Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Elektrotim chce w większym stopniu postawić na eksport

Udostępnij

ELT (ELEKTROTI) chce w większym stopniu postawić na sprzedaż poza granicami Polski, koncentrując się na krajach Europy Zachodniej oraz Półwyspu Arabskiego, poinformował prezes Andrzej Diakun.

"Obecnie eksport stanowi znikomy udział w skonsolidowanych przychodach Elektrotimu. Chcemy to zmienić" – zapowiedział Diakun podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że w III kw. rozpoczął działalność Pion Eksportu Elektrotimu, który odpowiada m.in. za rozwój sprzedaży i pozyskiwanie nowych partnerów biznesowych. Spółka swoją uwagę skupia na  Niemczech, Belgii, Holandii oraz Arabii Saudyjskiej i Katarze.

"W tym roku zrealizowaliśmy jeden projekt za granicą, mam nadzieję, że będzie on kontynuowany w przyszłym roku" - dodał prezes.

Elektrotim nie wyklucza także przejęć zagranicznych podmiotów. 

"Rozmawiamy m.in. na temat ewentualnych akwizycji w Niemczech, jednak za wcześnie jeszcze na jakiekolwiek szczegóły. W akwizycjach Elektrotim zainteresowany jest trzema obszarami: wytwarzaniem, działalnością innowacyjną oraz usługami utrzymaniowymi" - wyjaśnił Diakun.

Po 3 kwartałach 2016 r. Grupa Elektrotim zanotowała 161 mln zł przychodów, 2,2 mln zł straty EBIT oraz 3,3 mln zł straty netto. W analogicznym okresie w 2015 roku Grupa miała 211 mln zł ze sprzedaży, 8,8 mln zł zysku EBIT i 7,3 mln zł czystego zarobku.  

Po 3 kwartałach tego roku portfel zamówień Grupy Elektrotim wynosił 275,8 mln zł, co oznacza spadek o 5% r/r. Sam Elektrotim w tym okresie pozyskał zamówienia o wartości 198 mln zł, czyli 2% mniej niż przed rokiem.

Diakun podtrzymał, że spodziewa się w 2016 r. słabszych wyników niż przed rokiem.

"W mojej ocenie, sprzedaż skonsolidowana Elektrotimu w bieżącym roku znajdzie się pomiędzy wartościami z 2014 a 2015 r., gdy było to kolejno ok. 200 mln zł i 350 mln zł" – wyjaśnił. 

Ostrożnie ocenił perspektywy polskiej gospodarki w 2016 roku.

"Jest kilka elementów, które schładzają nastroje. Nowa perspektywa unijna jeszcze nie działa, sentyment w gospodarce nie jest zbyt dobry, przedsiębiorcy wciąż czekają na skutki biznesowe zmian politycznych, nastąpiło przesunięcie w inwestycjach" - podsumował.

Elektrotim specjalizuje się w wykonawstwie instalacji elektrycznych i systemów automatyki dla budownictwa i przemysłu. Spółka jest notowana na GPW od 2007 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 354 mln zł w 2015 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Liftero osiągnął kamień milowy w projekcie napędu satelitarnego dla ESA

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, ukończył etap TRR (ang. Test Readiness Review) w projekcie HIPSTER realizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

2026-06-26, 15:13

AB uplasowała obligacje o wartości 110 mln zł

Największy w regionie CEE dystrybutor IT i elektroniki użytkowej ABE (ABPL) uplasował 4-letnie niezabezpieczone obligacje o wartości 110 mln zł przy oprocentowaniu WIBOR 6M + 160 pkt....

2026-06-26, 12:16

Unimot wchodzi w technologie napędowe dla lotnictwa i obronności

UNT (UNIMOT), PZL Defence (spółka z Grupy Unimot) oraz ukraińska spółka JSC „Ivchenko-Progress” podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju, produkcji i komercjalizacji...

2026-06-26, 11:34

Dywidendowe podsumowanie 26. tygodnia 2026 r.

Dywidendowo, tydzień upłynął pod znakiem Walnych Zgromadzeń głosujących w sprawie podziałów ubiegłorocznych zysków. W większości przypadków akcjonariusze przystali na propozycje...

2026-06-26, 12:30
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus