Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

X-Trade Brokers celuje w konsolidację, chce być docelowo w top 5 branży

Udostępnij

X-Trade Brokers (XTB) chce nadal rozwijać bazę klientów i celuje w konsolidację branży brokerów FX/CFD w skali globalnej, aby docelowo wejść do top 5 na świecie, poinformował członek zarządu Paweł Szejko.

"Rozwój grupy chcemy realizować w szczególności poprzez dalszą rozbudowę bazy klienckiej poprzez penetrację istniejących rynków i ekspansję geograficzną" - powiedział Szejko na spotkaniu z dziennikarzami.

Jako kierunki z największym potencjałem wymienił rynki w Ameryce Łacińskiej (jak podkreślił członek zarządu, region ten już pokrywa stratę rynku tureckiego i ma dalszy potencjał rozwoju, XTB jest aktywne w Chile, testuje inne rynki z tego kontynentu), a także Niemcy i Francja, gdzie XTB dostrzega potencjalnie największą dynamikę.

Zarząd brokera podkreślił, że baza kliencka systematycznie rośnie przy niższych kosztach niż w poprzednich okresach. "Zakładamy, że jesteśmy w stanie to utrzymać" - zadeklarował Szejko.

Na koniec III kwartału liczba aktywnych rachunków wynosiła ponad 20,5 tys.

Zarząd XTB zapowiedział, że chce rozwijać się poprzez fuzje i przejęcia w Europie i na świecie (nie wykluczając też ewentualnych transakcji w Polsce). 

"Zakładamy, że na przestrzeni do roku może być odpowiednie otoczenie do konsolidacji. Spodziewamy się rosnącej presji na rynku w tym kierunku i prowadzimy rozmowy z podmiotami z branży" - wskazał Szejko.

Zaznaczył, że baza klientów jest główną wartością, ale szczególnie atrakcyjne byłoby potencjalne uzupełnienie geograficznej działalności grupy. Zarząd XTB widzi w konsolidacji potencjał do synergii kosztowych i szybkiej kontrybucji akwizycji do wyników. 

Według jego słów, jedną z możliwości w potencjalnych transakcjach jest wymiana akcji z przejmowanym podmiotem. Jednak zarząd uważa, że obecna wycena spółki na GPW jest mocno niedoszacowana w porównaniu do konkurencyjnych podmiotów notowanych np. w Londynie. 

"XTB jako podmiot międzynarodowy notowany na giełdzie ma realne szanse przeprowadzić konsolidację branży i stać się globalnym graczem na rynku FX/CFD zaliczanym do top 5. Zarząd upatruje w tym jeden z kierunków rozwoju grupy. Do tego potrzebna jest jednak satysfakcjonująca wycena samej spółki na GPW, bez czego te plany są mocno utrudnione" - stwierdził Szejko.

XTB celuje także w "jak największą bazę instrumentów". Obecnie oferuje 3 tys. instrumentów i broker zapowiedział powiększanie wachlarza o nowe klasy. 

"Nastawiamy się na dużo nowości i liczymy, że za kilka miesięcy będziemy mogli  tym mówić" - wskazał członek zarządu.

Co do dywidendy, Szejko podtrzymał, że XTB chce co roku wypłacać dywidendę w wysokości 50-100% jednostkowego zysku. 

"Oprócz woli zarządu i akcjonariuszy, zależy to jednak także od czynników zewnętrznych, w tym wytycznej KNF, której spodziewamy się w grudniu. Patrząc historycznie liczymy się, że za ten rok może być trudno spełnić jedno z kryteriów przez wcześniejszy one-off. W kolejnych latach niespełnienie tego kryterium już ustąpi. Ponadto skupiamy się, aby wyniki XTB były jak najlepsze" - podsumował członek zarządu.

XTB miał wstępnie 73 mln zł przychodów i 31,3 mln zł zysku netto w III kwartale. Po dziewięciu miesiącach roku było to odpowiednio 198,3 mln zł oraz 60,7 mln zł.

X-Trade Brokers DM S.A. prowadzi działalność maklerską i podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Grupa XTB jest europejskim domem maklerskim, specjalizującym się w instrumentach finansowych będących przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i giełdzie. Od 2002 roku działa na rynkach zagranicznych, gdzie oferuje klientom zaawansowane technologicznie aplikacje transakcyjne. Jest licencjonowany w ponad 10 krajach Europy. Spółka jest notowana na GPW od 2016 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus