Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Optymalizacja treści produktowych w sklepie e-commerce ‒ jak pisać, by wpaść do TOP10 i zwiększyć konwersję?

materiał partnera

Udostępnij

Opisy produktów w sklepie e-commerce działają niczym dobrzy sprzedawcy w sklepie stacjonarnym. Nie tylko udzielają podstawowych informacji, ale też przedstawiają zalety, opowiadają o sklepie, jego historii. Współcześni klienci są bardzo świadomi, interesują się wartościami marki, pochodzeniem towaru, składem produktu ‒ nie narażaj ich na informacyjny niedosyt. Pamiętaj, że ciekawe, merytoryczne opisy są jednym z najważniejszych czynników rankingowych, są niezbędne w procesie pozycjonowania, wpływają na decyzje zakupowe. Ale jak stworzyć taki opis?

Podstawowe zasady optymalizacji treści produktowych

Zanim zaczniesz pisać, musisz zrozumieć swojego klienta. Jakie są jego potrzeby? Czego szuka? Jakość opisu jest ważna, ale równie ważne są zdjęcia. Większość konsumentów uważa, że jakość zdjęć jest tak samo ważna jak sam opis produktu. Zadbaj więc o oba te elementy.

Pamiętaj też, że opisy i inne treści to bardzo ważny, ale niejedyny element pozycjonowania. O tym, jak przebiega wspomniany proces i jakie prace obejmuje, przeczytasz na: https://1stplace.pl/pozycjonowanie-sklepow-internetowych/ . 

Kluczowe elementy skutecznego opisu produktu

Odpowiedni opis produktu może być decydującym czynnikiem, który skłoni klienta do zakupu. Jak więc stworzyć skuteczny opis produktu? Oto kilka wskazówek:

Tytuł produktu

 • Tytuł powinien być zwięzły, ale jednocześnie zawierać ważne informacje. Najlepiej umieścić w nim istotne słowa kluczowe.
 • Przykładowy tytuł: Ręcznie robiona spódnica ludowa z tradycyjnymi wzorami.

Krótki opis produktu

 • W kilku zdaniach przekonaj klienta, dlaczego Twój produkt jest wyjątkowy. Skup się na tym, jakie korzyści związane są z zakupem danego towaru.
 • Przykład: Ta spódnica to kwintesencja tradycji i nowoczesnego stylu. Ręczne wykonanie gwarantuje niepowtarzalność, a tradycyjne wzory dodają wyjątkowego charakteru.

Szczegółowy opis produktu

 • Zadbaj o to, by opis zawierał wszystkie istotne informacje na temat produktu.
 • Opowiedz historię danego artykułu – jak powstał? Skąd pochodzą materiały, z których został wykonany? Czy związana jest z nim jakaś ciekawa opowieść?
 • Pamiętaj o specyfikacji: wymiarach, składzie materiałowym, sposobie pielęgnacji.
 • Przykład: Nasza spódnica ludowa jest tworzona przez lokalnych rzemieślników, z regionu Małopolski. Stawiamy na ekologiczne tkaniny, a tradycyjne wzory i metody haftowania przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Specyfikacje i dane techniczne

 • Klient chce wiedzieć, co kupuje. W opisie powinny znaleźć się wszystkie ważne informacje. Warto też umieścić dane, które pozwolą użytkownikowi porównać Twój produkt z innymi.
 • Przykład: Materiał: 100% bawełna organiczna, długość: 70 cm, szerokość w pasie: 40 cm, pranie: pranie ręczne w 30 stopniach.

Recenzje i opinie klientów

 • Prawdziwe opinie budują zaufanie, są ważne dla potencjalnych klientów. Zachęć kupujących do zostawiania komentarzy, zawsze dziękuj za pozytywne opinie, reaguj na konstruktywną krytykę.

Pamiętaj, że okienko na opis produktu nie jest miejscem na pustą retorykę. Klienci szukają merytorycznych informacji, które pomogą im podjąć decyzję o zakupie. Kluczem jest autentyczność, precyzja i umiejętność przedstawienia produktu w sposób, który odpowiada potrzebom i oczekiwaniom klienta.

 

SEO dla treści produktowych

SEO (Search Engine Optimization), to nie tylko modne hasło, ale przede wszystkim konkretna strategia, która pozwoli Twoim produktom osiągnąć wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Z pewnością chcesz, aby klienci, po wpisaniu określonych fraz w Google, zobaczyli Twoje produkty na czele wyników wyszukiwania. Jak więc skutecznie zoptymalizować treść produktową pod kątem SEO?

Słowa kluczowe

  • Dobór: Korzystaj z takich narzędzi, jak Google Keyword Planner czy SEMrush, by znaleźć odpowiednie słowa kluczowe dla Twojego produktu.
  • Zastosowanie: Wybrane frazy umieść w tytule, w opisie produktu oraz w metadanych, przez cały czas pamiętaj o naturalnym rozmieszczeniu fraz.

Struktura URL

  • Proste adresy URL: Unikaj skomplikowanych ciągów znaków. URL powinien być krótki i opisowy.
  • Przykład: twojadomena.pl/spodnica-ludowa-tradycyjna.

Meta opisy

 • Zachęcające meta opisy: Meta opis powinien nie tylko zawierać słowa kluczowe, ale przede wszystkim skłonić użytkownika do kliknięcia linku. 
 • Ograniczenie długości: Pamiętaj, że meta opisy powinny być krótkie, zwykle nie dłuższe niż 155 znaków.

Optymalizacja obrazów

 • Nazwy plików: Zadbaj o to, aby w nazwach plików umieszczone były słowa kluczowe.
 • Atrybuty alt: Do każdego obrazu przygotuj opis alternatywny, czyli atrybut alt.

Linkowanie wewnętrzne 

 • Prosta nawigacja: Dzięki odpowiedniemu linkowaniu wewnętrznemu, klient sprawnie poruszać się na sklepie, szybko dotrzeć do powiązanych produktów lub dodatkowych informacji.

Dzięki odpowiedniej optymalizacji SEO, Twoja treść produktowa nie tylko zostanie pozytywnie oceniona przez algorytmy wyszukiwarek, ale też przyciągnie uwagę klientów, co przełoży się na lepszą konwersję.

 

Użytkownicy przede wszystkim ‒ jak dostosować treść do potrzeb klienta?

Pamiętaj, że to użytkownik jest najważniejszy, a jego potrzeby powinny być w centrum Twojej uwagi. Zadbaj o przemyślaną strukturę tekstu, opisz cechy produktu i korzyści płynące z jego używania. Klient chce wiedzieć, w jaki sposób produkt rozwiąże jego problem. Konkretne informacje są kluczowe. 

To oczywiście nie wszystko, bardzo ważne są emocje. Ludzie dokonują zakupów nie tylko na podstawie logicznych argumentów, ale także emocji ‒ zadbaj o to, by pojawiły się w tekstach. Możesz przedstawić historię marki, opowiedzieć o tym, jak produkt zmienił życie innych użytkowników, czy wyjaśnić, dlaczego ów zakup może zwiększyć komfort, poprawić samopoczucie. 

Mobilna optymalizacja treści produktowych

Nie możesz zapominać o użytkownikach mobilnych. Czy opisy i produkty Twojego sklepu dobrze prezentują się na smartfonie? W 2022 roku aż 58% zakupów online dokonano za pomocą urządzeń mobilnych. To olbrzymi odsetek, który nieustannie rośnie. 

Optymalizacja treści pod kątem mobilności jest nie tylko pożądana, ale wręcz konieczna. Ważne jest, aby teksty były krótkie, zwięzłe i łatwe do przeczytania na mniejszym ekranie. Grafiki powinny szybko się ładować, a jednocześnie być wyraźne i atrakcyjne. Istotne, by sklep był intuicyjny, z łatwym dostępem do kluczowych funkcji, takich jak zakup czy kontakt. 

Skup się na tym, aby proces zakupowy był jak najprostszy i nie wymagał od użytkownika mobilnego wielokrotnego przewijania strony czy wpisywania zbyt wielu danych. Pamiętaj, że w przypadku zakupów mobilnych, wygoda i szybkość to klucz do sukcesu.

Podsumowując, w dzisiejszym, cyfrowym świecie, w którym konkurencja jest ogromna, a klienci mają niezliczone opcje wyboru, trzeba zadbać o każdy szczegół. Optymalizacja treści produktowych, zarówno pod względem SEO, jak i kompatybilności z urządzeniami mobilnymi, ma kluczowe znaczenie dla doświadczenia użytkownika. Pamiętaj, aby stawiać klienta na pierwszym miejscu, dostarczać mu jasnych, konkretnych informacji, które pomogą podjąć decyzję o zakupie. Niech Twoje treści produktowe będą mostem, który łączy Twoją markę z potrzebami i oczekiwaniami klientów. W ten sposób zbudujesz trwałe relacje i lojalność, która zaowocuje długoterminowym sukcesem na rynku. Powodzenia!