Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Liderzy kwartału - 10 najlepiej sprzedających się funduszy w Polsce

Udostępnij

Dzięki zaskakująco dobrej marcowej sprzedaży polskie TFI zaliczą być może pierwszy kwartał do udanych. Być może, bowiem łączne saldo w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2016 roku było nadal ujemne i wyniosło -300 mln zł.

Jednak połowa z monitorowanych przez nas towarzystw zamknęła pierwszy kwartał nadwyżką wpłat nad umorzeniami. Podane liczby obejmują jedynie „inwestowalne” fundusze, a więc nie bierzemy pod uwagę produktów tworzonych na potrzeby konkretnych inwestorów czy instytucji.

Hity pierwszego kwartału

Rzut oka na tabelę liderów sprzedaży w pierwszym kwartale nie pozostawia złudzeń – Polacy nadal nie wykazują zbyt wysokiego apetytu na ryzyko. Aż 8 spośród czołówki funduszy mogących się pochwalić największym napływem nowego kapitału od inwestorów prowadzi zachowawczą politykę inwestycyjną skupioną na krótkoterminowych instrumentach dłużnych. Na pierwszy rzut oka widać to po wskaźniku SRRI, który pokazuje zróżnicowanie wyników w okresie 5 lat.

Liczony w jednolity sposób i publikowany przez TFI wskaźnik SRRI prezentowany jest na skali numerycznej, przyjmując wartości od 1 do 7. Im niższa wartość wskaźnika, tym mniejsze zróżnicowanie wyników funduszu. A im mniejsze zróżnicowanie wyników, tym mniejsze ryzyko inwestycji.Wskaźnik o wartości 1 oznaczani niskie ryzyko, a nie jego brak. 

fundusz napływ nowych środków* (mln zł) aktywa (mln zł)  31 mar 2016  SRRI
UniWIBID Plus 304,8 1 282,9 3
Pioneer Gotówkowy 280,1 2 436,5 1
Arka Prestiż Gotówkowy 270,6 558,2 1
QUERCUS Ochrony Kapitału 258,7 1 548,1 1
Arka BZ WBK Gotówkowy 247,8 2 054,7 2
UniLokata 238,9 1 654,8 1
ALTUS FIZ Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych 179,5 474,2 -
Raiffeisen Aktywnego Inwestowania 150,6 543,5 5
Open Finance Obligacji Korporacyjnych Europy Środkowej i Wschodniej FIZ AN 148,2 261,6 -
PKO Płynnościowy SFIO 127,5 327,3 2

* saldo wpłat i umorzeń w kolejnych miesiącach oparte na szacunkach Biznesradar Sp. z o.o.

Co ciekawe, dwaj reprezentanci wyłamujący się niejako ze schematu relatywnie niskiego ryzyka to fundusze zarządzane przez Altus TFI. Niestety jeden z nich (ALTUS FIZ Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych) to fundusz zamknięty, którego certyfikaty dostępne są jedynie w okresach subskrypcji. Drugi zaś - Raiffeisen Aktywnego Inwestowania – jest dostępny dla klientów Raiffeisen Polbanku.  

Pozorna dostępność

Ograniczona dostępność to kolejna z cech widocznych wśród liderów pierwszego kwartału. Jedynie Arka BZ WBK Gotówkowy A oraz UniFundusze UniLokata to fundusze, których jednostki można kupić bez żadnych ograniczeń. Dysponując min 1000 zł można się stać posiadaczem funduszu Pioneer Gotówkowy, ale z uwagi na słabe wyniki stanowi on raczej przechowalnię gotówki w trudniejszych czasach, a nie instrument mogący konkurować choćby z lokatami. W pozostałych przypadkach najlepszą sprzedaż zanotowały fundusze do których dostęp jest możliwy przy dużo wyższych kwotach inwestycji lub wówczas, gdy jest się klientem określonej instytucji. Zajmujący 10 miejsce PKO Płynnościowy SFIO to z kolei fundusz dostępny wyłącznie dla firm i instytucji. 

 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus