APR (AUTOPARTN) szacuje, że przychody netto ze sprzedaży wyniosły w pierwszym kwartale 1 170,0 mln zł, co oznacza wzrost o 9,0% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jeszcze wyraźniej poprawiła się marża brutto ze sprzedaży osiągnęła 324,9 mln zł, rosnąc o 19,2% rok do roku. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 88,1 mln zł (+56,0% vs 1Q 2025), a zysk netto ukształtował się na poziomie 62,1 mln zł, co przekłada się na wzrost o 58,3%.
| mln zł | 1Q 2026 | 1Q 2025 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Przychody netto ze sprzedaży | 1 170,0 | 1 073,4 | +9,0% |
| Marża brutto ze sprzedaży | 324,9 | 272,6 | +19,2% |
| Zysk z działalności operacyjnej | 88,1 | 56,5 | +56,0% |
| Zysk netto | 62,1 | 39,2 | +58,3% |
| Amortyzacja | 16,5 | 14,6 | +13,2% |
| Stan zapasów | 1 256,6 | 1 174,0 | +7,0% |
| Stan środków pieniężnych | 51,6 | 59,5 | -13,3% |
| Zadłużenie (kredyty, pożyczki, leasing) | 501,6 | 519,4 | -3,4% |
Na poziomie bilansu stan zapasów sięgnął 1 256,6 mln zł wobec 1 174,0 mln zł na koniec marca 2025 r. Stan środków pieniężnych wyniósł 51,6 mln zł, w porównaniu do 59,5 mln zł rok wcześniej. Zadłużenie z tytułu kredytów, pożyczek i leasingu zmniejszyło się do 501,6 mln zł z 519,4 mln zł na dzień 31.03.2025 r.
Spółka wskazuje kilka czynników, które miały istotny wpływ na osiągnięte rezultaty.
- Pierwszym jest kontynuacja ekspansji i rozbudowa sprzedaży.
- Drugim, polityka cenowa ukierunkowana na poprawę rentowności brutto, wspierana przez korzystne otoczenie rynkowe: lekki wzrost kursu EUR/PLN w pierwszym kwartale 2026 r., rzutujący na wartość znaczącej części sprzedaży grupy przeliczanej na złote oraz zakończenie trendów deflacyjnych w cenach towarów.
- Trzecim czynnikiem było uruchomienie centrum logistyczno-magazynowego w Zgorzelcu, które przyczyniło się do wzrostu kosztów operacyjnych, jednocześnie zwiększając efektywność operacji magazynowych i tworząc możliwości dalszego skalowania przychodów grupy. Spółka podkreśla przy tym utrzymanie możliwie silnej dyscypliny kosztowej.
Spółka zastrzega, że zaprezentowane dane mają charakter szacunkowy i wstępny, co oznacza możliwość ich korekty w finalnym raporcie. Ostateczne wyniki finansowe i operacyjne za pierwszy kwartał 2026 r. zostaną opublikowane w skonsolidowanym raporcie kwartalnym 21 maja 2026 r.
Zarząd opublikował wstępne szacunkowe skonsolidowane wyniki ponieważ przekraczają znany spółce konsensus prognoz analityków.