Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Integracja Power BI z Microsoft Dynamics 365 Business Central — poznaj korzyści

materiał partnera

Udostępnij

Systemy ERP, takie jak Microsoft Dynamics 365 Business Central, ułatwiają zarządzanie przedsiębiorstwami z różnych branż. Stanowią cenne źródło dokładnych informacji na temat aktualnej sytuacji w firmie. Same dane to jednak nie wszystko. Równie ważna jest ich analiza i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Pomocne będzie narzędzie pozwalające tworzyć czytelne, interaktywne raporty. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest stworzone przez Microsoft narzędzie Power BI.

Czym jest Power BI?

Rozwiązanie, które będziemy omawiać w niniejszym artykule, jest narzędziem klasy Business Intelligence. Łączy dane pochodzące z różnych źródeł i umożliwia ich wizualizację w formie czytelnych raportów. Dzięki temu monitorowanie kluczowych dla firmy aspektów jest zdecydowanie łatwiejsze. Zawarte w raportach dane mogą pochodzić z Dynamics 365 Business Central, Excela, baz danych SQL, Salesforce, Azure, Dataverese czy narzędzi analitycznych Google. Przygotowane w ten sposób raporty można łatwo udostępniać współpracownikom poprzez Sharepoint, umieszczać na stronach internetowych bądź bezpośrednio w Business Central.

Power BI — krótka historia

Pierwsze narzędzie pozwalające na wizualizację danych w postaci wykresów Microsoft zaprezentował już w roku 2013. Nosiło nazwę Power View i nie zawojowało rynku. Firma postanowiła podejść do tematu jeszcze raz. Nowe podejście zaowocowało powstaniem rodziny Power BI. Zdobyła ona zdecydowanie większe uznanie niż poprzednik, głównie za sprawą znacznie łatwiejszej obsługi. Prezentując nowe rozwiązanie, Microsoft zamierzał wskoczyć na fotel lidera wśród rozwiązań analitycznych. Dzisiaj Power BI jest najpopularniejszym narzędziem tego typu, wykorzystywanym przez setki tysięcy firm na całym świecie. Od wielu lat zajmuje pozycję lidera wśród rozwiązań BI w rankingu Gartnera. Można więc śmiało powiedzieć, że Microsoft osiągnął swój cel.

Łatwiejsze tworzenie raportów dzięki Business Intelligence

Przygotowanie tradycyjnego raportu, np. na temat sytuacji finansowej firmy, wymaga bardzo dużego zaangażowania. Jest czasochłonne i często bywa nieefektywne. Nierzadko okazuje się wręcz, że w momencie ukończenia raportu, zawarte w nim dane są już nieaktualne. Narzędzia Business Intelligence zdecydowanie skracają czas zebrania wszystkich niezbędnych danych. Wygenerowanie raportu trwa zdecydowanie krócej niż ręczne tworzenie go. Dzięki stałemu dostępowi do różnych źródeł danych raporty są zawsze aktualne. Informacje o zmianach otrzymujemy w czasie rzeczywistym. Tym samym podejmowanie kluczowych decyzji staje się dużo łatwiejsze.

Power BI — ile to kosztuje?

Power BI dostępny jest jako aplikacja lokalna (Power BI Desktop) oraz rozwiązanie chmurowe. Ta pierwsza nastawiona jest głównie na tworzenie raportów, druga daje znacznie szersze możliwości współdzielenia. Rozwiązanie dostępne jest w ramach najdroższych planów Office 365 i Microsoft 365. Jeżeli Twoja firma z nich nie korzysta, konieczne jest dokupienie Power BI osobno. Trzeba jednak zaznaczyć, że na tle konkurencji cena jest przystępna, głównie dzięki różnym planom licencyjnym. Najtańsza wersja, Power BI Pro, to koszt około 10 euro miesięcznie za użytkownika. Warto podkreślić, że mówimy tu o wersji chmurowej Power BI. Rozwiązanie Power BI Desktop jest bowiem bezpłatne.

Integracja Power BI z Microsoft Dynamics 365 Business Central

Microsoft znany jest z tego, że daje ogromne możliwości integracji poszczególnych oferowanych przez siebie narzędzi. Nic więc dziwnego, że Power BI doskonale "dogaduje się" z Microsoft Dynamics 365 Business Central. Spójrzmy na kilka zalet płynących z tej integracji:

  • Dane dostępne w czasie rzeczywistym. To zdecydowanie jedna z głównych zalet Microsoft Dynamics 365 Business Central: wprowadzane do systemu dane są dostępne od razu dla wszystkich użytkowników, niezależnie od tego, w jakim dziale pracują. Dzięki temu wyeliminowane jest ryzyko, że ważne informacje, np. o przestojach produkcyjnych czy brakach magazynowych, dotrą do osób decyzyjnych zbyt późno. Przekłada się to również na jakość raportów tworzonych w Power BI. Zawsze mamy pewność, że zawarte w nich dane są prawdziwe, a aktualizacja przebiega bardzo szybko.
  • Możliwości personalizacji. Power BI pozwala na tworzenie niestandardowych pulpitów nawigacyjnych (zwanych również dashboardami). Pulpity takie można łatwo dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i metodzie "przeciągnij i upuść", tworzenie raportów w Power BI jest niezwykle proste. Co ważne, stworzone w Power BI dashboardy można osadzać także bezpośrednio w Dynamics 365 Business Central.
  • Łączenie danych. Raporty tworzone w Power BI powinny oddawać pełen obraz funkcjonowania firmy. Na obraz ten składa się jednak wiele czynników. Dynamics 365 Business Central gromadzi dane ze wszystkich obszarów przedsiębiorstwa: produkcji, magazynu, działu handlowego czy finansów. Dopiero połączenie ich wszystkich pozwala zobaczyć, w jakiej kondycji znajduje się przedsiębiorstwo.

Poznaj wszystkie możliwości Power BI i Microsoft Dynamics 365 Business Central

Jeżeli chcesz lepiej kontrolować, co dzieje się w Twojej firmie dzięki możliwościom narzędzi Power BI i Dynamics 365 Business Central, zachęcamy do kontaktu. Nav24 to zespół ekspertów z doświadczeniem we wdrożeniach systemów ERP oraz praktyką w różnych branżach. Posiadamy praktyczną wiedzę z zakresu m.in. finansów, produkcji czy prowadzenia projektów. Pozwala nam to lepiej rozumieć biznesy naszych klientów. Doradzamy tylko takie rozwiązania, które w rzeczywisty sposób wpływają na ich rozwój. Nie tylko wdrażamy system ERP Business Central, ale oferujemy też pozostałe rozwiązania Microsoft, w tym właśnie raporty Power BI. Umów się na bezpłatne demo i przekonaj się, w jaki sposób Microsoft Dynamics 365 Business Central wraz z Power BI mogą usprawnić działanie Twojej firmy!