Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG docelowo chce mieć 100 mln USD rocznych przychodów ze złoża w Pakistanie

Piotr Woźniak
Piotr Woźniak
Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGN (PGNIG)) jest zadowolone z wyników szczelinowania tight gasu w Pakistanie i liczy na docelowe przychody ze złoża w wysokości do 100 mln USD rocznie, poinformował prezes Piotr Woźniak.

"W Pakistanie w tight gazie mamy znakomite wyniki szczelinowania, działaliśmy tylko w sekcjach pionowych" - powiedział Woźniak podczas panelu na IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

W sumie na złożu Kirthar ma być 14 otworów.

"Doliczyliśmy się, że chcemy, żeby na koniec Kirthar generował przychody niemal 100 mln USD rocznie" - powiedział prezes dziennikarzom.

Dodał, że PGNiG zainteresowane jest także sąsiednimi blokami.

W styczniu br. PGNiG otrzymało koncesję wydobywczą na złoże Rehman w Pakistanie, wydaną przez pakistański Directorate General of Petroleum Concessions (DGPC). Koncesja wydobywcza została wydana na 25 lat z możliwością przedłużenia. Według szacunków PGNiG, po pełnym zagospodarowaniu złóż Rehman i Rizq produkcja gazu ziemnego w tych lokalizacjach może wynieść łącznie 2,5 mln m3 na dobę.

Koncesja została przyznana na obszar składający się z części dotychczasowej koncesji poszukiwawczej Kirthar, obejmującej złoża Rehman i Rizq, która została przyznana PGNiG w 2005 roku. Na pozostałej części tej koncesji spółka nadal prowadzi prace poszukiwawcze. Udziałowcami w obu koncesjach - poszukiwawczej i wydobywczej - są PGNiG (70%) i Pakistan Petroleum Limited (30%).

Oddział PGNiG w Pakistanie działa od 1997 roku. Wspólnie z Pakistan Petroleum Limited prowadzi prace poszukiwawcze na koncesji Kirthar, gdzie jak dotąd odkryto dwa złoża gazu - Rehman i Rizq. Działalność w Pakistanie to także zagospodarowanie i produkcja z odkrytych złóż oraz budowa i eksploatacja instalacji wydobywczych. PGNiG aktywnie poszukuje tam i analizuje możliwości pozyskania nowych projektów naftowych.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Pozostałe wiadomości

CI Games przesuwa premierę Lords of the Fallen II na 2027 r.

CIG (CIGAMES) poinformowała o zmianie planowanego terminu wydania Lords of the Fallen II. Nowa data premiery to I kw. 2027 r. Pierwotnie gra miała ukazać się jesienią 2026 r. Spółka...

2026-06-23, 21:06

Bloober Team już zarabia na Cronosie

Najdroższa i najbardziej ambitna produkcja własna BLO (BLOOBER), CRONOS: The New Dawn zrealizowała najważniejszy z biznesowych kamieni milowych. Od dziś każda złotówka zarobiona na...

2026-06-23, 16:26

Elektrotim wygrał przetarg na modernizację stacji elektroenergetycznej w Słomnikach

ELT (ELEKTROTI) poinformował 23.06.2026 r. o wyborze jego oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu prowadzonym przez TAURON Dystrybucja S.A. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie zadania...

2026-06-23, 14:50

Adam Białachowski, B-Act: Ukraina pozostanie największym placem budowy w Europie na wiele lat

BAC (BACT), notowana na rynku NewConnect spółka inżynieryjno-konsultingowa, publikuje raport poświęcony rynkowi budowlano-inżynieryjnemu Ukrainy w piątym roku wojny. Z analizy wynika, że...

2026-06-23, 14:16
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus