Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Famur liczy na ożywienie na rynku, chce mieć 50% przychodów z eksportu za 5 lat

Udostępnij

FMF (FAMUR) obserwuje ożywienie na międzynarodowych rynkach górniczych i spodziewa się zwiększenia liczby kontraktów także na rynku polskim w perspektywie drugiej połowy tego i przyszłego roku, co powinno przełożyć się na wzrost przychodów spółki, poinformował ISBnews prezes Mirosław Bendzera. Celem spółki jest, by w ciągu 5 lat 50% przychodów pochodziło ze sprzedaży eksportowej.

"Po okresie spowolnienia, tj. od II połowy 2016 r., obserwujemy wyraźnie ożywienie w inwestycjach branży wydobywczej na świecie. Wynika to ze wzrostu cen węgla na światowych rynkach, oraz konieczności szybkiego uruchomienia inwestycji, które w latach poprzednich ze względu na ogólną dekoniunkturę były wstrzymywane przez firmy wydobywcze" – powiedział Bendzera w rozmowie z ISBnews.

Spółka podpisała w tym roku dwa kontrakty na rynku rosyjskim i prowadzi rozmowy w krajach Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu, a także m.in. w Rosji i Kazachstanie.

"Kraje WNP pozostają dla nas najbardziej sprzyjającym rynkiem. Widzimy także duży potencjał na rynkach, które inwestują w rozwój sektora wydobywczego oraz energetykę węglową" – powiedział prezes.

Jego zdaniem, sytuacja na polskim rynku jest nieco bardziej złożona. Oprócz tendencji cenowych oddziałuje na nią także proces restrukturyzacji sektora. Na czas realizacji inwestycji wpływa również powszechność korzystania z procedur zamówień publicznych.

"Według założeń strategii dla górnictwa i energetyki, węgiel jeszcze przez kilkanaście lat będzie podstawowym paliwem energetycznym w naszym kraju. Część inwestycji powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. W fazę realizacji nowe inwestycje wejdą na przełomie 2017 i 2018 r. bądź w przyszłym roku. W I połowie 2018 r. powinien być widoczny wyraźny wzrost inwestycji w polskich kopalniach" – powiedział Bendzera.

Poprawiająca się sytuacja na rynku będzie oznaczała szansę na wzrosty przychodów Famuru.

"Liczymy na konsekwentny wzrost przychodów Famuru. Kluczowy będzie jednak wzrost w eksporcie" – wskazał prezes.

W 2016 r. przychody osiągnięte z kontraktów realizowanych za granicą stanowiły około 30% łącznych skonsolidowanych przychodów Famuru. Spółka chce systematycznie zwiększać wartość eksportu.

"Celem spółki jest, żeby na przestrzeni pięciu lat poziom sprzedaży krajowej i eksportowej się wyrównały, osiągając udziały po około 50% z każdej z nich"- powiedział Bendzera.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51

ORLEN i Naftogaz rozszerzają współpracę

ORLEN i Naftogaz podpisały dwa porozumienia o współpracy, które wyznaczają ramy dalszych działań obu spółek w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz...

2026-06-25, 15:25
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus