Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Tauron rozważa udział kapitałowy we wspólnej inwestycji z Grupą Azoty

Udostępnij

TPE (TAURONPE) rozważy udział kapitałowy we wspólnej z ATT (GRUPAAZOTY) inwestycji w instalację zgazowania węgla, poinformował wiceprezes Jarosław Broda.

"Nasz model biznesowy polega na tym, że nasza wspólna instalacja, która będzie zużywała węgiel z Janiny, będzie produkowała gaz syntetyczny, który wykorzysta Grupa Azoty" - powiedział Broda podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że dla Tauronu istotne jest wykorzystanie węgla i rentowność instalacji.

"Rozważamy udział kapitałowy w tej inwestycji, pod warunkiem, że ten model biznesowy się sfinalizuje" - wskazał wiceprezes.

Dodał, że instalacja będzie zużywała 1 mln ton węgla rocznie.

Wcześniej dziś Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny określający ogólne zasady dotyczące rozpoczęcia współpracy nakierowanej na realizację projektu zgazowania węgla. Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział dziś, że ma nadzieję, iż instalacja ruszy w 2021-2022 r., zaś 2 lata później może pojawi się opcja produkcji energii elektrycznej dzięki tej technologii.

Koncepcja zakłada wykorzystanie krajowego węgla kamiennego wydobywanego przez Tauron do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak. Podpisanym dokumentem Grupa Azoty inicjuje wejście w nowy segment produkcji chemikaliów dotychczas w całości importowanych (metanol) lub produkowanych na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak).

Spółki wyraziły również wolę podpisania dalszych umów, w tym umów związanych z utworzeniem wspólnej spółki celowej. Szacowana wartość projektu wynosić będzie 400-600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej. Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn Koźle.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Bloober Team już zarabia na Cronosie

Najdroższa i najbardziej ambitna produkcja własna BLO (BLOOBER), CRONOS: The New Dawn zrealizowała najważniejszy z biznesowych kamieni milowych. Od dziś każda złotówka zarobiona na...

2026-06-23, 16:26

Elektrotim wygrał przetarg na modernizację stacji elektroenergetycznej w Słomnikach

ELT (ELEKTROTI) poinformował 23.06.2026 r. o wyborze jego oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu prowadzonym przez TAURON Dystrybucja S.A. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie zadania...

2026-06-23, 14:50

Adam Białachowski, B-Act: Ukraina pozostanie największym placem budowy w Europie na wiele lat

BAC (BACT), notowana na rynku NewConnect spółka inżynieryjno-konsultingowa, publikuje raport poświęcony rynkowi budowlano-inżynieryjnemu Ukrainy w piątym roku wojny. Z analizy wynika, że...

2026-06-23, 14:16

Orlen rozwija projekt Baltic Eagle Gas Hub

ORLEN zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz...

2026-06-23, 14:13
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus