Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wybrane wyniki Inter Cars po trzech kwartałach 2024 r. wraz z omówieniem spółki

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE (TYS. PLN) 3 kwartały 2024 3 kwartały 2023 dynamika
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 14 317 755 13 301 692 7,6%
Zysk (strata) z działalności operacyjnej 800 466 848 868 -5,7%
Zysk (strata) brutto 683 612 725 105 -5,7%
Zysk (strata) netto przypadający na jednostkę dominującą 552 769 581 424 -4,9%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 425 311 301 006 41,3%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -233 938 -256 562  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -128 672 -96 100  
Przepływy pieniężne netto, razem 62 701 -51 656  
Zysk (strata) na jedną akcję zwykłą 39,02 41,04 -4,9%
  30.09.2024 31.12.2023  
Aktywa, razem 10 600 049 9 271 136 14,3%
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania 5 657 106 4 833 668 17,0%
Zobowiązania długoterminowe 1 865 689 1 689 765 10,4%
Zobowiązania krótkoterminowe 3 791 417 3 143 903 20,6%
Kapitał własny przypadający na akcjonariuszy podmiotu dominującego 4 942 943 4 437 468 11,4%
Kapitał zakładowy 28 336 28 336  
Liczba akcji (w szt.) 14 168 100 14 168 100 0,0%
Wartość księgowa na jedną akcję 322,68 313,2 3,0%
Zadeklarowana lub wypłacona dywidenda na jedną akcję 0,71 0,71  

 

Omówienie wyników finansowych Grupy Inter Cars

  • W okresie 9 miesięcy 2024 roku Grupa odnotowała 7,6% wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. W samym trzecim kwartale 2024 roku dynamika sprzedaży wyniosła natomiast 7,9% w porównaniu do trzeciego kwartału roku poprzedniego.
  • W 2024 roku Grupa kontynuowała dalsze umacnianie ekspansji zagranicznej, zarówno w krajach, w których rozwija sprzedaż w oparciu o sieć filialna jak również w krajach, w których prowadzi sprzedaż bezpośrednią do klientów (bez istniejącej sieci dystrybucyjnej). W spółkach zagranicznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy otwarto 34 nowych filii.
  • Sprzedaż eksportowa za okres 9 miesięcy 2024 roku, rozumiana jako sprzedaż realizowana przez zagraniczne spółki dystrybucyjne oraz sprzedaż bezpośrednia (z Inter Cars S.A.) do kontrahentów zagranicznych wzrosła o 8% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.
  • Przychody Inter Cars z rynku krajowego stanowiły około 40% przychodów łącznie całej Grupy Kapitałowej (uwzględniając wyłączenia konsolidacyjne) podobnie jak w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rynek polski pozostaje podstawowym rynkiem sprzedaży dla Grupy Kapitałowej.
  • Skonsolidowana marża na sprzedaży towarów za 3 kwartały 2024 roku wyniosła 29,3%, natomiast w analogicznym okresie roku ubiegłego wyniosła 29,6%. W okresie 3 kwartałów 2024 roku wpływ różnic kursowych na zmianę marży wyniósł -0,2 p.p., analogicznie jak porównywalnym okresie 2023 roku. Po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych marża wyniosłaby odpowiednio 29,5% dla 9 miesięcy 2024 roku oraz 29,8% dla 9 miesięcy 2023 roku. Warto podkreślić, że w przypadku Grupy Inter Cars umocnienie złotówki (waluty lokalnej) wywołuje naturalną presję na obniżanie cen, ze względu na spadek cen nabywanych towarów w walucie. Z kolei osłabienie waluty lokalnej daje naturalnie większe możliwości do podnoszenia cen i realizowania wyższych marż na wcześniej zakupionych towarach. Wzmocnienie złotego do euro miało również wpły w na wartość istotnej części sprzedaży realizowanej przez Grupę przeliczoną na walutę sprawozdawczą PLN z EUR. Zdaniem Zarządu obniżenie rentowności brutto ma charakter przejściowy. CAR (INTERCARS) realizuje niezmiennie politykę długoterminowej współpracy z warsztatami samochodowymi. Kompleksowość jaką dostarcza swoim partnerom, skala działalności z dostawcami wpłynie na korzystne warunki zakupu dla Klientów oraz wzrost rentowności dla akcjonariuszy.
  • Skonsolidowana marża na sprzedaży towarów w trzecim kwartale 2024 roku wyniosła 29,8%, natomiast w analogicznym okresie roku ubiegłego wyniosła 30,4%. W trzecim kwartale 2024 roku wpływ różnic kursowych na zmianę marży wyniósł -0,1 p.p., natomiast w analogicznym okresie 2023 roku wpływ różnic kursowych na zmianę marży wyniósł +0,5 p.p. Po wyeliminowaniu wpływu różnic kursowych marża wyniosłaby odpowiednio 29,9% dla 3 kwartału 2024 roku oraz 29,9% dla 3 kwartału 2023 roku.
  • Udział kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu, za okres 9 miesięcy 2024 roku, w stosunku do przychodów ze sprzedaży wynosi 14% i jest wyższy o 0,4 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (13,6%). Zarząd koncentruje się na poprawie marzy operacyjnej (m.in. poprzez optymalizacje procesów oraz ciągłej ocenie inicjowanych i prowadzonych projektów) oraz generowaniu dodatnich przepływów pieniężnych.
  • Skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej za okres 9 miesięcy 2024 roku wyniósł 800 466 tys. zł, co oznacza spadek o 48 402 tys. zł w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei zysk operacyjny za trzeci kwartał 2024 roku wyniósł 297 524 tys. zł i był niższy o 28 212 tys. zł względem trzeciego kwartału 2023 roku.
  • Skonsolidowany zysk netto za okres 9 miesięcy 2024 roku wynosi 552 769 tys. zł. i jest niższy o 28 655 tys. zł. od zysku za 9 miesięcy 2023 roku, natomiast skonsolidowany zysk netto za 3 kwartał 2024 roku wynosi 207 318 tyś, zł i jest niższy o 17 279 tyś zł od zysku wygenerowanego w trzecim kwartale ubiegłego roku. Warto podkreślić, że na wynik finansowy w trzecim kwartale 2024 roku wpłynęły ujemne różnice kursowe w wysokości 4 903 tys. zł, podczas gdy w trzecim kwartale 2023 roku różnice kursowe miały charakter dodatni i wyniosły 23 140 tys. zł.
  • Skonsolidowana EBITDA za okres 12 miesięcy narastająco za okres kończący się 30 września 2024 roku wyniosła 1 180 636 tys. zł (liczona narastająco jako zysk na działalności operacyjnej plus amortyzacja) i była niższa o 124 598 tys. zł w porównaniu do roku 2023.
  • Wskaźnik Dług netto/EBITDA wyniósł 1,9 na 30 września 2024 roku (analogicznie 1,7 na dzień 30 września 2023 r.)
  • Grupa kontynuuje inwestycję rozbudowy magazynu w Zakroczymiu oraz rozpoczęła inwestycję w Rumunii, polegającą na przeniesieniu magazynu w Braszowie do nowej lokalizacji oraz robotyzacji większości procesów magazynowych. Dotychczasowe koszty obu inwestycji, poniesione w okresie 9 miesięcy 2024 roku wyniosły odpowiednio 58 mln zł i 125 mln zł.
  • Poziom zapasów na dzień 30 września 2024 roku wyniósł 5 180 036 tyś. zł. i jest wyższy o 3,5% w stosunku do stanu na 30 września 2023 roku. Wzrost wartości magazynu w porównaniu do wartości magazynu na koniec 2023 roku o 739 mln zł wynikał ze strategii zakupowej mającej na celu zapewnienie dostępności towarów zarówno od dostawców europejskich jak i azjatyckich. Należy zauważyć, że wskaźnik rotacji zapasów poprawił się o 2 dni i na koniec trzeciego kwartału 2024 roku wynosi 137 (139 na koniec trzeciego kwartału 2023). • Efektywna stopa podatkowa dla Grupy narastająco za 9 miesięcy wyniosła 19,1%.
  • Przychody według obszarów geograficznych. Grupa konsekwentnie realizuje politykę ekspansji terytorialnej na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej. Rynki te wykazują się dużym potencjałem wzrostu. W bieżącym okresie sprawozdawczym, Grupa odnotowała wzrost sprzedaży na prawie wszystkich rynkach geograficznych z wyjątkiem Rumunii. W okresie 9 miesięcy 2024 roku najwyższą dynamikę sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku (po przeliczeniu na PLN i po włączeniach konsolidacyjnych) odnotowały spółki w następujących krajach: Serbia (wzrost o 49%), Grecja (wzrost o 21,6%), Bośnia (wzrost o 21,1%), Mołdawia (wzrost o 17,5%), czy Słowenia (wzrost o 16%). Przy czym ze spółek o największym wpływie na przychody Grupy należy wskazać spółki dystrybucyjne w następujących krajach: Rumunia (spadek o 2%), Łotwa (wzrost o 10%), Słowacja (wzrost o 5%), Czechy (wzrost o 4%), Węgry (wzrost o 6%), Litwa (wzrost o 9%), Bułgaria (wzrost o 13%), czy Chorwacja (wzrost o 8%)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Słabsze wyniki, wyższy backlog. ZUE podsumowuje I półrocze 2026 r.

Zarząd ZUE opublikował wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2026 r. Zarówno na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym spółka odnotowała spadek przychodów oraz zysków we...

2026-08-07, 15:36

Benefit Systems wzmacnia portfolio w województwie kujawsko-pomorskim

Spółka Benefit Systems przejęła 5 klubów fitness Bella Line zlokalizowanych w Toruniu (2), Bydgoszczy (2) i Chełmży (1) o łącznej powierzchni ponad 7 tys. m2. Kluby tej sieci cieszą się...

2026-08-07, 13:41

Kontynuacja zwrotu w wynikach KGL

KGL przedstawiła wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2026 r. Zgodnie z komunikatem, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2026 r. spółka odnotowała 296 mln zł przychodów ze...

2026-08-07, 13:30

Dywidendowe podsumowanie 32. tygodnia 2026 r.

WZA TXT (TEXT) uchwaliło proponowany przez zarząd podział zysku. Poza wypłaconymi już zaliczkami, do akcjonariuszy spółki trafi jeszcze 2,13 zł dywidendy na akcję. Co da łącznie 4,26 zł...

2026-08-07, 13:10
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus