Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Cognor powraca do zysków netto: EBITDA 3x w górę, wykorzystanie mocy sięga 92%

Udostępnij
  • 1138,2 mln PLN przychodów ze sprzedaży w 1H 2026, +9% r/r; 82,4 mln PLN EBITDA,
    3x wyższy poziom r/r; zysk operacyjny na poziomie 43,1 mln PLN wobec 0,3 mln PLN straty w 1H 2025; 5,7 mln PLN zysku netto wobec 26,5 mln PLN straty netto przed rokiem
  • W samym 2Q 2026 650 mln PLN przychodów, +9% r/r; 50,6 mln PLN EBITDA, +135% r/r; 31,2 mln PLN EBIT, ponad 4x wyższy r/r i 6,4 mln PLN zysku netto wobec 0,7 mln PLN straty rok wcześniej
  • Sprzedaż złomu, kęsów i wyrobów gotowych w 1H br. na poziomie 359,5 tys. ton, +7% r/r
  • Wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych stali surowej do 92% w 2Q 2026 vs 71% przed rokiem
  • Postępujące zmiany w otoczeniu regulacyjnym (CBAM, nowe mechanizmy „safeguard”, możliwe wsparcie dla przemysłu energochłonnego na poziomie krajowym) oraz impulsy popytowe (SAFE i KPO) - oczekiwany korzystny wpływ dla branży w średnim i długim terminie

Cognor Holding, w pełni zintegrowany pionowo, jeden z najnowocześniejszych producentów stali
w Europie, z rosnącym udziałem produktów o wysokiej wartości dodanej, w tym dla polskiego
i europejskiego sektora zbrojeniowego, opublikował dane finansowe za 1H 2026 roku. Skonsolidowane przychody w omawianym okresie wyniosły 1138,2 mln PLN i były wyższe w ujęciu rok do roku o 9,1%. EBITDA w 1H 2026 r. wzrosła trzykrotnie, do 82,4 mln PLN a EBIT sięgnął 43,1 mln PLN wobec 0,3 mln PLN straty na tym poziomie w 1H 2025 r. Grupa zakończyła półrocze zyskiem netto na poziomie 5,7 mln PLN wobec 26,5 mln PLN straty netto przed rokiem.

Sprzedaż złomu, kęsów i produktów gotowych wzrosła w 1H br. o 7,7%, do 359,5 tys. ton a w ujęciu wartościowym - o 5,8% do 986,7 mln PLN.

Na poziom osiągniętych wyników wpływ miało zwiększenie wolumenu sprzedaży, korzystne kształtowanie się spreadów i postępująca optymalizacja działalności Grupy, w tym zwiększenie wykorzystania mocy produkcyjnych stali surowej i rosnąca sprawność najnowocześniejszej w Europie walcowni LSM w Siemianowicach Śląskich.

W samym 2Q 2026 roku przychody COG (COGNOR) wzrosły o 9,3% r/r do 650 mln PLN. EBITDA wyniosła 50,6 mln PL co oznacza wzrost o 135% r/r a EBIT zwiększył się ponad czterokrotnie r/r, do 31,2 mln PLN. W 2Q br. Grupa wypracowała 6,4 mln PLN zysku netto wobec 0,7 mln PLN straty rok wcześniej. Poprawę wyników w drugim kwartale br. poza ww. czynnikami wsparło zwiększenie puli darmowych uprawnień do emisji CO₂, które obniżyło koszty produkcji.

 

- Po bardzo wymagającym dla Grupy okresie ostatnich kilku kwartałów w drugim kwartale, a co za tym idzie – w skali całego półrocza br. wypracowaliśmy wreszcie skonsolidowany zysk netto. To wynik zgodny z naszymi oczekiwaniami i zapowiedziami – zaczynamy notować pozytywny wpływ inwestycji, które zrealizowaliśmy w ostatnich latach. Oceniamy, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na oczekiwany przez nas wszystkich powrót koniunktury za sprawą wzrostu inwestycji infrastrukturalnych i zbrojeniowych. Dodatkowym czynnikiem wspierającym rozwój skali naszego biznesu jest otoczenie regulacyjne – wprawdzie nie dostrzegamy jeszcze pełnego przełożenia dotychczas wdrożonych mechanizmów ochronnych na naszą działalność, ale pojawiają się kolejne przejawy polityki wsparcia dla hutnictwa: Cognor Holding otrzymał znacznie więcej darmowych uprawnień do emisji CO2 na lata 2026-30 niż w latach poprzednich. Oznacza to, że w najbliższych kilku latach, przy obecnie planowanych poziomach produkcji, nie będzie potrzeby nabywania EU ETS na rynku na pokrycie deficytu darmowych uprawnień, co obniży koszty produkcji. Cieszy nas stopniowa zmiana podejścia regulatorów, ale nie czekamy z założonymi rękami i realizujemy zadania, które przekładają się na dalszą optymalizację działalności Grupy, wzrost sprzedaży wyrobów o wyższej wartości dodanej, poprawę wyników
i zwiększanie skali działalności Cognor Holding

- mówi Krzysztof Zoła, Dyrektor Finansowy, Członek Zarządu Cognor Holding.

 

 

- W średnim i długim terminie kierunkowe zmiany w otoczeniu makroekonomicznym i politycznym są sprzyjające. Widzimy, że polityka UE i Polski zaczyna wspierać m.in. reindustrializację oraz inwestycje w sektorach o wysokiej wartości dodanej. Inicjatywy takie jak CBAM czy post-safeguard to dobre, chociaż wymagające dalszego dopracowania, narzędzia, które w długim terminie będą chronić europejskich producentów. Chociaż nie odczuwamy jeszcze w istotny sposób ich wpływu, to wierzymy, że w połączeniu z impulsami popytowymi ze strony SAFE czy KPO już wkrótce zaczną korzystnie przekładać się na nasz biznes. Projekt krajowej ustawy budżetowej na 2027 rok priorytetowo traktuje strategiczne inwestycje infrastrukturalne. Projekty takie, jak: Port Polska, budowa elektrowni jądrowej, tarcza wschód, modernizacja i budowa nowych linii kolejowych oraz portów generować będą ogromne zapotrzebowanie na różnego rodzaju stal. Jesteśmy przygotowani od strony technologicznej i mocowej, aby realizować dostawy do tych inwestycji. Podkreślenia wymaga również fakt, że planowane na 2027 r. wydatki na obronność mają przekroczyć 4,5% PKB Polski i wynieść niemal 200 mld PLN. Cognor jest głównym dostawcą stali dla krajowych producentów pocisków 155 mm. Dostarczamy również blachy pancerne wykorzystywane m.in. przy budowie transportera opancerzonego Rosomak, produkujemy elementy korpusów pojazdów opancerzonych oraz komponenty do armatohaubic. Oczekujemy zatem, że zwiększenie nakładów na obronność przełoży się na wzrost zamówień również z tego kluczowego sektora

mówi Przemysław Sztuczkowski, prezes i główny akcjonariusz Cognor Holding

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Słabsze wyniki, wyższy backlog. ZUE podsumowuje I półrocze 2026 r.

Zarząd ZUE opublikował wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2026 r. Zarówno na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym spółka odnotowała spadek przychodów oraz zysków we...

2026-08-07, 15:36

Benefit Systems wzmacnia portfolio w województwie kujawsko-pomorskim

Spółka Benefit Systems przejęła 5 klubów fitness Bella Line zlokalizowanych w Toruniu (2), Bydgoszczy (2) i Chełmży (1) o łącznej powierzchni ponad 7 tys. m2. Kluby tej sieci cieszą się...

2026-08-07, 13:41

Kontynuacja zwrotu w wynikach KGL

KGL przedstawiła wstępne wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2026 r. Zgodnie z komunikatem, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2026 r. spółka odnotowała 296 mln zł przychodów ze...

2026-08-07, 13:30

Dywidendowe podsumowanie 32. tygodnia 2026 r.

WZA TXT (TEXT) uchwaliło proponowany przez zarząd podział zysku. Poza wypłaconymi już zaliczkami, do akcjonariuszy spółki trafi jeszcze 2,13 zł dywidendy na akcję. Co da łącznie 4,26 zł...

2026-08-07, 13:10
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus