już w tej lokalizacji moce odnawiane Grupy ORLEN będą w stanie zasilić czystą energią blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych.

– Konsekwentnie rozwijamy nowoczesną energetykę opartą o odnawialne źródła energii, wspierane niskoemisyjnymi źródłami gazowymi i technologią małych reaktorów jądrowych. Już dzisiaj należymy do największych wytwórców energii w kraju, a ponad połowa naszej produkcji pochodzi właśnie ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Będziemy dalej inwestować w tym segmencie, bo to pozwala nam realnie uniezależniać się od paliw kopalnych i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski. Farma fotowoltaiczna Mitra to trzecia duża inwestycja fotowoltaiczna Energi po włączeniu gdańskiej grupy w struktury koncernu ORLEN. Wchodzimy w kolejny etap tej inwestycji, i spodziewamy się, że po zawarciu kontraktu z wykonawcą budowa jej pierwszego etapu zajmie nieco ponad rok – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN (PKNORLEN) 
 

– Farma Mitra to jak dotąd największa farma fotowoltaiczna realizowana przez Energę. Jej realizacja to jednak tylko niewielka część szeroko zakrojonego planu realizowanego w ramach strategii Grupy ORLEN. W portfelu posiadamy obecnie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 500 MW. Na etapie inicjowania są kolejne przedsięwzięcia. Dzięki temu wymiernie zwiększymy nie tylko potencjał mocowy OZE w Grupie ORLEN, ale również wzmocnimy swój udział w transformacji krajowego systemu generacji energii elektrycznej – podkreśla Szymon Wojnicki, Prezes Zarządu Energa Green Development.

Energa Green Development szykuje się obecnie do wyłonienia wykonawcy. Oprócz budowy samej farmy Mitra, wybrana firma będzie też odpowiedzialna za wykonanie infrastruktury wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej: Głównego Punktu Odbioru GPO Psary oraz połączenie go linią kablową o długości 11 km ze stacją Głównego Punktu Zasilania GPZ Żuki. Wykonawca będzie też odpowiedzialny za przygotowanie wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie inwestycji oraz przekazanie jej do eksploatacji. Oprócz tego przez 2 lata od zakończenia inwestycji wybrana firma będzie świadczyła usługę serwisową.


Jeszcze w tym roku ENG (ENERGA) uruchomi też w pełnym zakresie dwie inne farmy fotowoltaiczne. Pierwszą z nich jest farma Gryf o docelowej mocy zainstalowanej zwiększonej z 20 do ok. 26 MW. Obiekt ten powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona, na tych samych gruntach, na których budowana będzie farma Mitra. Drugi projekt to powstająca farma Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim o łącznej mocy 62 MW. W ramach farmy Gryf  uruchomiono już 12 MW mocy, pozostałe uruchomione zostaną w pierwszym półroczu tego roku, po zmodernizowaniu stacji GPZ Wielbark.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus