Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wyniki Bumech za pierwsze półrocze 2024 r. wraz z komentarzem spółki

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE (TYS. PLN) 1H2024 1H2023 dynamika
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 284 566 303 943 -6,4%
Koszt własny sprzedaży 307 161 318 769 -3,6%
Zysk (strata) na działalności operacyjnej -65 434 -44 003  
Zysk (strata) brutto -64 933 -45 201  
Zysk (strata) netto -55 788 -36 850  
Liczba udziałów/akcji średnioważona w sztukach 14 481 608 14 481 608  
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/euro) -3,85 -2,54  
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej -1 235 48 709  
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -32 747 -101 862  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -8 649 -10 360  
  30.06.2024 31.12.2023  
Aktywa trwałe 810 747 756 175 7,2%
Aktywa obrotowe 332 524 425 488 -21,8%
Kapitał własny 679 596 736 023 -7,7%
Zobowiązania długoterminowe 81 500 76 149 7,0%
Zobowiązania krótkoterminowe 382 175 369 491 3,4%
Wartość księgowa na akcję (zł/euro) 46,93 50,82 -7,7%

 

Zwięzły opis istotnych dokonań i niepowodzeń Emitenta w okresie, którego raport dotyczy wraz ze wskazaniem najważniejszych zdarzeń dotyczących Emitenta oraz jego Grupy Kapitałowej

W okresie sprawozdawczym popyt na węgiel energetyczny oraz ceny tego surowca w dalszym ciągu utrzymywały się na niskim poziomie. W związku z ustabilizowaniem sytuacji rynkowej w pierwszym kwartale 2024 roku PGS wdrożyła szereg działań, skutkujących dostosowaniem wielkości produkcji do zmniejszonego zapotrzebowania na węgiel i obniżaniem kosztów produkcji. Obniżanie kosztów realizowane jest m.in. poprzez zmniejszanie zatrudnienia (jednak bez zwolnień grupowych), zmniejszenie zamówień u podwykonawców, redukowanie zakupów energii elektrycznej (zarówno w wyniku rozpoczęcia produkcji energii we własnym zespole kogeneracyjnym, jak i optymalizując jej zużycie).

Dzięki podjętym działaniom w 2024 r. Grupa Kapitałowa utrzymuje techniczny koszt wytworzenia węgla handlowego na poziomie o ok. 60 zł niższym niż średni poziom w całym 2023 r. Z uwagi jednak na utrzymującą się niską cenę sprzedaży węgla po pierwszym półroczu 2024 r. marża nadal była ujemna.

Ponadto w celu optymalizacji procesów biznesowych i usprawnienia efektywności operacyjnej w ramach GK, Zarząd Emitenta powołał w 2024 roku Centrum Usług Wspólnych (dalej: CUW). Celem utworzenia CUW jest zintegrowanie procesów biznesowych oraz centralizacja obsługi wsparcia dla wszystkich jednostek Grupy Kapitałowej w celu osiągnięcia efektywności operacyjnej, optymalizacji kosztów oraz poprawy jakości świadczonych usług. CUW będzie odpowiedzialne za świadczenie usług wsparcia w kluczowych obszarach, dla wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy.

Pierwsze półrocze 2024 roku to także czas zawierania szeregu umów na sprzedaż węgla o stosunkowo małych jednostkowo wartościach, a taże kontynuacji inwestycji (projekt kogeneracji, modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz modernizacja i zakupy nowego sprzętu do kopalni).

Wskazanie czynników, które w ocenie Emitenta będą miały wpływ na osiągnięte przez Grupę Kapitałową wyniki w perspektywie co najmniej kolejnego kwartału

PG Silesia prowadzi działalność gospodarczą w trudnym obszarze eksploatacji i sprzedaży węgla energetycznego. Efektywna ekonomicznie działalność tego podmiotu zależy nie tylko od posiadanych zasobów węgla, wyposażenia zakładu górniczego, kadry kierowniczej i technicznej oraz załogi. Wyniki osiągane przez PG Silesię, a więc i całą Grupę Kapitałową Emitenta, są w głównej mierze uzależnione od kształtowania się ceny węgla na rynkach światowych oraz lokalnych1 i ich przełożenia na poziomy cenowe możliwe do uzyskania u krajowych odbiorców. Istotne zmiany cen mogą wpłynąć na osiągane przez Grupę Kapitałową przychody i wyniki. Pomimo systematycznych działań mających na celu obniżenie części kosztów działalności i poprawę jej efektywności, możliwość redukcji technicznego kosztu wydobycia jest bowiem ograniczona, a co za tym idzie cena sprzedaży bezpośrednio wpływa na możliwą do osiągnięcia marżę. Marża ta jest pochodną zmiennej ceny rynkowej węgla i stałych kosztów wydobycia, PG Silesia nie ma na nią istotnego wpływu i w pierwszym półroczu 2024 r. nadal była ona ujemna. PG Silesia z uwagi na niewielki udział w rynku musi przy tym konkurować z większymi podmiotami jakością surowca i obsługą, ale przede wszystkim ceną, oferując odbiorcom atrakcyjne warunki cenowe. Skutkuje to tym, że jej wynik jest bardziej podatny na kształtowanie się cen rynkowych. Również istotny wzrost cen węgla może być niekorzystny dla przychodów Grupy, ponieważ może spowodować spadek popytu na węgiel i zwiększenie wykorzystania innych źródeł energii.

Niebagatelne znaczenie dla przyszłej sytuacji finansowej PG Silesia ma kondycja finansowa jej największych kontrahentów. Po kilku latach funkcjonowania w bezpiecznym finansowo otoczeniu, można zaobserwować pogarszającą się kondycję finansową znaczących odbiorców węgla. Dotyczy to zarówno energetyki zawodowej, która coraz trudniej radzi sobie z realizacją zakładanych marż, jak i dużych zakładów przemysłowych – w szczególności chemicznych i nawozowych. W okresie sprawozdawczym działania sanacyjne wszczął największy przewoźnik w branży – PKP Cargo – co skutkuje wprowadzeniem przez ten podmiot nowych zasad rozliczeń i generuje dodatkowe ryzyko terminowości przewozów. PG Silesia na bieżąco monitoruje sytuację płatniczą kontrahentów, nie można jednak wykluczyć, że wszczęcie działań na przepisach ustawy Prawo Restrukturyzacyjne któregoś z większych odbiorców węgla będzie skutkować negatywnymi reperkusjami finansowymi dla PG Silesia.

Na wyniki Grupy mają też wpływ uwarunkowania zewnętrzne wynikające m.in. z regulacji prawnych UE związanych z przeciwdziałaniami zmianom klimatu, w tym prawodawstwa dotyczącego ochrony środowiska, które silnie kształtują popyt i cenę surowców energetycznych w tym także węgla kamiennego. Jak pokazały przykłady ostatnich lat, na branżę wydobywczą mogą także wpływać sytuacje nadzwyczajne, czego przykładem może być pandemia COVID-19 oraz konflikt zbrojny na Ukrainie. Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie potencjalnie może skutkować intensyfikacją działań polegających na zwiększeniu wykorzystywania węgla jako paliwa. Tego typu wydarzenia nie pozostają bez wpływu na działalność, wyniki i sytuację finansową Grupy.

Celem zintegrowania procesów biznesowych oraz centralizacji obsługi wsparcia wszystkich jednostek Grupy dla osiągnięcia efektywności operacyjnej, optymalizacji kosztów oraz poprawy jakości świadczonych usług, Zarząd Emitenta powołał w 2024 roku Centrum Usług Wspólnych.

Grupa oczekuje także oszczędności wynikających z realizowanych i planowanych inwestycji. Zarząd szacuje, że w następstwie realizacji inwestycji w kogenerację i fotowoltaikę już w roku 2025 ponad 3/4 energii elektrycznej zużywanej przez Grupę Kapitałową będzie pochodziło z własnej produkcji. Warto też podkreślić, iż powyższe inwestycje wpisują się w model transformacji działalności kopalni „Silesia” i jej otoczenia w kierunku ekologicznych źródeł wytwarzania energii.

Warto podkreślić, iż Zarząd Emitenta uważnie monitoruje ryzyka towarzyszące funkcjonowaniu wszystkich podmiotów gospodarczych w Polsce, jak również ryzyka specyficzne związane z segmentem „węglowym”.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus