Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

2018 może być ostatnim rokiem hossy. Analitycy DM BOŚ radzą jak się do niego przygotować

Udostępnij

Zdaniem zespołu Domu Maklerskiego BOŚ aktualny rynek byka zmierza ku końcowi i może potrwać jeszcze najwyżej jeden rok. W związku z tym sugerują zachowanie ostrożności i selekcję akcji neutralnych w stosunku do szerokiego rynku. Przygotowali też własne propozycje inwestycyjne na 2018 r.

Wzrosty na warszawskiej giełdzie, które obserwowaliśmy w bieżącym roku to efekt mieszanki dobrych wyników (głównie największych) spółek oraz napływu kapitału do rynków wschodzących. Analitycy nie oczekują jednak, że podobne, sprzyjające warunki powtórzą się w nadchodzącym roku. Wyniki spółek za ostatni kwartał 2017 r. mają jeszcze być bardzo solidne, ale w 2018 r. dynamika wzrostu zysków ma spowolnić. Podobnie jak relatywna przewaga największych przedsiębiorstw nad mniejszymi.

Nadchodzący rok może więc okazać się dla inwestorów trudniejszy, a selekcja spółek bardziej wymagająca. Analitycy DM BOŚ przychodzą jednak z pomocą, przedstawiając swoje „top picks”, czyli spółki dla których 2018 r. może okazać się bardzo udany.

Wśród wskazań ekspertów znajdziemy niemal cały przekrój spółek z warszawskiego parkietu. Ich zdaniem warto zwrócić uwagę zarówno na komponenty WIG20: PKO (PKOBP) czy LTS (LOTOS), jak i mniejsze spółki: ETL (EUROTEL), LEN (LENA) czy VIN (VINDEXUS). Według analityków dobry rok czeka też producentów gier wideo: 11B (11BIT), CDR (CDPROJEKT), PLW (PLAYWAY), szeroko rozumianą branżę IT: LVC (LIVECHAT), ASE (ASSECOSEE), a także przedstawicieli innych sektorów: FMF (FAMUR), BSC (BSCDRUK), CLN (CLNPHARMA), CAR (INTERCARS), MRC (MERCATOR), #Dino, ASB (ASBIS), OEX, GTC, MCR (MERCOR). Oczywiście wszystkie z wymienionych spółek otrzymały rekomendację „kupuj”. Analitycy zaktualizowali też zalecenia i ceny docelowe dla kilkudziesięciu innych spółek. Wszystkie z nich można znaleźć w zakładce rekomendacje.

Przygotowując rekomendacje na przyszły rok, zespół DM BOŚ nie zapomniał jednak o bliższej przyszłości. Zaktualizował więc również portfel inwestycyjny (który zarobił +31,4% w ciągu roku) oraz listę spółek, które mogą w nadchodzącym miesiącu zachowywać się lepiej niż szeroki rynek.

Zaskoczeniem nie będzie fakt, że do portfela dołączyły spółki, wybrane również do całorocznych typów DM BOŚ. Jednak nie tylko.

W zestawieniu najdziemy zatem takie nowości jak LEN (LENA), MCR (MERCOR), CAR (INTERCARS), które zdaniem analityków dobry rok rozpoczną już od zaprezentowania solidnych wyników za ostatni kwartał 2017 r. W nadchodzącym miesiącu warto jednak zwrócić uwagę również na… IDA (IDEABANK). Według analityków katalizatorem do wzrostów na akcjach banku, może okazać się zaprezentowanie przez nowe władze strategii na kolejne lata, która ma ukazać się na początku 2018 r. Notowaniom ma pomóc również poprawa w wynikach za 4Q17, oraz fakt, że bank może być potencjalnym celem przejęcia.

Dla amatorów grania pod spadki lub wszystkich, którzy szukają wskazówek, których spółek pozbyć się z portfela, zaktualizowano również listę spółek mogących w najbliższym czasie tracić na wartości. Tego zestawienia nikt nie opuścił, w dalszym ciągu znajdziemy tutaj więc: CIE (CIECH), EUR (EUROCASH), ING (INGBSK), PND (POLNORD), CIG (CIGAMES), CMP (COMP), PGE oraz TPE (TAURONPE). Do listy dołączył jednak ERB (ERBUD). Zdaniem analityków jest niemal pewne, że wyniki za ostatni kwartał rok będą słabe, a presja na marże może w dalszym ciągu rosnąć obniżając wyniki spółki.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus