„Pomimo zawirowań związanych głównie z polityką celną Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do wybranych partnerów handlowych (szczególnie Chin), a także istotnej przeceny spółek technologicznych (FAANG), światowa gospodarka ma się dobrze. Zakładamy więc, że światowe indeksy po trwającej obecnie korekcie, w średnim terminie wrócą do wzrostowych trendów.” – wyjaśniono w raporcie

Spośród 30 typów inwestycyjnych przygotowanych w ubiegłym miesiącu, zgodnie z przewidywaniami analityków PDM zachowały się notowania 17 spółek. Wśród tych najbardziej zyskownych należy wymienić TIM, DOM (DOMDEV) i IMS, a także PRC (PROCHNIK) i BRA (BRASTER), których spadki prognozowali eksperci.

Nie obyło się też bez słabszych inwestycji. Wartość portfela obniżyły wzrosty kursów EUR (EUROCASH) i BAL (BALTONA) (obstawiano spadki), oraz przeceny obserwowane na EAH (ESOTIQ) i GRI (GINOROSSI). Analitycy wierzą jednak w trafność swoich prognoz i nie usuwają akcji tych spółek z portfela.

Ich zdaniem wycena Eurocash, mimo przeceny w dalszym ciągu jest wysoka, a opublikowane przez Baltonę w marcu sprawozdanie wskazuje na pogorszenie sytuacji finansowej spółki (spadek przychodów, zysków i rentowności) i wzrost jej zadłużenia. Z kolei notowania Gino Rossi i Esotiq mają odbić dzięki niskiemu kursowi USD/PLN oraz zmianom strukturalnym – sprzedaż segmentu odzieżowego (Simple) ma pomóc GRI (GINOROSSI), a wydzielenie segmentu modowego (Eva Minge) i nowy projekt Henderson Shirts pozytywnie wpłynąć na wyniki EAH (ESOTIQ).

Zestawienie opuścił natomiast QRS (QUERCUS). Taki ruch był związany z wysokiem zaangażowanie w obligacje GBK (GETBACK), które zdaniem zespołu PDM może przyczynić się do zmniejszenia tegorocznej stopy dywidendy.

W portfelu PDM Research pojawiła się też jedna nowość, a mianowicie akcje EMT (ELEMENTAL).

„Spółka jest jednym z czołowych podmiotów w swojej branży w Europie. Zaostrzające się przepisy środowiskowe oraz udane przejęcia zagraniczne będą sprzyjały dalszemu rozwojowi Elemental Holding. W IIIQ 2017 Spółka odnotowała ponad 30% wzrost przychodów. Handlowana jest na atrakcyjnych wskaźnikach - 7.6 P/E oraz 0.69 P/BV. Są one atrakcyjniejsze na tle wskaźników branżowych.” – uzasadniono tę decyzję

Analitycy w dalszym ciągu stawiają też na wzrost notowań ALI (ALTUSTFI), DOM (DOMDEV), DNP (DINOPL), ETL (EUROTEL), FKD (FABRYKAKD), GLG (GLGPHARMA), IMS, IST (INFOSCAN), MON (MONNARI), SHD (SOHODEV), SKH (SKARBIEC), TIM, TXM i WTN (WITTCHEN).