Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Quercus TFI chce poprawić wyniki r/r, przeznaczy zysk na dywidendę lub buy-back

Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI
Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI
Udostępnij

Quercus TFI chce w bieżącym roku co najmniej utrzymać poziom zysku netto wypracowanego w 2015 roku. Spółka zamierza przeznaczyć do 100% zysku za ub. rok na dywidendę lub skup akcji, poinformował prezes Sebastian Buczek.

"Życzyłbym sobie, aby wynik wzrósł, ale to zależy od tego, ile success fee uda się wykrzesać. Ten wynik nie jest taki, że mamy powody do radości, bo on jednak spadł o 3%. Powtórzenie wyniku z ubiegłego roku jest w zasięgu naszych możliwości, ale będziemy starali się o lepszy" - powiedział Buczek podczas konferencji prasowej.

Zysk netto Quercus TFI spadł o 3% w skali roku do 30,49 mln zł w 2015 r.

Opłata zmienna wyniosła 12,1 mln zł w 2015 roku wobec  6,7 mln zł rok wcześniej i 23,4 mln zł w 2013 r. Jak podkreślił prezes, w dłuższym horyzoncie czasowym celem jest osiąganie opłaty zmiennej na poziomie ok. 23 mln zł rocznie.

Buczek przypomniał, że długoterminowym celem spółki jest wzrost aktywów netto o ok. 500 mln zł rocznie. Prezes poinformował, że początek roku pod względem napływu nowych środków jest umiarkowanie dobry, choć sytuacja na giełdzie nie jest sprzyjająca.

"Mamy nadzieję na dobry rozwój biznesu w tym roku. Początek roku był niezły - w styczniu napływy netto wyniosły 50 mln zł, a spodziewamy się, że luty powinien być podobny" - powiedział prezes.

Dodał, że zakłada , iż w najbliższych miesiącach niesłabnącym powodzeniem nadal będą cieszyły się fundusze ochrony kapitału, choć liczy na większe zainteresowanie klientów funduszami, generującymi wyższą marżę.

Buczek powiedział, że Quercus podtrzymuje długoterminową strategię dotyczącą dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.

Spółka planuje przeznaczyć do 100% zysku za 2015 rok na dywidendę lub buy-back.

"Osobiście jestem większym zwolennikiem buy-back. Zakładamy, że proces dystrybucji zysku powinien odbyć się w drugim kwartale" - powiedział prezes.

Quercus TFI to pierwsze w Polsce publiczne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Towarzystwo zostało założone w sierpniu 2007 r. przez grupę doświadczonych specjalistów z branży inwestycyjnej. W marcu 2011 r. Quercus TFI zadebiutował na rynku głównym warszawskiej giełdy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus