New World Resources (NWR) wskazuje na prawdopodobieństwo zakończenia działalności w związku z wnioskiem o niewypłacalność spółki zależnej OKD. Rozpoczęto proces sprzedaży polskiej spółki zależnej NWR Karbonia, podała spółka. 

"Jak wskazano 4 maja, ponieważ OKD jest jedyną spółką NWR prowadzącą działalność handlową, prawdopodobnym efektem jej niewypłacalności będzie zakończenie działalności lub podział Grupy NWR w sposób zorganizowany. Jeśli tak się stanie, oczekuje się, że akcjonariusze NWR Plc otrzymają minimalne lub zerowe zwroty oprócz podziału stanu gotówki pozostałego po zakończeniu działalności lub podziale grupy" - czytamy w komunikacie. 

NWR zastrzega jednak, że kwota możliwa do odzyskania przez akcjonariuszy prawdopodobnie będzie niższa niż łącznie 8 mln euro. 

Zadłużenie zewnętrzne NWR wynosi ok. 352 mln euro z tytułu zapadających w 2020 r. Senior Secured PIK Notes (SSN), 162 mln euro z tytułu obligacji zamiennych na akcje, 50 mln euro z tytułu kredytu ze wsparcie agencji wsparcia eksportu i 35 mln euro z tytułu kredytu super senior credit facility. 

Spółka podała, że wierzyciele z tytułu obligacji SSN i kredytów podjęli działania w kierunku zabezpieczenia swoich wierzytelności. 

Obrót akcjami NWR (NEWWORLDR) jest zawieszony na giełdach w Londynie, Pradze i Warszawie.

Spółka ogłosiła też, że rozpoczął się proces sprzedaży NWR Karbonia, która odpowiada za realizację projektu Dębieńsko w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. 

"NWR Plc zleciło Deloitte LLP rozpoczęcie procesu sprzedaży NWR Karbonia S.A." - czytamy w komunikacie. 

New World Resources Plc jest wiodącym producentem węgla kamiennego i koksu w Europie Środkowej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.