Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Legimi ze wzrostem przychodów w IV kwartale 2023 r.

Udostępnij

LEG (LEGIMI), pionier modelu subskrypcyjnego na polskim rynku e-książki, znacząco poprawił wyniki finansowe za IV kwartał 2023 r. Spółka odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 43 proc. rdr, osiągając 25,2 mln PLN, a EBITDA wyniosła 2,8 mln PLN. Zysk netto z kolei wyniósł 1,6 mln PLN, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 r. spółka odnotowała 359 tys. PLN starty. Legimi dostrzega wiele możliwości związanych z pojawieniem się w akcjonariacie Wirtualnej Polski Media, poprzez potencjalne synergie z jej spółkami portfelowymi.

- Cieszymy się z osiągniętych przez nas wyników w ubiegłym kwartale. Konsekwentnie realizowaliśmy założenia naszej strategii, rozwijając przy tym ofertę treści zarówno na rynku polskim, jak i niemieckim. Pod koniec 2023 r. uruchomiliśmy także zapisy do wersji testowej tzw. „wirtualnego bibliotekarza”, będącego efektem prac związanych z systemem rekomendacyjnym z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji. Ciągły rozwój technologiczny platformy stanowi podstawę do nawiązywania współpracy z partnerami biznesowymi i budowania stabilnego i innowacyjnego kanału sprzedaży – mówi Mikołaj Małaczyński, prezes zarządu Legimi.

W listopadzie ub. r. akcjonariusze Legimi otrzymali zaproszenie od Wirtualna Polska Holding do składania ofert sprzedaży akcji. Obecnie Wirtualna Polska Holding poprzez spółkę zależną Wirtualna Polska Media posiada 32,7% akcji, upoważniających do 25,9% udziałów na WZA. Zarząd Legimi zaznacza, że widzi wiele potencjalnych korzyści, mogących płynąć z efektów synergii wypracowanych wraz ze spółkami portfelowymi Wirtualnej Polski.

- Zgodnie z naszymi założeniami strategicznymi, chcemy rozwijać współprace z partnerami oferującymi produkty subskrypcyjne. Obecność Wirtualnej Polski Media w akcjonariacie może znacząco przyczynić się do wzmocnienia realizowanych przez nas działań i być dodatkowym driverem wzrostu dla Legimi. Mamy już zarysowane wspólne obszary współpracy i liczymy, że wkrótce będą widoczne jej pierwsze efekty – dodaje Mikołaj Małaczyński.

Legimi stawiając stale na rozwój realizuje również nowe projekty w formie sprzedaży pakietowej. Pierwszą taką inicjatywą w tym roku jest współpraca z Anną Lewandowską. Potencjalni użytkownicy mają możliwość zakupienia Legimi oraz Diet by Ann w ramach jednej opłaty, bardziej atrakcyjnej, niż w przypadku korzystania z tych dwóch usług osobno. Spółka planuje kontynuowanie tego typu promocji – prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z kolejnymi partnerami.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus