Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Dywidendowe prognozy analityków na 2018 rok

Udostępnij

Wysokość przyszłych dywidend możemy oszacować dzięki kryteriom zawartym w oficjalnych politykach dywidendy, analizując wieloletnią praktykę wypłat czy śledząc zapowiedzi zarządów spółek. Na pomoc przychodzą również zespoły domów maklerskich, które publikują prognozy najbliższych wypłat. Jak ich zdaniem będą wyglądać tegoroczne dywidendy?

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, analitycy przygotowali prognozy tegorocznych dywidend dla ponad 170 spółek z warszawskiego parkietu. Krąg zainteresowań poszczególnych biur maklerskich był dość szeroki, ponieważ dla połowy tych przedsiębiorstw szacunek opublikowało wyłącznie jedno biuro. Do najpopularniejszych należały oczywiście komponenty WIG20, w tym największe spółki i banki, ale nie tylko…

 

Komu więcej…

Zdaniem ekspertów na wyższą dywidendę w 2018 r. mogą liczy m.in. akcjonariusze WLT (WIELTON). Konsensus zakłada ponad dwukrotny wzrost w stosunku do ubiegłorocznej wypłaty i dywidendę równą 0,59 zł. To jednak wypadkowa dość skrajnych wartości. Niższą, odpowiadającą polityce dywidendy (25-30% zysku netto), prognozę przedstawili analitycy Vestor DM i Noble Securities.

„Rozwój organiczny nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Za prawdopodobne uważamy zwiększenie EBITDA do ok. 145 mln zł w 2020 r. (+33%) przy założonym w strategii poziomie CAPEX (160 mln zł). Dodatkowo Wielton korzysta z ulg inwestycyjnych, co obniża realne obciążenia podatkowe i zwiększa generowane przepływy gotówkowe. Prognozowany CF operacyjny z nadwyżką pokrywa wydatki inwestycyjne oraz wypłatę dywidendy w przyszłych latach.” – wyjaśnia w rekomendacji Michał Sztabler z Noble Securities

Ich zdaniem, dzięki dobrej sytuacji płynnościowej, spółka będzie wypłacać rosnące dywidendy, a w tym roku do akcjonariuszy trafi 0,28 zł. Taki szacunek odpowiadałby polityce spółki, przekłada się bowiem na 27% wskaźnik wypłaty. Podobnego zdania są analitycy Vestor DM, szacujący wysokość tegorocznej dywidendy na 0,25 zł na akcję. Średnią i pokłady optymizmu podbił jednak szacunek przedstawiony przez DM BZ WBK. Według prognoz tego biura, Wielton wypłaci jedną z najwyższych dywidendy spośród MiŚów. Stopa dywidendy ma wynieść 8,6% (rok temu było to 1,4%), co na dzień publikacji prognozy (7 listopada 2017) oznaczało dywidendę wysokości 1,24 zł.

Wśród innych faworytów zespołu DM BZ WBK zaliczanych do segmentu małych i średnich spółek znajdziemy również STX (STALEXP) i ABC (ABCDATA). Zaprezentowane przez analityków stopy dywidendy przełożyłyby się na dywidendy w wysokości odpowiednio 0,84 zł i 0,22 zł na akcję. Znaczna część akcjonariuszy tych spółek na pewno liczy, że te prognozy faktycznie się zrealizują, mimo mniejszego optymizmu innych biur maklerskich.

W 2018 r. wyższą dywidendę może wypłacić również LCC (LCCORP). Takiego zdania są zarówno analitycy DM mBanku, jak i Vestor DM, których prognozy to odpowiednio 0,26 zł i 0,27 zł. Oznaczałoby to wysoką, niemal 9,5% stopę dywidendy. Po ubiegłorocznej dywidendzie równej 0,07 zł na akcję (spadek w stosunku do 2016), w tym roku akcjonariusze dewelopera mają otrzymać więc znacznie więcej.

Również więcej ma w tym roku trafić do akcjonariuszy KGH (KGHM). Pytaniem pozostaje o ile. Analitycy są zgodni, że po ubiegłorocznej, wyjątkowo skromnej dywidendzie, w tym roku nastąpi odbicie. Średnia trzech prognoz to 2,49 zł, a wszystkie z nich zamknęły się w przedziale 2-3 zł. Najwyższa z nich, należąca do ekspertów DM BOŚ, chociaż oznacza trzykrotny wzrost DPS r/r, przekłada się na niezbyt imponującą stopę dywidendy 2,9%. Nie jest to więc poziom do jakiego KGHM przyzwyczaił swoich akcjonariuszy w poprzednich latach.

Konsensus zakłada również znaczny wzrost dywidendy LPP. Jest to o tyle ciekawe, że władze spółki otwarcie informują, że przyszłe dywidendy nie mają być znacząco zwiększane.

"Nasza polityka dywidendowa zakłada zwiększenie jej mniej więcej o 10% rocznie. Na pewno nie skokowy wzrost, ani specjalnie znaczący. Całą resztę zysku chcemy reinwestować, gdyż czekają nas duże inwestycje" - powiedział Piechocki w rozmowie z ISBnews

Mimo to, zdaniem analityków, dywidenda wzrośnie do ponad 87 zł na akcję, czyli o przeszło 140% r/r. Najbardziej optymistyczni są eksperci DM BDM, którzy prognozują, że w tym roku do akcjonariuszy trafi aż 139,2 zł na akcję. Byłoby to równoznaczne z niemal trzykrotnym wzrostem o w stosunku do ubiegłego roku. Nawet najniższa prognoza, należąca do analityków DM BOŚ to 60,5 zł, czyli o niemal 70% więcej r/r. Co przemawia za takim podejście?

LPP posiada znaczne zasoby gotówki, które może przeznaczyć na dywidendę bez nadwyrężania finansów spółki. Dodatkowo, będą one rosły dzięki rozwojowi sprzedaży internetowej. Do 2020 r. udział e-commerce w przychodach spółki ma wzrosnąć z obecnych 4% do 7-8%. Model biznesowy oparty o rozwój online, dzięki niższej kapitałochłonności niż tradycyjne kanały sprzedaży, może przekształcić LPP w spółkę wypłacającą wyższe dywidendy. Nie będzie to trudne. Od trzech lat stopa wypłacanej przez spółkę dywidendy nie przekroczyła 1%.

Zdaniem analityków na wyższe dywidendy mogą liczyć też akcjonariusze Comarch (3,83 zł), Forte (0,42 zł), Atal (3,89 zł), KGL (0,4 zł), Alumetal (11,47 zł) czy PZU (2,48 zł).

 

…a komu mniej?

Nie wszyscy mogą jednak liczyć na wzrost wartości dywidendy w 2018 r. Według analityków mniej trafi m.in. do posiadaczy akcji RON (RONSON). Rok 2016 r. był dla dewelopera najlepszym w historii, a sprzedaż projektu Nova Królikarnia przełożyła się na rekordowe zyski i pokaźną dywidendę (DY 11%). W tym roku akcjonariusze nie powinni liczyć  na powtórkę.

Zespół DM mBanku zakłada, że dywidenda Ronson, chociaż niższa, będzie miała solidną stopę 5,6% i wyniesie 0,08 zł na akcję. Średnią znacząco zbili jednak analitycy DM BOŚ, zdaniem których na każdą akcję spółka wypłaci zaledwie 0,02 zł. Dlaczego? Ubiegły rok nie był dla spółki najlepszy, a zysk netto spadł o niemal -83%. Znaczący spadek dywidendy nie będzie więc zaskoczeniem.

Niepewni tegorocznej dywidendy mogą być także akcjonariusze NET (NETIA). CPS (CYFRPLSAT), który kontroluje obecnie 32% akcji operatora (a ma ogłosić kolejne wezwanie), informował w grudniu, że chwilowo nie ma intencji wypłaty dywidendy przez spółkę. Zdaniem analityków Netia dywidendę wypłaci, jednak skromniejszą niż w ubiegłych latach.

„W 2018 roku oczekujemy dywidendy na akcję w  wysokości 0,25  zł, co implikuje zadowalający poziom stopy  dywidendy brutto około 5%. Niemniej po przejęciu kontroli nad Spółką przez Cyfrowy Polsat polityka wypłaty dywidendy może ulec zmianie. Dlatego też należy się liczyć z możliwym brakiem wypłaty dywidendy w 2018 roku. W naszej ocenie Cyfrowy Polsat może zawiesić wypłatę dywidendy w  Spółce do momentu zdobycia 100% udziału w Spółce, co prawdopodobnie nastąpi w 2019 roku (po ogłoszeniu drugiego wezwania na 100% akcji).” – ocenia Jakub Viscardi z DM BOŚ

Konsensus rynkowy jest jeszcze niższy niż prognoza DM BOŚ i zakłada wypłatę 0,18 zł na akcję. Praktyka pokazuje jednak, że w przypadku Netii nigdy nie można być pewnym ile ostatecznie trafi do akcjonariuszy. Po ubiegłorocznej rekomendacji 0,2 zł na akcję, ostatecznie przegłosowano niemal dwukrotnie wyższą dywidendę 0,38 zł. W poprzednich latach często sięgano również do kapitału zapasowego, nie można więc sugerować się jedynie wysokością zysków spółki.

Zdaniem maklerów ze spadkiem wartości dywidendy w tym roku będą musieli pogodzić się również akcjonariusze TRK (TRAKCJA). Ich zdaniem będzie to 0,17 zł na akcję, czyli o niemal 2/3 mniej niż w ubiegłym roku (0,5 zł). Spadek zakłada nawet najwyższa (0,27 zł) spośród wchodzących w skład konsensusu, pięciu prognoz. Natomiast zgodnie z najczarniejszym scenariuszem (DM BOŚ), w 2018 r. do posiadaczy akcji spółki wcale nie trafi dywidenda. Skąd ten pesymizm?

Na koniec września 2017 r. spółka wykazała jedynie 8 mln zł zysku netto (-82% r/r) i całoroczny poziom 50-55 mln zł z poprzednich lat jest obecnie poza zasięgiem. To efekt słabszych wyników litewskiej części grupy, niższej rentowności na rynku krajowym (ceny surowców, wynagrodzenia) oraz niewielkiego portfela zamówień w porównaniu z głównymi konkurentami. Trudno dziwić się więc ponurym wizjom analityków. Dla Trakcji to nie był dobry rok więc i dywidenda prawdopodobnie też nie będzie dobra.

Tegoroczne dywidendy mogą być niższe również dla akcjonariuszy m.in. MGT (MANGATA) (2,43 zł), ELB (ELBUDOWA) (6,4 zł) czy EUR (EUROCASH) (0,46 zł).

 

Rozstania i powroty

Niższa dywidenda to jednak w dalszym dywidenda. Gorzej jeśli w przeciwieństwie do poprzednich lat, do akcjonariuszy nie trafi żadna część zysku spółki. Na szczęście w tym przypadku prognozy analityków nie zaskakują. Ich zdaniem dywidendy z zysku za 2017 r. nie otrzymają min. akcjonariusze MRC (MERCATOR), GRV (GORENJE), TOR (TORPOL), CDR (CDPROJEKT) czy STF (STALPROFI). W pierwszym przypadku o planowanym braku dywidendy informowały już władze spółki. Jest to związane z planami redukcji długu i inwestycyjnymi, które stawia przed sobą Mercator.

"Kończymy nasze inwestycje i raczej w tym roku nie przewidujemy jeszcze wypłaty dywidendy" - powiedział Kruszewski podczas konferencji prasowej 08.02.2018 r.

Zdaniem ekspertów znacznie więcej przedsiębiorstw powróci w szeregi dzielących się zyskiem z akcjonariuszami spółek. Po rocznej przerwie dywidendę mają ponownie otrzymać mają akcjonariusze m.in. AGO (AGORA), OEX, MON (MONNARI) czy CIE (CIECH). W przypadku ostatniej ze spółek analitycy DM BDM liczą, że fortuna w końcu się do nich uśmiechnie.

„W 2016 roku spółka nieoczekiwanie wypłaciła dywidendę (2,85 PLN DPS), której nie zakładaliśmy;  W 2017 roku zarząd z kolei zaproponował przeznaczenie całego zysku na kapitał zapasowy, a WZA poparło tę rekomendację (oczekiwaliśmy kontynuacji polityki dywidendowej ze średnią stopą 3%-strategia, co oznaczało wówczas ok. 2,2 PLN DPS); Zakładamy, że spółka wróci do polityki dywidendowej od 2018 roku.” – wyjaśnia w rekomendacji Krystian Brymora z DM BDM

Mimo polityki dywidendy obejmującej lata 2014-2019 dywidend wypłacanych przez Ciech faktycznie nie można było nazwać regularnymi ani przewidywalnymi.  Jeśli w tym roku prognozy analityków BDM i DM mBanku okażą się trafne, akcjonariusze otrzymają 1,6-2,2 zł dywidendy na akcję. Natomiast według PKO BP DM i BOŚ DM całość zysku zostanie w tym roku w spółce.

W 2018 r. dywidendy mają otrzymać też akcjonariusze, dla których przerwa w wypłacie dywidendy trwała dłużej niż jeden rok. Znajdziemy wśród nich m.in. POZ (POZBUD), PKP (PKPCARGO), BRS (BORYSZEW), EMP (EMPERIA) czy ABE (ABPL).

 

Pełne zestawienie prognoz dywidend przygotowanych przez analityków jest dostępne dla abonentów naszego produktu Dywidendy Premium. Możesz je otrzymać mailem maksymalnie w ciągu kilku godzin od rejestracji wpłaty. Dołącz do tego grona, by być pół kroku przed rynkiem.

 

Pozostałe wiadomości

Cloud Technologies z 58% dynamiką sprzedaży danych w kwietniu

CLD (CLOUD), notowana na głównym rynku GPW spółka technologiczna działająca na globalnym rynku danych dla reklamy internetowej, zwiększyła w kwietniu 2026 r. sprzedaż danych do kluczowych...

2026-06-22, 19:47

Orlen finalizuje budowę Baltic Power

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano już 50 z 76 turbin. Najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce wchodzi w końcową fazę realizacji. Trwają kluczowe testy...

2026-06-22, 13:33

Defence.Hub planuje pozyskać do 8 mln złotych na rozwój systemu antydronowego

DFH (DEFENCEH), spółka notowana na NewConnect, działająca jako platforma integracyjna sektora defence tech oraz dual-use, poinformowała o aktualizacji planów rozwoju oraz zapotrzebowania...

2026-06-22, 13:13

KIO unieważniła wybór konsorcjum Mirbudu w przetargu na A2

Zarząd MRB (MIRBUD) poinformował, że otrzymał zawiadomienie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie o unieważnieniu czynności wyboru oferty konsorcjum...

2026-06-22, 10:27
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus