Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Otoczenie dla rynku akcji pozostaje pozytywne. Maj według analityków DM mBanku

Udostępnij

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspiesza i zdaniem zespołu DM mBanku bariera 4% r/r zostanie przekroczona już w danych za pierwszy kwartał bieżącego roku. Pozytywny obraz gospodarki rysują również pozostałe dane makro, co sprzyja rynkowi akcji. Zdaniem ekspertów, ewentualne korekty należy wykorzystać do zakupów na giełdzie.

Na wzroście gospodarczym szczególnie zyskać mają przedsiębiorstwa przemysłowe. Zdaniem analityków w pierwszym kwartale 2017 r. większość spółek z tego sektora poprawi wyniki r/r. Ich zdaniem rosnący popyt przełoży się na wzrost cen i poziom generowanych marż. Wśród głównych beneficjentów tego zjawiska wymieniają m.in. AMC (AMICA), EGS (ERGIS), FTE (FORTE), KTY (KETY), PFL (PFLEIDER), #STELEMT oraz TAR (TARCZYNSKI).

 

Zespół DM mBanku nie dokonał jednak rewizji rekomendacji dla żadnej ze spółek z sektora przemysłowego. Zmianę zalecenia otrzymała jednak ELB (ELBUDOWA), obecnie wyceniania przez ekspertów na 146 zł. Ich zdaniem kwietniowa wyprzedaż (-12% m/m), to efekt realizacji zysków przez część inwestorów i nie ma uzasadnienia w fundamentach spółki. Co więcej, notowaniom Elektrobudowy powinny dodatkowo pomóc jednoznacznie pozytywne informacje o aneksach do kontraktów w Finlandii i Byczyna oraz przegłosowana wysoka dywidenda (DY 8,3%).

 

Zdaniem analityków, dobre wiadomości zostały już zdyskontowane w notowaniach innej spółki budowlanej, czyli BDX (BUDIMEX). Dzięki pozytywnej niespodziance, jaką były wyniki za pierwszy kwartał bieżącego roku (zysk netto +65% r/r), akcje spółki podrożały w kwietniu o +9%. I chociaż dzięki dobrym wynikom, eksperci otrzymali argumenty do podniesienia prognoz finansowych dla całego 2017 r., to obecna cena i tak znacznie przewyższa ustaloną przez nich cenę docelową. W związku z tym nowa rekomendacja DM mBanku dla akcji Budimeksu została obniżona do „trzymaj”.

 

Mimo dobrych warunków do inwestycji w akcje, poza Elektrobudową, analitycy zdecydowali się na podniesienie rekomendacji jeszcze tylko w przypadku BZW (BZWBK). Przy czym to zalecenie trudno traktować jako szczególnie pozytywne, gdyż ustalona cena docelowa to niezmienne 332,34 zł, czyli mniej niż aktualne notowania tego banku.

„Uważamy, że BZ WBK jako jedyny analizowany przez nas bank z ekspozycją na CHF posiada dwucyfrowe ROE, dzięki czemu jest najlepiej przygotowany do radzenia sobie z presją na współczynniki wypłacalności. Dodatkowo bank pozytywnie nas zaskoczył rekomendacją odnośnie wypłaty dywidendy z 2015 roku, chociaż nadal podtrzymujemy nasz pogląd, że wypłata w 2018 roku stoi pod dużym znakiem zapytania”.  – uzasadniają w raporcie

 

Pozytywnych zaskoczeń zabrakło natomiast w przypadku MIL (MILLENNIUM). Rekomendacja dla akcji banku, również z „redukuj” zmieniła się na „sprzedaj”. Zdaniem zespołu DM mBanku rynek w dalszym ciągu nie uwzględnia możliwości negatywnych przyszłych zdarzeń związanych z kredytami CHF. Wymieniają tutaj m.in. rekomendacje KSF oraz ustawę spreadową. Dodatkowo, akcjonariusze Millennium powinni pożegnać się z dywidendą na dłużej – zdaniem analityków bank nie podzieli się zyskiem przez co najmniej dwa lata. 

 

Identyczną zmianę rekomendacji (z redukuj na sprzedaj) otrzymały w majowym raporcie także akcje KRU (KRUK). Według ekspertów perspektywy dla spółki są bardzo korzystne, jednak akcje są znacznie przewartościowane. Wyceniają je na 219,64 zł, czyli poniżej obecnej ceny rynkowej.

„Zgodnie z zapowiedzią Zarządu w 2017 roku oczekujemy inwestycji w nowe portfele na poziomie 1 mld PLN z czego ponad połowę na nowych rynkach. Uważamy, że dalsza ekspansja na nowe rynki jak i niskie zadłużenie Kruka powinny być gwarantem dalszego dynamicznego rozwoju Spółki. Zwrot z kapitałów powyżej 17% przez kolejne 10 lat oraz dwucyfrowa dynamika zysku netto przez najbliższe 2 lata są naszym zdaniem gwarantem premii do grupy porównawczej oraz polskiego sektora finansowego. Niemniej jednak uważamy, że obecna premia do wszystkich spółek porównawczych jest wysoka”. – czytamy w raporcie

 

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 8 maja:

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus