Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Komentarz Zarządu Cognor do wyników pierwszego kwartału 2023 roku

Udostępnij

Pierwszy kwartał 2023 roku upłynął pod znakiem spadku popytu na stal. W Unii Europejskiej (UE27) produkcja stali surowej spadła o 10,1% w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2022 w czym udział miała Polska z jeszcze większym spadkiem, bo aż o 14,0%. W najważniejszych dla produkcji hutniczej regionach świata odczyty były złe za wyjątkiem Chin, gdzie produkcja wzrosła o 6,1%. W konsekwencji światowa produkcja stali surowej wyniosła 459,3 milionów ton co oznacza regres o 0,1%.

Na tym tle COG (COGNOR) wyprodukowała jeszcze mniej stali surowej (kęsów), mianowicie o 18,9%, co spowodowane było głównie postojem w naszej walcowni w Krakowie związanym z realizacją projektu modernizacyjnego. Głównie też z tego powodu nasza łączna sprzedaż: złomów stali, półwyrobów (kęsów) i produktów finalnych zanotowała spadek o 28,4% poniżej poziomu z pierwszego kwartału roku 2022. Środowisko cenowe było zróżnicowane; ceny złomów oraz większości kęsów spadały natomiast produktów finalnych wzrosły. W przychodach znalazły się wpływy ze sprzedaży energii elektrycznej co częściowo zamortyzowało spadki wolumenów w konsekwencji czego przychody ze sprzedaży zmniejszyły się tylko o 7,8%.

Adekwatnie do kształtowania się przychodów zyskowność Grupy mierzona wskaźnikiem EBITDA zmniejszyła się do 100,8 milionów złotych. Wpływ zapasów okazał się lekko pozytywny w związku z osiągnięciem zysku FIFO jak i łączny wpływ spreadów był dodatni bo jakkolwiek spread dla kęsów skurczył się o 89 złotych do tony to z naddatkiem zamortyzował go łączny spread na wyrobach finalnych, który zwiększył się o 742 złotych do tony. Spready dla naszych wyrobów finalnych poprawiły się głównie dzięki zwyżce cen na nasze wyroby do przemysłu motoryzacyjnego. Znaczące wsparcie dla naszej zyskowności, mianowicie w kwocie 37,3 milionów złotych, przyniosły dochody na sprzedaży energii plus państwowa subwencja z tytułu wzrostu cen gazu ziemnego w roku 2022. Z kolei niekorzystnie dla naszych zysków kształtowały się koszty wytwarzania bowiem ceny wielu komponentów do produkcji wzrosły.

Relacja kosztu wsadu producentów takich jak Cognor, to jest używających technologii łuku elektrycznego (EAF), w porównaniu do hut wielkopiecowych (BOF) była korzystna, co pokazuje nasz model porównawczy dla wsadu EAF i BOF. Powodem tego było zmniejszenie cen złomów stali względem cen rudy żelaza i węgla koksowego zużywanych przez wytwórców BOF. Przy bardzo słabym ryku dla stali w podstawowych gatunkach nasza lepsza pozycja konkurencyjna nie miała większego wpływu na wielkość sprzedaży kęsów, na którym to rynku konkurują ze sobą obydwie metody wytwarzania stali.

W pierwszym kwartale 2023 roku rosyjska wojna na Ukrainie nie miała już dużego wpływu na naszą działalność i wyniki. Nie jesteśmy uzależnieni od sprzedaży do Rosji czy Ukrainy i wszelkie zakupy surowców czy innych komponentów do produkcji zostały przez nas szybko zamienione na inne źródła dostaw. Gwałtowny i nagły wzrost cen na wyroby hutnicze jak i kryzys energetyczny w Europie wzmocniły nasze zyski dzięki niskim kosztom energii, które zabezpieczyliśmy w roku 2020 zawierając wówczas długoterminowe kontrakty na jej dostawy. To już jednak tak bardzo nie oddziaływało w zakończonym kwartale ponieważ ceny, spready jak i koszty uległy w dużym stopniu normalizacji pomimo toczących się działań wojennych. Liczymy, że rosyjska agresja możliwie najszybciej się zakończy a ludność Ukrainy przestanie cierpieć przez barbarzyńską napaść. Tak długo jak ona trwa istnieje zagrożenie dla ciągłości naszych operacji biznesowych choć postrzegamy niebezpieczeństwo materializacji takiego ryzyka jako odległe.

Podsumowując, zakończony kwartał był znacznie groszy dla naszej działalności w porównaniu do pierwszego kwartału roku 2022 z powodu słabego popytu ze strony budownictwa oraz za przyczyną trwających prac modernizacyjnych w naszej największej walcowni w Krakowie. Tym niemniej oceniamy osiągniętą EBITDĘ w kwocie 100,8 milionów złotych jako dość solidną, po części dzięki dwóm wpływom o charakterze niepowtarzalnym. Co więcej, osiągnęliśmy bardzo wysoki zysk netto w kwocie 172,3 milionów złotych, głownie w wyniku przyłączenia aktywów firmy JAP nabytej na początku 2023 roku.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus