Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

TAURON Nowa Energia - energetyczny lider ogłosił strategię

Udostępnij

Osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku, 60 mld zł inwestycji w segment dystrybucyjny oraz osiągnięcie ponad 6 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach i magazynach energii do 2035 roku – to kluczowe elementy nowej strategii Grupy TAURON na lata 2025-2035. Dodatkowo firma zapowiada też wypłaty dywidendy już za 2028 rok, wejście w rolę lidera sprzedaży energii, a także spozycjonowanie się jako najbardziej prokliencka grupa energetyczna w kraju.

- Rdzeniem biznesowym TAURONA jest 6 mln Klientów przyłączonych do naszej sieci dystrybucyjnej, kupujących od nas energię elektryczną, w tym wyprodukowaną najlepiej w naszych źródłach OZE, dlatego to oni znajdują się w centrum prezentowanej strategii. Stworzymy Świat Nowej Energii, w którym już w 2040 roku 100% energii pochodzić będzie z czystych źródeł. Budujemy organizację zorientowaną na Klienta i tworzenie wartości. Jednocześnie duży nacisk kładziemy na doświadczenie Klientów, udoskonalamy obsługę tak, by już niebawem 80% spraw można było załatwić w pełni zdalnie, przy pomocy kilku kliknięć 

- mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Wartości stanowiące fundamenty Strategii to OZE2 – Odpowiedzialność, Zaangażowanie, Efektywność i Energia.

Świat Nowej Energii

Strategia Grupy TAURON na lata 2025-2035 zakłada dynamiczny wzrost mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. W 2030 roku TPE (TAURONPE) planuje mieć 2,7 GW w OZE i 4,7 GW pięć lat później. Oznacza to wzrost zielonych mocy aż o 570% w stosunku do 2023 roku.

W rozbiciu na technologie, firma planuje kolejno – 1,5 GW (2030) i 2,4 GW (2035) w farmach wiatrowych na lądzie, 0,4 GW (2035) w farmach wiatrowych na morzu, 1 GW (2030) i 1,7 GW (2035) w farmach fotowoltaicznych, 0,7 GW (2030) i 1,4 GW (2035) w magazynach energii i ESP oraz utrzymanie obecnych mocy wytwórczych zainstalowanych w elektrowniach wodnych na poziomie 0,1 GW. Sumarycznie TAURON w technologiach zeroemisyjnych i magazynach energii będzie posiadał 3,4 GW w 2030 roku oraz 6,1 GW w 2035 roku.

Będzie to możliwe dzięki szerokiemu strumieniowi nakładów inwestycyjnych przeznaczanych na rozwój energetyki odnawialnej. CAPEX w segmencie OZE do 2035 roku ma stanowić aż 30% przewidywanych nakładów całej Grupy i w perspektywie od 2024 roku wynieść 30 mld zł.

Segment Dystrybucja

Najwyższy udział nakładów inwestycyjnych do 2035 roku przewidziany jest w segmencie dystrybucyjnym. TAURON, jako największy dystrybutor w Polsce, planuje przeznaczyć na ten obszar aż 60 mld zł (60% CAPEX). Środki transferowane będą na rozbudowę i modernizację sieci, umożliwiając m.in. przyłączania nowych odbiorców oraz źródeł OZE, a także automatyzację i cyfryzację sieci elektroenergetycznych

Dekarbonizacja ciepłownictwa

TAURON, jako właściciel drugiej co do wielkości sieci ciepłowniczej w Polsce, zakłada aktywną transformację również w tym segmencie. Do 2030 roku firma chce odejść od produkcji ciepła z węgla, zapewniając 100% ciepła ze źródeł zero- i niskoemisyjnych.

Transformacja energetyki konwencjonalnej z uwzględnieniem wyzwań społecznych

- Sprawiedliwa transformacja polega na tym, aby nowy biznes zadbał o tych, którzy budowali jego fundamenty. Deklarujemy gotowość do wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych do Skarbu Państwa do 2030 roku, a w przypadku braku wydzielenia ich samodzielność finansową. W odniesieniu do poszczególnych bloków energetycznych, planujemy stopniowe wygaszanie konwencjonalnych jednostek klasy 200 MW, równocześnie starając się maksymalnie wydłużyć ich rentowną eksploatację w oparciu o rynek mocy 

– mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.  

Plan stopniowego wygaszania konwencjonalnych aktywów wytwórczych zakłada pracę jednostek węglowych w oparciu o obowiązujące systemy wsparcia (zakończenie w latach 2025-2028). TAURON deklaruje gotowość do pełnego wydzielenia omawianych jednostek do Skarbu Państwa. Innymi rozważanymi scenariuszami są samodzielne wydzielenie Bloku 910 MW w Jaworznie lub, w przypadku braku wydzielenia, zastosowanie tzw. ringfencingu.

Klient w centrum uwagi

Klient jest rdzeniem biznesowym TAURONA. Do 2030 roku firma chce udostępnić obsługę Klienta dostępną w modelu 24/7, wirtualne contact center oraz cyfrowych asystentów, wspieranych przez sztuczną inteligencję.

Z kolei do 2035 roku koncern deklaruje osiągnięcie poziomu 80%: e-umów, e-faktur, kontaktów zdalnych, mniej papieru i Klientów korzystających z platformy „Mój TAURON”.

Ambicją TAURONA jest stanie się najbardziej prokliencką grupą energetyczną.

Stabilna sytuacja finansowa i nowe źródła finansowania

Ambitny plan transformacji Grupy TAURON oparty jest na stabilnych podstawach finansowych. W perspektywie 2035 roku firma planuje podwoić wskaźnik EBITDA – do poziomu  powyżej 13 mld zł.

Łączne nakłady inwestycyjne w tym czasie wyniosą 100 mld zł (CAPEX 2024-2035), 90% z nich przeznaczona będzie na segmenty dystrybucja (60%) i OZE (30%).

TAURON zakłada zachowanie bezpiecznego wskaźnika długu netto/EBITDA, przy równoczesnym utrzymaniu ratingu na poziomie inwestycyjnym.

Doskonałość spółki giełdowej mierzona jest zdolnością do wypłacania dywidendy, dlatego zgodnie z nową strategią TAURON planuje rozpoczęcie wypłat dywidendy za rok 2028 i w kolejnych latach.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

KIO unieważniła wybór konsorcjum Mirbudu w przetargu na A2

Zarząd MRB (MIRBUD) poinformował, że otrzymał zawiadomienie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie o unieważnieniu czynności wyboru oferty konsorcjum...

2026-06-22, 10:27

Asbis bije koleje rekordy miesięcznej sprzedaży

ASB (ASBIS), wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług ICT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), bije...

2026-06-22, 09:08
Daniel Janusz, Prezes Zarządu Feerum S.A.

Przegląd opcji strategicznych Grupy Feerum

FEE (FEERUM),, wiodący polski producent elewatorów zbożowych, rozpoczęła proces przeglądu opcji strategicznych, w ramach którego nastąpi ocena możliwych kierunków działań,...

2026-06-22, 09:07

Allegro i InPost podpisały list intencyjny. Na stole nowe warunki dostaw

Rada Dyrektorów ALE (ALLEGRO) poinformowała, że 18 czerwca 2026 r. spółka zależna Allegro sp. z o.o. oraz InPost sp. z o.o. zawarły niewiążący list intencyjny. Dokument odzwierciedla...

2026-06-19, 13:59
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus