Polska Grupa Górnicza (PGG) powinna wygenerować zysk w 2017 r. po połączeniu z Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW). Celem jest, by osiągnąć "wysoki wynik dodatni", poinformował prezes Tomasz Rogala.

"Minimum to jest niewygenerowanie straty, bo pamiętajmy, że Holding jest w dość trudnej sytuacji, w jakiej został przejęty. Natomiast jesteśmy przekonani, że wygenerujemy zysk, ale jaki - to poczekajmy" - powiedział Rogala w rozmowie z Radiem Piekary.

Wskazał, że "znaczna" część zakładanej wcześniej kwoty 370 mln zł zysku na ten rok została już wypracowana w I kwartale.

"Dołożymy wszelkich starań, żeby osiągnąć wysoki wynik dodatni. Na to spółka jest przygotowywana i na to spółka się umawia" – dodał prezes.

1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG Sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła", Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic", Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczorek", a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach.

Polska Grupa Górnicza to spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. Po zakończeniu uzgodnionego dziś trzyetapowego dofinansowania (tj. do I kw. 2018 r.) PGE GiEK (PGE) będzie posiadało 15,32% udziału w kapitale zakładowym PGG, PGNiG Termika (PGN (PGNIG)) - 20,43%, ENA (ENEA) - 7,66%, Energa Kogeneracja (ENG (ENERGA)) - 15,32%.