Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Zarząd AB rekomenduje 31,65 mln zł dywidendy i przeznaczenie do 100 mln zł na skup akcji własnych

Udostępnij

Największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie CEE ma za sobą rekordowy rok finansowy i sprzyja mu długoterminowy trend transformacji cyfrowej. Podczas zwołanego na 6 marca br. Walnego Zgromadzenia akcjonariusze zdecydują o podziale wypracowanego zysku - Zarząd rekomenduje wypłatę 2 zł dywidendy na akcję (łącznie 31,65 mln zł). Pod głosowanie trafi również uchwała dotycząca skupu akcji własnych o wartości do 100 mln zł.

Opublikowane projekty uchwał na najbliższe Walne Zgromadzenie, zamykające rok finansowy 2022/2023, zakładają istotny wzrost dywidendy (+60% względem wypłaty za poprzedni rok finansowy w wysokości 1,25 zł na akcję), a także umożliwiają realizację skupu akcji własnych w celu ich umorzenia o wartości do 100 mln zł. Proponowane upoważnienie Zarządu do skupu maksymalnie blisko 3,2 mln akcji (19,55% wszystkich walorów) w terminie do 4 marca 2027 roku zakłada zakup akcji w przedziale cenowym 1-92 zł za sztukę.

- Widzimy przestrzeń do bezpośredniego dzielenia się sukcesem z akcjonariuszami, zapewniając również środki na rozwój biznesowy. Dlatego proponujemy dywidendę wpisującą się w trend rosnących wypłat dla akcjonariuszy. Dodatkowo proponujemy uruchomienie skupu akcji własnych, który oceniamy jako korzystny dla akcjonariuszy w sytuacji niedowartościowania walorów na GPW – wskazuje Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu ABE (ABPL)

Szczegółowe informacje nt. Walnego Zgromadzenia można znaleźć w serwisie IR Grupy AB pod adresem: https://www.ab.pl/dla-inwestorow/lad-korporacyjny/wza/obrady/

W roku finansowym 2022/2023, który z racji przesunięcia okresu roku finansowego trwał niestandardowo pięć kwartałów, Grupa AB zanotowała 19,2 mld zł przychodów i 369 mln zł zysku EBITDA, generując wzrost zysku netto do ponad 191 mln zł. Grupa AB wypracowała również wysokie pozytywne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, które w roku obrotowym miały wartość 146 mln zł.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus