Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Famur podpisał umowę o współpracy z koncernem ABB w Polsce

Udostępnij

FMF (FAMUR) podpisał porozumienie o współpracy z koncernem ABB w Polsce, poinformowała spółka. Oba podmioty będą kooperować w zakresie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii dla polskiej i międzynarodowej branży wydobywczej.  

Założeniem wiodącym nawiązanej współpracy jest poszukiwanie i rozwój innowacyjnych technologii, dzięki czemu umacniać się będzie pozycja obu partnerów w branży wydobywczej w Polsce i na świecie. Strony deklarują realne wsparcie także w zakresie wdrażania najnowszych rozwiązań informatycznych w przemyśle wydobywczym, podano w komunikacie. 

"Rozpoczęcie współpracy z ABB, liderem technologicznym w obszarze robotyki, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych pozwoli obu partnerom w sposób realny wykorzystać potencjał połączonych kompetencji, know how i doświadczenia. To oznacza dzielenie się wiedzą i analizę konkretnych rozwiązań technologicznych, tak by poprzez budowę nowych maszyn, urządzeń i inteligentnych systemów rozszerzać kompleksowość oferty i jej wartość dodaną. Obie firmy mają także bogate doświadczenie w aktywności biznesowej prowadzonej poza granicami kraju, co czyni ją kolejnym obszarem potencjalnych korzyści w długiej perspektywie. Jest oczywiste, że sojusze w biznesie powinny tworzyć wartość dodaną dla wszystkich partnerów i taki jest też cel tego porozumienia" - powiedział wiceprezes Famuru Bartosz Bielak, cytowany w komunikacie. 

"ABB z nadzieją patrzy w przyszłość, kontynuując ścisłą współpracę z Grupą Famur w Polsce. Jestem przekonany, że wspólnie mamy większe możliwości w podnoszeniu produktywności i zwiększaniu efektywności energetycznej  w całym przemyśle górniczym w Europie i na świecie" - zaznaczył dyrektor Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB w Polsce Jussi Rautee. 

Famur podkreślił, że intensyfikuje swoją obecność na rynkach zagranicznych. W realizacji celu 50% przychodów pochodzących z eksportu do 2022 roku konieczne jest, zdaniem zarządu, umacnianie kompetencji technologicznych i poszukiwanie pionierskich na rynkach globalnych rozwiązań. Współpraca z ABB ma umożliwić stworzenie oferty wyprzedzającej oczekiwania rynku i wpisującej się w naturalne zmiany w światowym górnictwie i przemyśle, podano również. 

"W ramach porozumienia spółki przygotują dokładny plan wspólnych działań, określą zasady współpracy oraz warunki uczestnictwa we wspólnych przyszłych projektach handlowych realizowanych dla klientów w kraju i za granicą" - podsumowano.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

ABB jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Od 25 lat ABB jest obecne w Polsce, gdzie zatrudnia 4 600 osób w 11 fabrykach i 25 oddziałach. W 2016 r. ABB Polska miało ok. 3,2 mld zł obrotów.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51

ORLEN i Naftogaz rozszerzają współpracę

ORLEN i Naftogaz podpisały dwa porozumienia o współpracy, które wyznaczają ramy dalszych działań obu spółek w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz...

2026-06-25, 15:25
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus