Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Polenergia sprzedaje Elektrociepłownię gazową Nowa Sarzyna

Udostępnij

Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, podpisała umowę sprzedaży Elektrociepłowni gazowej w Nowej Sarzynie o mocy 116 MW. Nabywcą aktywa jest Axpo, które planuje pełną integrację jednostki z działalnością swojej spółki zależnej Axpo Polska. Finalizacja transakcji spodziewana jest na początku 2026 roku, po zakończeniu standardowej procedury antymonopolowej.

Sprzedaż Elektrociepłowni gazowej Nowa Sarzyna to kolejny etap konsekwentnej realizacji strategii PEP, której celem jest rozwój projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii - w tym morskich i lądowych farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych - budujących zeroemisyjną przyszłość polskiej energetyki.

- Elektrociepłownia gazowa Nowa Sarzyna była częścią portfela Polenergii przez ponad dekadę, sięgając czasów naszej działalności w obszarze energetyki konwencjonalnej. Jej sprzedaż to istotny kamień milowy, który sygnalizuje konsekwentną realizację naszej strategii, skoncentrowanej na dużych, strategicznych projektach odnawialnych źródeł energii w ramach zielonej transformacji. To dowód efektywnego i odpowiedzialnego zarządzania kapitałem, pozwalającego na realokację zasobów w rozwój OZE, budujących długoterminową wartość dla akcjonariuszy i wzmacniających 

przyszły miks energetyczny Polski. Dzisiejsza decyzja jest kluczowym krokiem w konsekwentnie

realizowanym procesie przeglądu opcji strategicznych, pozwalającym Polenergii skoncentrować się na działalności podstawowej oraz dalszym wzmacnianiu pozycji finansowej w obliczu ambitnych planów dotyczących lądowej oraz morskiej energetyki wiatrowej – podkreśla Adam Purwin, Prezes Zarządu Polenergii.

Transakcja przewiduje przejęcie przez Axpo w pełni operacyjnej jednostki CCGT. Elektrownia zostanie zintegrowana z Axpo Polska, a wszyscy 43 pracownicy pozostaną w strukturach firmy, co zapewni ciągłość działalności i dalszy rozwój kompetencji lokalnych zespołów.

 - Będąc jedną z wiodących niezależnych spółek obrotu energią w Polsce, dzięki tej akwizycji dodatkowo wzmacniamy naszą zdolność do dostarczania zintegrowanych i niezawodnych rozwiązań energetycznych na szybko zmieniającym się rynku. Elektrociepłownia w Nowej Sarzynie wprowadza do polskiego portfela Axpo strategiczne, elastyczne źródło wytwórcze, które wspiera integrację OZE i zwiększa bezpieczeństwo dostaw. Po przejęciu przez Axpo nadal będzie ono zapewniać efektywną i responsywną moc, przyczyniając się do budowy zrównoważonego, nowoczesnego systemu energetycznego. Krok ten odzwierciedla nasze długoterminowe zaangażowanie w Polsce oraz koncentrację na rozwiązaniach wspierających transformację energetyczną kraju – zaznacza Mateusz Marczewski, p.o. Dyrektora Zarządzającego Axpo Polska.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Scanway i KP Labs rozpoczynają realizację projektu ScyLab dla ESA

SCW (SCANWAY) i KP Labs Sp. z o.o., czołowe polskie firmy z branży kosmicznej, rozpoczynają realizację projektu ScyLab dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ramach podpisanej umowy...

2026-06-24, 15:55

LUG rozpoczyna przegląd opcji strategicznych

Zarząd LUG poinformował, że 24 czerwca 2026 r. podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych. Jednocześnie spółka zamierza skontaktować się z wybranymi podmiotami...

2026-06-24, 15:06

ONDE z kontraktem na stację elektroenergetyczną na Litwie

OND (ONDE) – jeden z liderów wykonawstwa i developmentu OZE w Polsce – podpisało umowę na projektowanie i budowę stacji elektroenergetycznej 33/330 kV na Litwie. Inwestorem jest podmiot,...

2026-06-24, 12:54
Paweł Karpeta, dyrektor ds. rozwoju Farm Innovations S.A.

Farm Innovations i Brival budują platformę ubezpieczeń dla psów i kotów

FAR (FARMINN) – notowana na rynku NewConnect spółka vet-tech specjalizująca się w identyfikacji oraz monitoringu zdrowia zwierząt – podpisała umowę z Brival, polskim software housem,...

2026-06-24, 12:47
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus