Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

ZE PAK planuje minimum 250 mln zł oszczędności na lata 2016-2018

Udostępnij

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zakłada, że przygotowywany program poprawy efektywności na lata 2016-2018 przyniesie minimum 250 mln zł oszczędności, poinformował prezes Aleksander Grad.

"Nie dysponujemy konkretnymi liczbami, to są na razie przymiarki. Absolutne minimum to 250 mln zł, ale spodziewamy się wyższej kwoty" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej.

Prezes wskazał, że najważniejsze obszary, w których grupa będzie szukała oszczędności to remonty i serwisy. Spółki zależne z tych obszarów mogą zostać sprzedane.

"Mamy zgodę korporacyjną na sprzedaż 2 spółek serwisowych - EL PAK i PAK Serwis. Z tego tytułu spodziewamy się dużych oszczędności, które będą miały wpływ na 2016 i lata kolejne" - powiedział prezes.

Kolejnym obszarem będzie optymalizacja zakupów. Planowane jest także utworzenie centrum usług wspólnych dla grupy.

Ostateczny kształt programu zarząd planuje ogłosić najpóźniej w czerwcu.

ZE PAK zapowiedział dziś także, że zredukuje nakłady inwestycyjne do ok. 110 mln zł w 2016 r. wobec 418 mln zł w 2015 r. i 696 mln zł w 2014 r.

Spółka podała w raporcie rocznym, że realizacja jej strategii będzie wymagała nakładów rzędu 1,1 mld zł na zawieszoną obecnie modernizację bloków 3 i 4 w Elektrowni Pątnów, 720 mln zł na budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Konin i 284 mln zł na nowe kopalnie odkrywkowe.

Grupa ZEP (ZEPAK), w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Aktywa wytwórcze Grupy obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym (Pątnów II, Pątnów I, Adamów i Konin) oraz blok opalany biomasą. Grupa, pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej, jest piątym wytwórcą w Polsce z udziałem wynoszącym około 7% w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus