Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Orlen odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Udostępnij

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina. Szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w tym regionie. ORLEN eksploatuje w powiecie jarocińskim trzy złoża i będzie poszukiwać kolejnych.

Złoże Siedlemin zostało odkryte w ramach wspólnego projektu ORLEN S.A. i ORLEN Upstream Polska na głębokości ok. 3 km. Wiercenie otworu poszukiwawczego zrealizowała spółka Exalo Drilling z Grupy PKN (PKNORLEN). Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych, zasoby złoża oszacowano na ponad 235 mln m sześciennych. – Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie ORLEN wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju. Poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w naszą strategię, w której gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na Odnawialnych Źródłach Energii. Działalność wydobywcza ORLEN przynosi również wymierne korzyści finansowe lokalnym społecznościom – powiedział Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN ds. Wydobycia.

Złoże Siedlemin znajduje się w rejonie o dobrych perspektywach dla wydobycia węglowodorów. Potwierdzają to wyniki dotychczasowych prac poszukiwawczych i odkryte złoża gazu ziemnego: Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin.

ORLEN planuje poszukiwania kolejnych złóż w tym rejonie, już teraz jest tam dobrze rozwinięta infrastruktura produkcyjna i przesyłowa. Dzięki temu spółka może ograniczyć czas i koszty związane z rozpoczęciem eksploatacji nowych zasobów.

Firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz zobowiązane są do uiszczania specjalnej opłaty eksploatacyjnej. 90 procent tej opłaty jest przekazywane samorządom, na terenie których prowadzone jest wydobycie. Wpływy z opłaty eksploatacyjnej stanowią dla nich dodatkowe, stabilne źródło dochodów budżetowych. Łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra w 2024 roku wyniósł prawie 80 mln zł.

W 2023 roku wydobycie gazu ziemnego przez Grupę ORLEN wyniosło 7,1 mld m sześc., co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania. Wydobycie w Polsce wyniosło 3,4 mld m sześc., z czego na terenie Wielkopolski prawie 1,7 mld m sześć.

W nowej strategii Grupy ORLEN do 2035 r. koncern, jako cel wskazał zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych w roku 2030 do 12 mld m sześc. w tym ze złóż w Polsce do 4 mld m sześc.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

KIO unieważniła wybór konsorcjum Mirbudu w przetargu na A2

Zarząd MRB (MIRBUD) poinformował, że otrzymał zawiadomienie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie o unieważnieniu czynności wyboru oferty konsorcjum...

2026-06-22, 10:27

Asbis bije koleje rekordy miesięcznej sprzedaży

ASB (ASBIS), wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług ICT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), bije...

2026-06-22, 09:08
Daniel Janusz, Prezes Zarządu Feerum S.A.

Przegląd opcji strategicznych Grupy Feerum

FEE (FEERUM),, wiodący polski producent elewatorów zbożowych, rozpoczęła proces przeglądu opcji strategicznych, w ramach którego nastąpi ocena możliwych kierunków działań,...

2026-06-22, 09:07

Allegro i InPost podpisały list intencyjny. Na stole nowe warunki dostaw

Rada Dyrektorów ALE (ALLEGRO) poinformowała, że 18 czerwca 2026 r. spółka zależna Allegro sp. z o.o. oraz InPost sp. z o.o. zawarły niewiążący list intencyjny. Dokument odzwierciedla...

2026-06-19, 13:59
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus