Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Medinice ogłasza roadmapę i zbliża się do pierwszych komercjalizacji

Sanjeev Choudhary
Sanjeev Choudhary
Udostępnij

Medinice, notowana na GPW polska spółka technologiczno-medyczna specjalizująca się w opracowywaniu innowacyjnych urządzeń medycznych w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii, opublikowała roadmapę pięciu kluczowych projektów. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, najbliżej komercjalizacji jest PacePress – innowacyjny opatrunek uciskowy stosowany w elektrostymulacji serca. Rozpoczęcie procesu jego certyfikacji zaplanowane jest do końca 2023 r.

Medinice S.A. opublikowała roadmapę pięciu kluczowych projektów. Najbliżej komercjalizacji jest PacePress. Rozpoczęcie procesu jego certyfikacji zaplanowane jest do końca 2023 r.

Kolejne certyfikacje zaplanowano na III kwartał 2024 r. – dla MiniMax oraz CoolCryo. Obecnie oba produkty znajdują się w fazie badań przedklinicznych, a w etap badań klinicznych wejdą w IV kwartale br.

Pod koniec 2023 r. rozpocznie się faza badań przedklinicznych dla EP Bioptom oraz AtriClamp, zaś etap ich certyfikacji przypadnie na 2025 r.

ICE (MEDINICE) to innowacyjna firma technologiczna będąca platformą do rozwoju rozwiązań stosowanych w małoinwazyjnej kardiologii i kardiochirurgii. Spółka rozwija własne technologie oraz projekty pozyskane od naukowców z Europy. W zdywersyfikowanym portfolio Spółki znajduje się obecnie kilkanaście projektów. Aktualny pipeline liczy pięć kluczowych produktów:

  • PacePress – automatyczna opaska uciskowa, której zadaniem jest zminimalizowanie powikłania po zabiegach (np. wszczepieniu rozrusznika lub ICD)
  • MiniMax – pierwsza na świecie elektroda do mało inwazyjnych ablacji serca z mapowaniem 3D, która nie wymaga RTG, dzięki czemu jest opcją bezpieczniejszą dla pacjenta i personelu
  • CoolCryo – krioaplikator do wykonywania krioablacji chirurgicznej (osiągana temperatura to minus 160-180 stopni, konkurencyjne są w przedziale minus 40-120 stopni)
  • AtriClamp – innowacyjna technologia zamknięcia uszka lewego przedsionka serca stosowana w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego i innych powikłań u pacjentów z migotaniem przedsionków
  • EP Bioptom – elektrofizjologiczna elektroda diagnostyczna służąca do endomiokardialnej biopsji wykonywana np. po zabiegach przeszczepu serca.

- Jesteśmy w trakcie intensywnego i bardzo pracowitego okresu. Nasz zespół ciężko pracuje nad tym by sprostać oczekiwaniom rynku. Robimy co w naszej mocy by do 2025 r. mieć za sobą certyfikację pięciu urządzeń medycznych. By do tego doszło, koncentrujemy się na dwóch projektach przewodnich rocznie, oczywiście nie zapominając o pozostałych. Proces badań i rozwoju ma swoje rytm i dlatego dostosowaliśmy do niego nową roadmapę. Pamiętajmy, że w branży Medtech do komercjalizacji może dojść już wcześniej na przykład na etapie badań klinicznych lub certyfikacji.

– mówi Arkadiusz Dorynek, Wiceprezes Zarządu w Medinice S.A.

 

– Zgodnie z zapowiedziami, projektem który jest obecnie najbliżej komercjalizacji pozostaje PacePress, dla którego wejście w proces certyfikacji przewidziane jest na IV kwartał br. Mam nadzieję, że proces przebiegnie sprawnie i produkt już niebawem ujrzy ,,światło dzienne’’. W następnej kolejności są MiniMax oraz CoolCryo, dla których etap badań klinicznych rozpocznie się jeszcze w tym roku, a certyfikacja w II półroczu 2024 roku – dodaje.

Szczegóły roadmapy:

Model biznesowy Grupy Kapitałowej ICE (MEDINICE) zakłada rozwijanie technologicznych wyrobów medycznych do momentu ich komercjalizacji na globalnym rynku i następnie osiągnięcia oczekiwanego zysku. Doradcą firmy w procesie nawiązywania partnerstw strategicznych, sprzedaży licencji oraz sprzedaży własności intelektualnej jest Clairfield Partners LLC –  nowojorska spółka należąca do Clairfield International.

- Cieszę się, że działamy na dynamicznie rosnącym i perspektywicznym rynku. Zwrócę uwagę na fakt, że produkty III klasy – najwyższej i najbardziej rygorystycznej, w której my działamy – najczęściej są wprowadzane na rynek w ciągu 5-10 lat. Tyle mniej więcej potrzebowaliśmy do momentu zbliżania się do komercjalizacji naszego pierwszego projektu – PacePress. Warto podkreślić, że pośpiech w tak wymagającej branży jaką jest MedTech, nie jest dobrym doradcą, z tego też względu od dłuższego czasu koncentrujemy się przede wszystkim na ciężkiej pracy i kontakcie z potencjalnymi odbiorcami – wszystko po to by wypuszczone na rynek rozwiązania nie tylko spełniały wymagania formalne ale i potrzeby pacjentów.

– komentuje Sanjeev Choudhary.

Medinice to firma o dużych ambicjach. Spółka od lat współpracuje z wybitnymi specjalistami z dziedziny nauki i medycyny. Jednym z kluczowych członków Rady Naukowej oraz współzałożycielem Medinice jest prof. Piotr Suwalski, który niedawno jako jedyny Polak znalazł się w 21st Century Cardiothoracic Surgical Society (21CCSS) – wąskim gronie najbardziej doświadczonych kardiochirurgów na świecie. Jednocześnie w RN zasiadają takie światowe sławy tj.: prof. Micheal Glikson, Dr. Valavanur A. Subramanian, czy prof. Paul Gründeman.

Z danych rynkowych wynika, że globalna aktywność w zakresie fuzji i przejęć w sektorze MedTech w 2021 r. wzrosła o 76% w stosunku do roku 2020 i osiągnęła poziom 246 mld USD (860 transakcji).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus