Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Infoscan planuje emisję obligacji na 8 mln zł, przejdzie na rynek główny w 2018 r.

Udostępnij

IST (INFOSCAN) planuje emisję obligacji o wartości ok. 8 mln zł w I kw. 2018 roku w związku z planowanym wejściem na rynek Stanów Zjednoczonych, poinformował prezes Jacek Gnich. Przejście na rynek główny GPW z NewConnect planowane jest na końcówkę 2018 r.

"W przyszłym roku dużo pracy czeka nas nas nad systemem cardio.link, ale głównie będziemy koncentrować się na wejściu do Stanów Zjednoczonych i rozpoczęciu świadczenia tam usług. Będziemy posiłkować się kapitałem dłużnym. Spółka będzie chciała pozyskać ok. 2 mln USD w I kwartale 2018 r. To byłyby obligacje w złotych, emitowane na rynku polskim. Ten kapitał zostanie przeznaczony na sfinansowanie urządzeń, przygotowania infrastruktury w USA i prowadzenie działalności przez 2 lata do czasu rozwoju tego rynku" - powiedział Gnich podczas konferencji prasowej. 

W tej chwili spółka ma wystarczające środki na działalność i nie planuje emisji akcji, planuje natomiast przejście na parkiet główny GPW w końcówce 2018 roku, ale to będzie przejście bez emisji, dodał. 

Prezes poinformował, że w USA Infoscan będzie działał poprzez spółkę zależną, która będzie zatrudniać osoby szkolące sleep laby. 

"Jeszcze w tym roku planujemy podpisanie umów z trzema sleep labami. To będą projekty pilotażowe, po uzyskaniu zgody FDA będziemy negocjowali umowy i świadczyli usługi. Mamy atrakcyjną cenowo i technologicznie ofertę" - powiedział. 

Prezes poinformował, że by projekt w USA osiągnął próg rentowności w wyznaczonym terminie - I kw. 2019 r. - musi zostać wykonanych 29 tys. procedur, zaś do osiągnięcia zysku na koniec 2019 r. niezbędna jest realizacja 111 tys. badań. 

"Mamy wytypowanych ok. 30 sleep labów, z którymi chcemy współpracować. My zakładamy model - i tu upatrujemy swojej przewagi - w którym dajemy urządzenie za darmo, a rozliczamy się za pojedynczą, poprawnie wykonaną procedurę. Zakładamy, że 40-60% dochodów będzie trafiało do Infoscana" - powiedział prezes. 

Infoscan w przyszłym roku będzie także rozwijał projekt Holter EGK, realizowany przez spółkę zależną cardio.link 

"Na pewno będziemy rozwijali się na rynku europejskim - tu możemy wejść od razu po rozpoczęciu sprzedaży w Polsce,  ale w 2019 chcemy rozpocząć też procedurę dopuszczenia na rynku USA, która - według naszej wiedzy - potrwa ok. roku" - powiedział prezes. 

Harmonogram zakłada, że na przełomie II i III kw. br. zakończą się prace modernizacyjne nad systemem informatycznym, służącym do opisu badań, zaś pierwsze badania komercyjne na rynku polskim rozpoczną się w III/IV kw. 2018 roku (po uzyskaniu certyfikacji). Rozwój produktu na rynku europejskim to plan na cały 2019 rok.

"Staraliśmy się tak ułożyć strategię, by nie być uzależnionym od rynku polskiego. Mamy nadzieję, na wygranie walki konkurencyjnej. Patrzymy też na inne europejskie rynku- niemiecki, angielski, francuski i przygotowujemy się do ekspansji, bo jest on dla nas atrakcyjny" - powiedział także Gnich. 

Infoscan prowadzi działalność od 2007 r. Spółka rozwija urządzenie zdalnie diagnozujące zaburzenia oddychania podczas snu oraz urządzenia z dziedziny telemedycyny. Jest notowana na rynku NewConnect od 2015 r.