Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Cube.ITG ma aktualnie ok. 38 mln zł w backlogu ze skokowym potencjałem wzrostu

Udostępnij

Aktualny portfel zamówień grupy CTG (CUBEITG) na bieżący rok wynosi niemal 38 mln zł, ale ma znaczący potencjał wzrostu dzięki ożywieniu w sektorze publicznym, poinformował wiceprezes ds. finansowych Arkadiusz Zachwieja. 

"Nasz backlog skonsolidowany wynosi na marzec 37,9 mln zł. Jednocześnie złożyliśmy samodzielną ofertę w przetargu dla COI oraz mamy drugą ofertę w konsorcjum z Betacom w przetargu dla Ministerstwa Finansów" - powiedział Zachwieja podczas spotkania z dziennikarzami.

Według jego słów, w przetargu na COI (łączna wartość 100 mln zł) zamawiający podpisze umowę z pięcioma dostawcami i Cube.ITG może liczyć na 30 mln zł z tej umowy w ciągu 3 lat. Oferta spółki z Betacom w przetargu Centrum Przetwarzania Danych MF wynosi niemal 54 mln zł brutto. Jak wskazał wiceprezes, tylko te dwa projekty pokazują, że wartość backlogu spółki może urosnąć kilkukrotnie. 

Prezes Cube.ITG Marek Girek podkreślił, że nastąpiło wyraźne ożywienie w ofertach w sektorze publicznym.

"Wygląda na to, że uda się nadrobić z lekką nawiązką przychody z sektorze publicznego osiągnięte w 2015 r. W ub.r. rozwijaliśmy zespół dedykowany temu segmentowi i jesteśmy teraz gotowi do ofertowania" - powiedział Girek. 

Cube.ITG wygenerowało w ub.r. zaledwie 5 mln zł z umów w segmencie publicznym wobec 70 mln zł rok wcześniej. Wzrost przychodów z kolei został zanotowany na klientach komercyjnych i spółka liczy na utrzymanie wzrostowego trendu w tym segmencie.

W efekcie priorytetem grupy na bieżący rok jest pozyskiwanie kontraktów, zwiększenie przychodów i zrealizowanie jak największej marży, wskazali członkowie zarządu Cube.ITG. Grupa chce, obok sektora publicznego, zwiększać ekspozycję na kontrakty dla służby zdrowia (m.in. wynikające z przygotowania do wymogów Elektronicznej Dokumentacji Medycznej). Zapowiada ponadto dalszy spadek sprzedaży licencji obcych i usług serwisu rozproszonego na rzecz rozwiązań o wyższych marżach.

"Zwiększenie skali działalności przede wszystkim, a wypracowany zysk będzie przeznaczony na spłatę długu" - dodał prezes. 

Spółka będzie podejmować działania zmierzające do redukcji zobowiązań oraz refinansowania. W ub.r. dług obniżył się do 110 mln zł wobec ponad 120 mln zł rok wcześniej i zarząd zakłada, że w tym roku zostanie zredukowany o kolejne ok. 10 mln zł.

"Poprawa płynności, struktury zadłużenia i obniżenie jego kosztów to nasze główne cele. Rozważamy emisję obligacji, potencjalnie do końca II kw. na kwotę ok. 10 mln zł" – dodał członek zarządu ds. finansowych.

W Data Techno Park w ciągu 2017 roku plany zakładają osiągnięcie 100% wykorzystania zasobów serwerowych II komory, a w IV kw. tego roku uruchomienie III komory. 

Cube.ITG realizuje projekty integracyjne, wdrożeniowe, a także świadczy usługi związane z utrzymaniem, przejmowaniem w utrzymanie, zapewnianiem jakości i rozwojem infrastruktury IT. W 2015 roku przejęła Data Techno Park, który stanowi największe centrum przetwarzania danych w Europie Środkowej. Spółka w 2009 r. zadebiutowała na rynku NewConnect, a od 2014 r. jest notowana na głównym rynku GPW. 

Pozostałe wiadomości

Liftero osiągnął kamień milowy w projekcie napędu satelitarnego dla ESA

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, ukończył etap TRR (ang. Test Readiness Review) w projekcie HIPSTER realizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

2026-06-26, 15:13

AB uplasowała obligacje o wartości 110 mln zł

Największy w regionie CEE dystrybutor IT i elektroniki użytkowej ABE (ABPL) uplasował 4-letnie niezabezpieczone obligacje o wartości 110 mln zł przy oprocentowaniu WIBOR 6M + 160 pkt....

2026-06-26, 12:16

Unimot wchodzi w technologie napędowe dla lotnictwa i obronności

UNT (UNIMOT), PZL Defence (spółka z Grupy Unimot) oraz ukraińska spółka JSC „Ivchenko-Progress” podpisały memorandum o współpracy w zakresie rozwoju, produkcji i komercjalizacji...

2026-06-26, 11:34

Dywidendowe podsumowanie 26. tygodnia 2026 r.

Dywidendowo, tydzień upłynął pod znakiem Walnych Zgromadzeń głosujących w sprawie podziałów ubiegłorocznych zysków. W większości przypadków akcjonariusze przystali na propozycje...

2026-06-26, 12:30
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus