Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Norsk Hydro zapowiada ponowne wezwanie na 100% akcji Alumetal SA Tym razem chce zapłacić 1,23 mld zł

Udostępnij

Alumetal może dołączyć do norweskiej Grupy Norsk Hydro, która zamierza ogłosić ponownie wezwanie na wszystkie akcje polskiej spółki. Wartość zapowiedzianej transakcji wynosi 1 230 mln zł (78,69 zł za akcję). Zapisy na sprzedaż akcji w wezwaniu będą przyjmowane w czerwcu 2023 roku, a intencją Hydro jest sfinalizowanie przejęcia na początku lipca 2023 roku, o ile spełnione zostaną warunki wezwania.

Firma Norsk Hydro zawarła porozumienie z dwoma członkami Rady Nadzorczej oraz wszystkimi członkami Zarządu Alumetal S.A., posiadającymi łącznie 38,7% akcji spółki, którzy zobowiązali się do złożenia w wezwaniu zapisów do sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie akcji po cenie wezwania. Zakończenie procesu, w którym pośredniczy Biuro Maklerskie Pekao, spodziewane jest w lipcu br., a jego finalizacja jest uzależniona od uzyskania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji przedsiębiorców, która spodziewana jest do 23 maja 2023 roku oraz od nabycia w ramach wezwania co najmniej 50% wszystkich akcji będących w obrocie.

- Ponowienie oferty przez Norsk Hydro jest dowodem, że 20-letnie efekty pracy i osiągnięć wszystkich pracowników naszej Grupy są ważnym elementem dla rozwoju Inwestora. Te dwie dekady to czas, kiedy dynamicznie rozbudowywaliśmy zdolności produkcyjne, zwiększaliśmy ilości sprzedaży i nasz udział w europejskim rynku wtórnych odlewniczych stopów aluminiowych. Stworzyliśmy najnowocześniejszą firmę w Europie wśród aluminium refiners. Wierzę, że włączenie Grupy Alumetal w struktury Norsk Hydro pozwoli na wymianę wiedzy i doświadczeń w celu dalszego wspólnego rozwoju – mówi Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Alumetal S.A.

 

– Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju Alumetalu, a także jakości produkcji, nowoczesnych aktywów oraz kompetencji kadry zarządzającej i pracowników. Liczymy, że Alumetal dołączy do rodziny Hydro, co pozwoli nam oferować jeszcze szerszą gamę produktów niskoemisyjnych naszym klientom. Przejęcie Alumetalu będzie znaczącym, strategicznym krokiem w realizacji strategii Hydro w obszarze recyklingu. Widzimy rosnący popyt w Europie na niskoemisyjne aluminium z recyklingu. Klienci myślący przyszłościowo są liderami w dekarbonizacji materiałów stosowanych w produkcji samochodów, budynków, konstrukcji oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych – mówi Eivind Kallevik, Wiceprezes Wykonawczy Hydro Aluminium Metal.

Grupa AML (ALUMETAL) jest drugim co do wielkości producentem odlewniczych stopów aluminiowych w Europie o zdolnościach produkcyjnych  275 tys. ton rocznie. Posiada trzy zakłady w Polsce i jeden na Węgrzech. Firma sprzedaje swoje produkty przede wszystkim do przemysłu motoryzacyjnego w Europie. W 2021 roku Grupa Alumetal sprzedała 248 tys. ton stopów, z kolei firma Norsk Hydro wyprodukowała w tym okresie ponad 3 mln ton produktów aluminiowych. Norweska spółka działa na rynku od ponad 100 lat, posiada 140 zakładów w 40 krajach i jest wskazywana jako wzór prowadzenia biznesu w branży aluminium.

Realizacja ogłoszonych planów przejęcia sprawi, że Grupa Alumetal dołączy do struktur jednego z najlepszych i największych producentów wyrobów aluminiowych na świecie oraz wzmocni swoją pozycję konkurencyjną w zakresie recyklingu aluminium w Europie.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus