Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Vindexus zapowiada wzrost wartości dywidendy. Co roku.

Udostępnij

Giełda Prawa Majątkowych Vindexus przyjęła na początku czerwca nową politykę dywidendową obejmującą lata 2017-2020. Dość oryginalnie, zarząd spółki zamierza rekomendować, aby wartość dywidendy na akcję była o minimum 5 groszy wyższa niż rok wcześniej.

Sama polityka dywidendy, mówiąca o regularnym wzroście jej wartości nie jest oczywiście niczym nowym. Co więcej, taka deklaracja, jest lubiana przez inwestorów i mimo, że nie daje gwarancji, to pozwala mieć nadzieję na wypłatę coraz wyższych dywidend.

Zapisy mówiące o wzroście wskaźnika DPS, czy realizacji progresywnej polityki dywidendy mają takie spółki jak m.in. PGS (PEGAS), PKN (PKNORLEN), KBJ czy AMB (AMBRA). We wszystkich tych przypadkach „wzrost” jest jednak bliżej nieokreślony i nie odwołuje się do dokładnych wartości nominalnych.

Sam Vindexus, choć nieoficjalnie, realizuje jednak politykę stałego, nominalnego wzrostu wypłat od 2014 roku. Pierwsza wypłacona przez spółkę dywidenda miała wartość dokładnie 5 groszy i rosła o kolejne tyle z każdym kolejnym rokiem. W połowie czerwca tego roku akcjonariusze VIN (VINDEXUS) zdecydują o wypłacie dywidendy czterokrotnie wyżej, równiej już 20 groszy na akcję.

Zakładając deklarowany w nowej polityce, dalszy wzrost jedynie o minimalną wartość 5 gr w każdym kolejnym roku, łatwo policzyć, że dywidenda 2020 roku wyniesie 35 gr. I chociaż nominalna wartość wypłaty będzie stopniowo coraz wyższa, dynamika wzrostu spadnie z każdym kolejnym rokiem. Oczywiście o ile akcjonariusze nie zdecydują, aby wzrost dywidendy był większy niż 5 groszy.

A deklarowany wzrost wartości dywidendy, choć może być wyższy niż 5 groszy, nie jest bynajmniej gwarantowany. Przyjęta polityka określa również dodatkowe czynniki, które będą każdorazowo brane pod uwagę przez podjęciem decyzji o podziale zysku z akcjonariuszami. Poza standardowymi, dotyczącymi osiągnięcia zysku i potrzeb inwestycyjnych spółki, znalazł się tam również zapis dotyczący „stopy dywidendy i wskaźników wypłaty stosowanych przez porównywalne spółki”.

Warto więc obserwować również dywidendy wypłacane przez YOL (YOLO) oraz KRU (KRUK). O ile w pierwszym przypadku polityka dywidendowa dość tradycyjnie, mówi o przeznaczeniu na ten cel minimum 15% wyniku netto, o tyle strategia Kruka zakłada reinwestowanie zysków, a wypłata dywidendy, choć możliwa, nie stanowi priorytetu. Widać to po wypłaconych do tej pory dywidendach (średni DY poniżej 1%). Pozostałe spółki należące do sektora Wierzytelności w ostatnich latach nie dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami.

 

Nie tylko Vindexus posiada oryginalną politykę dywidendy. Również zarządy innych spółek, przy rekomendowaniu dywidendy, biorą pod uwagę różnego typu kryteria. Poznaj inne Egzotyczne polityki dywidendy.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus