Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Gdzie w Europie jest najniższy VAT?

materiał partnera

Udostępnij

Stawki VAT w Europie są uzależnione od polityki danego państwa. Prowadząc transakcje handlowe na arenie międzynarodowej, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze pojawia się obowiązek odliczenia podatku VAT od sprzedawanych towarów lub usług – także na odległość. Jeśli Twoja firma nie może skorzystać ze zwolnienia podatkowego, musisz poznać stawki VATu, jakie obowiązują na terenie całej Europy. To sporo ułatwia, gdyż pozwala wybrać państwa, gdzie obowiązuje najniższy VAT w UE.

Podstawowe stawki VAT w Europie – ile wynoszą w poszczególnych krajach?

Zanim zaczniesz prowadzić jakiekolwiek transakcje handlowe w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego, koniecznie poznaj wszystkie stawki podatku, jakie obowiązują w danych państwach. W ten sposób ocenisz nie tylko to, gdzie jest najniższy VAT w UE, ale także w jakim miejscu najbardziej opłaca się prowadzić handel wewnątrzwspólnotowy i rozliczać podatki.

Stawki podatkowe w krajach europejskich i nie tylko wyglądają następująco:

  1. Austria – 20%.
  2. Belgia – 21%.
  3. Bułgaria – 20%.
  4. Chorwacja – 25%. 
  5. Czechy – 21%.
  6. Dania – 25%.
  7. Hiszpania – 21%.
  8. Grecja – 24%.
  9. Luksemburg – 17%.
  10. Włochy – 22%.
  11. Polska – 23%.

Najniższy podatek VAT obowiązuje w Luksemburgu, natomiast w poszczególnych krajach UE pojawiają się też preferencyjne stawki podatkowe. Jeśli Twoja firma może skorzystać z ulg pozwalających na obniżenie stawki podatku VAT, wtedy odprowadzisz np. 5% VATu w Chorwacji, 2,1% VATu we Francji, a także 4% VATu we Włoszech.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o aktualnych stawkach VAT w Europie, koniecznie sprawdź: http://taxology.co/pl/blog/stawki-vat-w-europie/.

Obniżone stawki podatku VAT – kiedy można je wziąć pod uwagę?

Pamiętaj, że nie zawsze najniższy VAT w UE oznacza, że najkorzystniejszą opcją dla Twojego przedsiębiorstwa będzie prowadzenie transakcji handlowych w takim kraju. Niekiedy zdarza się, że dla towarów i usług możesz zastosować zerową stawkę podatku VAT. W UE zerowa stawka obowiązuje w przypadku:

  • eksportu towarów poza teren Unii Europejskiej,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
  • usługi realizowane na rzecz podmiotów gospodarczych z siedzibą poza UE.

Podatek VAT jest zawsze naliczany na końcu procesu sprzedaży usług lub towaru konsumentom lub kontrahentom biznesowym. Warto dodać, że po przekroczeniu kwoty 10 000 euro dla transakcji sprzedażowych w krajach UE sprzedawca ma obowiązek rejestracji do VAT w kraju, gdzie został przekroczony limit.

Na szczęście przedsiębiorcy oprócz obniżonych stawek podatku VAT w Europie mogą też korzystać z wygodnego systemu rozliczeń VAT OSS. To ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców np. w branży e-commerce, działających na arenie międzynarodowej.

Najniższy VAT w UE czy zwolnienia z podatku – co będzie korzystniejsze?

Nie ma żadnych wątpliwości, że całkowite zwolnienie z podatku VAT jest korzystniejsze nawet od najniższej stawki podatku od towarów i usług. Niestety nie da się realizować operacji handlowych tak, aby w pełni uniknąć opodatkowania. Warto więc wiedzieć, jakie są stawki VAT w Europie i wybierać takie kraje, gdzie podatek będzie najniższy.