Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO
Udostępnij

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w zakładce relacje inwestorskie. W maju br. Liftero zakończyło z sukcesem ofertę publiczną akcji serii C, w ramach której Spółka pozyskała 17,5 mln zł brutto na dalszy rozwój i komercjalizację autorskiego systemu napędowego BOOSTER. W akcjonariacie Spółki próg 5% przekroczyło TFI PZU – renomowany inwestor instytucjonalny.

  • Zakończona w maju br. oferta publiczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów – popyt w Transzy Otwartej 20-krotnie przewyższył liczbę oferowanych akcji skutkując redukcją zapisów na poziomie ok. 95%
  • Do akcjonariatu Liftero dołączyły m.in. profesjonalne fundusze inwestycyjne, a TFI PZU przekroczyło próg 5% w kapitale zakładowym, wzmacniając długoterminowy akcjonariat Spółki jeszcze przed debiutem giełdowym
  • Liftero będzie jedynym przedstawicielem sektora kosmicznego notowanym na rynku NewConnect oraz jedyną publicznie notowaną w Europie spółką typu pure-play space propulsion

– Debiut Liftero na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku to ważny moment dla Spółki i potwierdzenie sprawnej realizacji procesu wejścia na rynek publiczny. Debiut giełdowy otwiera nowy rozdział w historii Liftero, ale traktujemy go przede wszystkim jako narzędzie do dalszego rozwoju biznesu i wzmacniania naszej pozycji na globalnym rynku technologii kosmicznych – komentuje Tomasz Palacz, CEO Liftero.

– Dziękuję jeszcze raz wszystkim inwestorom, którzy wzięli udział w ofercie publicznej i zaufali Liftero na tym etapie działalności Spółki. Od początku zależało nam na zbudowaniu akcjonariatu, który będzie wspierał nas w kolejnych etapach rozwoju na rynku publicznym. Przekroczenie progu 5 proc. w kapitale Spółki przez TFI PZU SA traktujemy jako ważne potwierdzenie jakości naszego modelu biznesowego, opracowanej technologii oraz potencjału do jej komercjalizacji. To dla nas mocny fundament przed rozpoczęciem notowań na NewConnect – dodaje Tomasz Palacz.

Debiut na NewConnect będzie kolejnym krokiem w rozwoju Liftero po zakończonej z sukcesem ofercie publicznej akcji serii C. W jej ramach Spółka wyemitowała 500 000 nowych akcji po cenie 35,00 zł za akcję, pozyskując łącznie 17,5 mln zł brutto. Oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów – popyt istotnie przewyższył liczbę oferowanych akcji, a stopa redukcji zapisów w Transzy Otwartej wyniosła 95 proc., co oznacza, że popyt w tej transzy ok. 20-krotnie przekroczył liczbę oferowanych akcji.

Pozyskane środki Liftero przeznaczy przede wszystkim na dalsze skalowanie działalności i przyspieszenie komercjalizacji autorskiego systemu napędowego BOOSTER – chemicznego napędu dla satelitów wykorzystującego nietoksyczne materiały pędne, który został już zweryfikowany w warunkach kosmicznych. Kluczowe cele Spółki obejmują zwiększenie zdolności produkcyjnych, rozwój zaplecza technologicznego i testowego, wzmocnienie sprzedaży oraz przygotowanie organizacji do realizacji większej liczby kontraktów na rynkach międzynarodowych.

Liftero przechodzi obecnie od etapu rozwoju technologii do jej szerokiej komercjalizacji. Spółka rozwija sprzedaż na rynkach europejskim, amerykańskim i azjatyckim, a wartość jej pipeline’u ofertowego wynosi ok. 105 mln EUR. W I kwartale 2026 roku Liftero podpisało największy kontrakt w swojej historii – umowę z indyjską spółką OrbitAID na dostarczenie dwóch systemów BOOSTER wykorzystywanych w segmencie in-orbit servicing. Spółka zakłada, że rosnące zapotrzebowanie na napędy dla satelitów będzie wspierać dalszy rozwój jej sprzedaży i stopniowe zwiększanie skali działalności.

Wchodzimy w etap, w którym kluczowe znaczenie ma nie tylko dalszy rozwój technologii, ale przede wszystkim jej skuteczne wdrażanie u klientów i przygotowanie organizacji do większej skali działalności. Rosnący pipeline ofertowy traktujemy jako sygnał, że zapotrzebowanie na elastyczne i szybko dostępne systemy napędowe jest dziś wysokie i przekracza nasze bieżące zdolności produkcyjne, dlatego koncentrujemy się na ich zwiększaniu, a także rozwoju kolejnych wariantów BOOSTER. W ten sposób przygotowujemy organizację do obsługi większej liczby kontraktów w kolejnych latach – podsumowuje Przemysław Drożdż, COO Liftero.

Po rozpoczęciu notowań w dniu 30 czerwca 2026 roku Spółka będzie jedynym przedstawicielem sektora kosmicznego notowanym na małym parkiecie GPW oraz trzecim podmiotem z branży space-tech obecnym na polskim rynku kapitałowym – obok notowanych na rynku regulowanym GPW spółek Creotech Instruments i Scanway. Jednocześnie Liftero będzie jedyną publicznie notowaną w Europie spółką typu pure-play space propulsion, której głównym obszarem działalności są systemy napędowe dla satelitów. Zarząd Spółki podkreśla, że NewConnect ma stanowić etap wspierający dalsze skalowanie działalności i organizacji, a docelowym kierunkiem pozostaje przeniesienie notowań na Rynek Główny GPW w Warszawie.

Po rejestracji wszystkich akcji serii B1, B2, B3 oraz D, struktura akcjonariatu Emitenta będzie wyglądać następująco:

Akcjonariusz

Liczba akcji

Udział w kapitale zakładowym

Liczba głosów

Udział w ogólnej liczbie głosów

Tomasz Palacz*

923.906

24,6%

923.906

24,6%

Przemysław Drożdż*

530.091

14,1%

530.091

14,1%

Sunfish Poland

347.980

9,3%

347.980

9,3%

PZU TFI

188.000

5,0%

188.000

5,0%

Pozostali akcjonariusze

1.762.884

47,0%

1.762.884

47,0%

Razem

3.752.861

100,0%

3.752.861

100,0%

*bezpośrednio oraz pośrednio poprzez fundację rodzinną

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus