Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wyniki finansowe Scope Fluidics za 2022 r. oraz list do akcjonariuszy

Piotr Garstecki, CEO
Piotr Garstecki, CEO
Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE 2022 2021 dynamika
tys. PLN      
Przychody ze sprzedaży 404 0  
Koszty działalności operacyjnej -25 225 -10 748  
Wynik na sprzedaży jednostki zależnej 418 148 0  
Zysk/strata z działalności operacyjnej 393 328 -10 249  
Podatek dochodowy -69 054 -1  
Zysk/strata netto 318 489 -16 635  
Zysk/strata na akcję w PLN i EUR 118 -6  
Rozwodniony zysk/strata na akcję w PLN i EUR 118 -6  
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej -28 158 -21 368  
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej 371 126 -3 335  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -30 280 17 906  
Zmiana stanu środków pieniężnych 312 688 -6 797  
       
Aktywa trwałe 9 464 7 034 35%
Aktywa obrotowe 336 691 45 699 637%
Aktywa razem 346 155 52 733 556%
Zobowiązania krótkoterminowe 4 949 28 718 -83%
Zobowiązania długoterminowe 8 233 17 277 -52%
Kapitał własny 332 973 6 738 4842%

 

Szanowni Akcjonariusze Scope Fluidics,

Po nieco ponad pięciu latach obecności Spółki na rynku publicznym, po raz pierwszy mam przyjemność podsumowywać miniony rok z perspektywy Zarządu Spółki notowanej na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przeniesienie na duży parkiet w styczniu 2023 r. stanowiło zwieńczenie ważnego etapu rozwoju SCP (SCPFL). Udowodniliśmy, że potrafimy nie tylko przeprowadzić projekt od pomysłu do opracowania technologii, ale również sprzedać go na rzecz globalnego inwestora. Właśnie dlatego miniony rok był dla nas rokiem przełomowym. Jesteśmy w ważnym momencie – zamknęliśmy pięć lat na rynku NewConnect, otwieramy nową perspektywę na rynku głównym. To świetna okazja do podsumowania nie tylko roku 2022, ale również naszych naukowych i biznesowych działań w szerszej perspektywie.

Scope Fluidics powstała w 2010 r. z myślą o wykorzystaniu technologii mikroprzepływowych do tworzenia przełomowych rozwiązań, zdolnych do konkurowania na globalnej arenie. Dwa lata później założyliśmy pierwszą spółkę zależną – Curiosity Diagnostics – w ramach której rozpoczęliśmy rozwój naszego pierwszego projektu – PCR|ONE, czyli systemu i technologii służących do przełomowo szybkiej, łatwej, dostępnej i kompleksowej analizy PCR. Od samego początku budowaliśmy spółkę zależną i technologię w niej rozwijaną z myślą o komercjalizacji naszego wynalazku w drodze zbycia całej spółki celowej. Przygotowanie produktu do sprzedaży i przeprowadzenie transakcji zajęło 10 lat i pochłonęło ok. 10 mln USD. Kluczową część tego procesu inwestorzy mogli śledzić z bliska, w okresie, kiedy Scope Fluidics była już notowana na NewConnect. Po drodze pokonaliśmy szereg trudności, rozwinęliśmy naszą organizację i know-how w wielu obszarach – naukowych, organizacyjnych, prawnych i biznesowych.

Przeprowadzona w sierpniu 2022 r. sprzedaż Curiosity Diagnostics na rzecz światowej skali branżowego potentata, jakim jest Bio-Rad Laboratories, stanowiła zwieńczenie pracy całej naszej organizacji. Transakcja ta oznaczała również wyczekiwaną walidację naszego modelu biznesowego. Doprowadziliśmy do największej w historii polskiej branży life science komercjalizacji opracowanej w 100% nad Wisłą, przez polskich naukowców i inżynierów, przełomowej w skali światowej technologii. Do Scope Fluidics wpłynęło już 100 mln USD, a kolejne płatności, w łącznej kwocie do 70 mln USD, mogą w nadchodzących latach jeszcze zwiększyć skalę sukcesu, jeśli system PCR|ONE osiągnie określone w umowie cele rozwojowo-regulacyjne i przychodowe.

Parametry transakcji oznaczają w praktyce, że co najmniej dziesięciokrotnie pomnożyliśmy zainwestowany w rozwój PCR|ONE kapitał. Biorąc pod uwagę rynkowe standardy i fakt, że był to pierwszy taki sukces polskiej spółki, efekty dają nam wiele powodów do satysfakcji. Nasz sukces nie byłby możliwy bez akcjonariuszy, którzy dzielili z nami pasję, wizję i wiarę w sukces. Liczymy na to, że zarówno inwestorzy, którzy uwierzyli w nas na samym początku, jak i akcjonariusze, którzy przyłączyli się do projektu obserwując postępy prac, są zadowoleni z wyniku. Od debiutu na rynku NewConnect w 2017 r. kapitalizacja Scope Fluidics wzrosła kilkunastokrotnie, a zgodnie z obowiązującym statutem, co najmniej połowa ze 100 mln USD uzyskanych z transakcji sprzedaży Curiosity Diagnostics powinna niedługo trafić do akcjonariuszy Scope Fluidics w ramach podziału zysku wypracowanego przez Scope Fluidics w 2022 r.

Powierzenie technologii PCR|ONE w ręce Bio-Rad Laboratories ma dla nas wymiar nie tylko finansowy. Po pierwsze, udowodniliśmy wewnętrznie, że jesteśmy w stanie tworzyć wybitne zespoły, zdolne do opracowywania przełomowych technologii. Już dziś nasze dokonania oraz oparta na zaufaniu, partnerstwie, współpracy i wspólnocie interesów kultura organizacji, przyciągają nowe talenty, zafascynowane tworzeniem kolejnych światowych innowacji. Po drugie, zdobyliśmy unikalne doświadczenie i kompetencje, zarówno na polu nauki, jak i biznesu. Zbudowaliśmy cenną sieć międzynarodowych kontaktów oraz globalną rozpoznawalność Scope Fluidics. Zasoby te – choć trudno je wycenić – stanowią dla naszych działań ogromną wartość, którą będziemy kapitalizowali w przyszłości. Po trzecie, kapitał zaufania, kultury organizacji oraz know-how, pozwolą nam realizować naszą wizję Scope Fluidics jako organizacji powtarzalnie oferującej konkurencyjne rozwiązania światowej branży innowacyjnej. Potwierdziliśmy, że możemy robić rzeczy wielkie – pożyteczne społecznie i fascynujące intelektualnie, a jednocześnie przynoszące bardzo wysokie stopy zwrotu. To wszystko, co niezbędne, by myśleć o dalszym, długoterminowym rozwoju Scope Fluidics.

Równolegle do PCR|ONE od 2016 r. w drugiej spółce zależnej rozwijamy system BacterOMIC, mający ogromny potencjał w walce z dynamicznie postępującym globalnym zagrożeniem medycznym, jakim jest antybiotykooporność. BacterOMIC jest w zaawansowanej fazie rozwoju – posiada od 2021 r. europejski certyfikat CE-IVD. Konsekwentnie zwiększamy wartość systemu, priorytetyzując cele wyznaczone w oparciu o doświadczenia z procesu komercjalizacji projektu PCR|ONE. W roku 2022 rozwijaliśmy kontakty z potencjalnymi nabywcami, budując ich świadomość i zainteresowanie. Naszym nadrzędnym celem jest maksymalizacja wartości technologii BacterOMIC.

Równolegle do procesu M&A projektu PCR|ONE oraz intensywnych prac rozwojowych nad systemem BacterOMIC, w roku 2022 mierzyliśmy się z wyzwaniami natury operacyjnej i organizacyjnej. Z punktu widzenia obecności na rynku kapitałowym, kluczowym procesem, zakończonym w styczniu 2023 r., było przeniesienie notowań akcji Spółki na główny rynek GPW. Zgodnie z wcześniej zapowiadanymi intencjami, zależało nam na tym, aby na głównym parkiecie pojawić się już po zakończeniu pierwszej komercjalizacji. Cieszymy się, że nasza systematyczna praca wprowadziła nas nie tylko na główny rynek, ale również do czołówki indeksu sWIG80 – to z pewnością potwierdza naszą wiarygodność w oczach znacznie szerszej niż na „małej giełdzie” grupy inwestorów. Naszym celem jest wykorzystanie tej szansy.

W kontekście zadań, które realizowaliśmy w 2022 r., należy pamiętać nie tylko o procesie M&A, zakończonym sprzedażą Curiosity Diagnostics, ale również licznych konsekwencjach operacyjnych tego sukcesu. Przedmiotem transakcji była nie tylko technologia, ale również wszystko, co z nią związane – w tym nieoczywiste dla wielu obserwatorów, a niezwykle istotne z punktu widzenia funkcjonowania naszej organizacji zasoby, takie jak kilkudziesięciu członków zespołu, czy siedziba firmy.Bio-Rad Laboratories przejął ponad połowę pracowników grupy Scope Fluidics wraz powierzchnią laboratoryjną i biurową. Ostatnie miesiące poświęciliśmy na odbudowę zasobów, które oddaliśmy w ramach transakcji M&A. Dziś Scope Fluidics dysponuje już nową siedzibą, w której kompleksowo

zorganizowaliśmy przestrzeń do rozwoju naszych wynalazków. Przystosowanie obiektu do zupełnie niestandardowej specyfiki naszej działalności i sama przeprowadzka, zakończone w ciągu zaledwie dwóch kwartałów, były istotnym, angażującym wiele osób wyzwaniem. Szczególnie, że równolegle nie wstrzymywaliśmy kluczowych działań rozwojowych i biznesowych.

Dziś kończymy operacyjnie ważny etap rozwoju Scope Fluidics i rozpoczynamy kolejny, równie fascynujący. Będziemy inwestowali zgromadzone środki w sposób mądry, nie tracąc przy tym na innowacyjności. Chcemy tworzyć w Scope Fluidics nową wartość, celując w zachowanie dotychczasowej dynamiki.

Dziękuję wszystkim, którzy już obdarzyli nas zaufaniem. Sukcesy Scope Fluidics są wspólnymi sukcesami wszystkich, którzy umożliwiają ich realizację – zarówno naszego zespołu, jak i naszych akcjonariuszy, którzy nas wspierają i są z nami. Zachęcam do śledzenia naszego dalszego rozwoju.

Z poważaniem,

Piotr Garstecki

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus