Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PGNiG ma umowę na dostawy gazu dla Grupy Azoty za szac. 3,3 mld zł do 2019 r.

Udostępnij

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z Grupą Azoty umowę na sprzedaż paliwa gazowego, obowiązującą do września 2019 roku. Wielkość dostaw w całym okresie obowiązywania umowy może wynieść łącznie nawet 4,5 mld m3 gazu, a wartość kontraktu szacuje się na ok. 3,3 mld zł, podało PGNiG.

Zgodnie z umową, PGNiG dostarczy gaz ziemny do pięciu spółek z Grupy Azoty: Grupy Azoty SA z siedzibą w Tarnowie, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA, Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA, Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" SA.

"Dzisiejsze spotkanie i podpisanie umowy między dwiema ważnymi spółkami, dwoma ważnymi podmiotami Skarbu Państwa dowodzi, że patriotyzm gospodarczy to konkretne idee, cele i przede wszystkim realizacje, których następstwem jest silna i niezależna Polska, atrakcyjna dla inwestorów, przyjazna dla przedsiębiorców. To współpracujące i sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa branż strategicznych z punktu widzenia państwa, tworzą fundamenty Polski zamożnej i poważanej na arenie międzynarodowej" - powiedział minister skarbu Dawid Jackiewicz, cytowany w komunikacie.

Według wiceprezesa PGNiG ds. handlowych Macieja Woźniaka, podpisana umowa to "nowe otwarcie" w relacjach spółek.

"Cieszę się, że wypracowaliśmy z Grupą Azoty nowe satysfakcjonujące zasady kilkuletniej współpracy. Stale wsłuchujemy się w potrzeby naszych klientów i dzięki temu PGNiG ma na zliberalizowanym rynku bardzo korzystną ofertę sprzedaży gazu, a nasi klienci cieszą się bezpiecznymi i przewidywalnymi warunkami dostaw. Jestem przekonany, że pozwoli to PGNiG nie tylko utrzymywać pozycję lidera na rynku gazu ziemnego w Polsce, ale również przyczyni się do szybkiego wzrostu sprzedaży" - powiedział Woźniak.

Natomiast prezes Grupy Azoty Mariusz Bober uważa, że dzięki podpisaniu kontraktów, Grupa otrzymuje nie tylko gwarancję stabilnych dostaw, ale także rynkowe mechanizmy zapewniające pozyskiwanie gazu w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi.

"Umowa wprowadza innowacyjne rozwiązania dla realizowanych dostaw, które wynikają z konkurencyjnej oferty naszego strategicznego dostawcy surowca - PGNiG. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nasza współpraca oparta o rynkowe rozwiązania to zacieśnienie współpracy dwóch kluczowych dla polskiej gospodarki grup kapitałowych" - podsumował Bober.

PGN (PGNIG) jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

ATT (GRUPAAZOTY) zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus