Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Polska złożyła wniosek o unieważnienie wyroku arbitrażowego w sprawie GreenX Metals Limited

Udostępnij

GreenX Metals Limited poinformowała, że Polska złożyła wniosek o unieważnienie wyroku sądów Anglii i Walii w zakresie roszczenia opartego na BIT. Strona polska kwestionuje aspekty jurysdykcyjne wyroku oraz zarzuca naruszenie zasady rzetelnego procesu, w tym decyzję Trybunału dotyczącą wysokości odszkodowania. Spółka wygrała w październiku 2024 roku spór, w którym przyznano jej odszkodowanie wraz z odsetkami w wysokości 252 milionów funtów brytyjskich (około 1,3 miliarda złotych). Trybunał jednogłośnie orzekł, że Polska naruszyła zobowiązania wynikające z Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) oraz Traktatu Karty Energetycznej (TKE).

Premier Donald Tusk odniósł się do sprawy podczas konferencji prasowej, wskazując na problematyczny charakter sytuacji i sugerując, że szanse na skuteczne podważenie wyroku arbitrażowego są niewielkie. Premier zapowiedział również zbadanie odpowiedzialności konkretnych osób za decyzje, które doprowadziły do obecnej sytuacji.

"Chociaż działania podjęte przez Polskę, czyli złożenie wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku, nie są zaskakujące, to chciałbym zwrócić uwagę na ostatnie wypowiedzi nowego polskiego Premiera, Pana Donalda Tuska. Chętnie skorzystam z możliwości zażegnania tego sporu w drodze ugody, dzięki czemu obie strony będą mogły zamknąć kwestię tego niefortunnego epizodu. Rada Dyrektorów GreenX pozostaje zdeterminowana, by uzyskać kwotę przyznaną w Wyroku i zwrócić kapitał akcjonariuszom" - zaznaczył Prezes GRX (GREENX), Ben Stoikovich

Wyrok został wydany zgodnie z Regulaminem Komisji ONZ ds. międzynarodowego prawa handlowego (UNCITRAL) i jest ostateczny oraz wiążący dla stron. Chociaż regulamin nie przewiduje procedury odwoławczej, strony mogą wnioskować o korektę błędów obliczeniowych, pisarskich lub typograficznych, interpretację wyroku lub wydanie dodatkowego wyroku w sprawie pominiętych roszczeń.

GreenX dysponuje rezerwą gotówkową przekraczającą 5,5 miliona dolarów australijskich, co według spółki zapewnia wystarczające finansowanie do obrony w toku postępowań o stwierdzenie nieważności wyroków. W czasie rozpatrywania wniosku o unieważnienie wyroku odsetki nadal narastają w wysokości około 6% rocznie. Spółka spodziewa się, że Polska złoży również wniosek o unieważnienie wyroku w zakresie roszczenia opartego na Traktacie Karty Energetycznej.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus