Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Prezes PKN Orlen: Skłaniamy się do rekomendowania wypłat dywidendy

Udostępnij

Zarząd PKN (PKNORLEN) będzie się skłaniać do rekomendowania wypłat dywidendy w kolejnych latach, poinformował prezes Daniel Obajtek.

"My jako zarząd będziemy się skłaniać do rekomendowania wypłaty dywidendy, ale nie mówię, w jakiej wysokości. Musimy być atrakcyjni dla inwestorów" - powiedział Obajtek dziennikarzom w Płocku, zapytany o perspektywy dla wypłat dywidendy w kolejnych 5 latach w kontekście zaprezentowanego dziś programu dla petrochemii.

Podczas zwołanego na 26 czerwca walnego zgromadzenia akcjonariusze PKN Orlen zdecydują 26 czerwca o przeznaczeniu 1,28 mld zł z zysku za 2017 r. na dywidendę, co da wypłatę w wysokości 3 zł na akcję.

PKN Orlen podał dziś, że przyjęty Program rozwoju petrochemii do 2023 r., o wartości nakładów inwestycyjnych 8,3 mld zł, pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych tego segmentu o ok. 30%. Realizacja programu ma dać wzrost EBITDA o szacunkowo 1,5 mld zł rocznie.

Obajtek zapowiedział dziś, że PKN Orlen chce przedstawić model finansowania programu dla petrochemii do końca bieżącego roku.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+