Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Genomtec podsumowuje kwartał - postęp w rozwoju technologii diagnostyki nowotworów

Udostępnij

Spółka GMT (GENOMTEC), wiodąca firma z branży diagnostyki molekularnej z siedzibą we Wrocławiu, opublikowała raport finansowy za trzeci kwartał 2023 r.

Dużym osiągnieciem w trzecim kwartale było potwierdzenie użyteczności opracowanej przez Spółkę metody w diagnostyce nowotworów i złożenie we wrześniu br. wniosku patentowego w obszarze onkologii, który rozszerza zakres zastosowań autorskiej metody SNAAT opartej o amplifikację materiału genetycznego w technice LAMP poza obszar diagnostyki chorób zakaźnych. Było to możliwe dzięki intensywnej pracy nad opracowaniem technologii pozwalającej na detekcję wariantów genetycznych, w tym m.in. mutacji nowotworowych, za pomocą technik izotermicznej amplifikacji kwasów nukleinowych, która była prowadzona w ostatnich miesiącach.

- Celem jaki sobie postawiliśmy było uzyskanie wyników specyficzności niedostępnych dotychczas dla tego typu metod. W bardzo krótkim czasie, zaledwie kilku miesięcy, nasz zespół poczynił znaczące postępy w tym całkiem nowym w naszych badaniach obszarze - detekcji zmian genetycznych. Efektem tego było szybkie przejście od etapu koncepcji, poprzez prace eksperymentalne i testy laboratoryjne zakończone przygotowaniem oraz złożeniem we wrześniu wniosku patentowego, co uważamy za osiągnięcie ważnego kamienia milowego w projekcie onkologicznym. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ otwiera drogę do rozmów ze zdecydowanie szerszym spektrum potencjalnych partnerów w transakcji M&A. - mówi Miron Tokarski, prezes zarządu Genomtec S.A.

W tym okresie Genomtec złożył także wniosek o dotacje dla własnego programu onkologicznego pod nazwą: „Opracowanie technologii oraz automatycznego systemu do detekcji mutacji w obszarze onkologii klinicznej bazującej na rozwiązaniu lab-on-chip oraz technikach izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych” w ramach naboru do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki orgaznizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

- W październiku nasz projekt został pozytywnie oceniony i rekomendowany przez PARP do dofinansowania kwotą ponad 21 mln zł. To duży sukces, ponieważ niezależni eksperci potwierdzili wartość i potencjał naszej technologii budowanej przez ostatnie lata. Obecnie oczekujemy na podpisanie umowy z PARP i przekazanie środków z dotacji, które będą mogły zasilić nasz budżet przeznaczony na realizację tego projektu. Da nam to komfort pracy i stabilizację finansową w dalszym rozwoju naszej platformy diagnostycznej działającej w oparciu o techniki izotermicznej amplifikacji kwasów nukleinowych m.in. do doboru terapii celowanej w obszarze onkologii. – komentuje Miron Tokarski.

Genomtec kontynuował także prace nad najbardziej zaawansowanym projektem Spółki związanym z diagnostyką chorób zakaźnych – platformą Genomtec ID. Spółka koncentrowała działania w celu optymalizacji kosztów przyszłej produkcji i eksploatacji platformy oraz możliwości skalowania produkcji - zarówno karty reakcyjnej i jej komponentów, jak również analizatora. Zgodnie z planem w kolejnych miesiącach, wraz z rozpoczęciem sezonu chorób układu oddechowego, wznowione zostaną badania kliniczne. Będą one prowadzone we Francji oraz Polsce, w celu badań porównawczych platformy Genomtec ID oraz panelu 5-plex do detekcji infekcji dróg oddechowych, aby móc dokonać ich rejestracji zgodnie z regulacją IVDR przed wygaśnięciem obecnego dopuszczenia w maju 2025 roku.

Procesy zbliżające Genomtec do komercjalizacji technologii Spółki, realizowane razem z doradcą transakcyjnym, firmą Clairfield Partners, przebiegają zgodnie z założeniami. Doradca Spółki prowadzi aktywne rozmowy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi nabyciem technologii. W ciągu ostatnich miesięcy przedstawiciele Genomtec brali udział w kluczowych konferencjach branżowych na rynku bio-tech i diagnostyki in-vitro, takich jak: BIO 2023 w Bostonie oraz ADLM 2023 (znanej wcześniej jako AACC) w Anaheim. W trakcie tych wydarzeń odbyło się łącznie kilkadziesiąt spotkań, w tym z kluczowymi pracownikami potencjalnych partnerów w procesie M&A. Spotkania te stanowią punkt wyjścia do dalszych rozmów oraz potwierdzają słuszność obranej strategii związanej z rozpoczętym procesem komercjalizacji.

Dynamiczne działania w drugiej połowie roku 2023 były możliwe dzięki finansowaniu pozyskanemu w wiosennej emisji akcji. Środki z emisji wspierają realizację kamieni milowych związanych z rozwojem, walidacją, certyfikacją i skalowaniem produkcji platformy diagnostycznej Genomtec ID.

- Czwarty kwartał rozpoczęliśmy z bezpieczną pozycją gotówkową 6,8 mln PLN, a kwota ta zostanie dodatkowo wzmocniona przez zastrzyk 1,3 mln PLN dodatkowej gotówki ze zrealizowanych dotacji, które zostaną wypłacone w kolejnych miesiącach. Mając na uwadze wydatki zaplanowane w najbliższym czasie w projektach, na chwilę obecną Genomtec nie planuje pozyskiwania dodatkowych środków od inwestorów. Naszym priorytetem jest zakończenie procesu M&A – oczywiście termin realizacji tego planu zależy od wielu czynników, na które mamy ograniczony wpływ, jednak dążymy do tego, aby tak właśnie się stało. – mówi Michał Wachowski, członek zarządu, CFO Genomtec S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51

ORLEN i Naftogaz rozszerzają współpracę

ORLEN i Naftogaz podpisały dwa porozumienia o współpracy, które wyznaczają ramy dalszych działań obu spółek w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz...

2026-06-25, 15:25
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus