BML (BIOMEDLUB) planuje trzykrotne zwiększenie mocy produkcyjnych preparatów onkologicznych serii Onko BCG. Wartość projektu szacowana jest na 650 tys. zł i zostanie w całości sfinansowana ze środków własnych, podała spółka. Nowe moce produkcyjne pomogą realizować plany dalszej ekspansji zagranicznej, w tym znaczące zwiększenie sprzedaży wysokomarżowych leków onkologicznych. 

"Celem projektu jest trzykrotne zwiększenie mocy produkcyjnych preparatów serii Onko BCG. Zostanie to osiągnięte poprzez modernizację pomieszczenia hodowli prątka BCG i wyposażenie wydziału w  dodatkowe urządzenia pozwalające na zwiększenie wydajności hodowli prątka" - czytamy w komunikacie.

"Onko BCG to jeden z naszych najważniejszych produktów. Leki te są stosowane w leczeniu powierzchownych, nieinwazyjnych guzów pęcherza moczowego. Zwiększenie mocy produkcyjnych pozwoli nam odpowiedzieć na silny popyt związany z naszym lekiem onkologicznym. Obecnie Onko BCG dostarczamy pacjentom w Polsce, w Urugwaju i na Węgrzech oraz doraźnie w innych państwach. W kolejce czekają inną kraje. Planujemy dalszą ekspansję zagraniczną, która pozwoli spółce na znaczące zwiększenie sprzedaży wysokomarżowych leków onkologicznych przy relatywnie niskich nakładach inwestycyjnych. Nowe moce produkcyjne wydatnie w tym pomogą" - powiedział prezes Andrzej Stachnik, cytowany w komunikacie. 

Onko BCG to preparat stosowany w leczeniu powierzchniowych, nieinwazyjnych guzów pęcherza moczowego. W 2016 r. przychody ze sprzedaży preparatów serii Onko BCG wyniosły 1,575 tys. zł, co stanowi ok 5% przychodów Biomedu-Lublin ze sprzedaży produktów spółki. Planowany termin zakończenia prac modernizacyjnych to maj 2018 r.

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek Spółka Akcyjna jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę oraz leki OTC bez recepty), wyrobów medycznych oraz odczynników laboratoryjnych (stosowanych w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Jako jedyna polska firma Biomed-Lublin zajmuje się frakcjonowaniem osocza. Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od stycznia 2015 r.