Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Getin Noble Bank i Idea Bank mają umowę ws. analizy możliwości połączenia 

Udostępnij

Getin Noble Bank (GNB (GETINOBLE)) podpisał z IDA (IDEABANK) umowę w sprawie współpracy przy analizie zasadności potencjalnego połączenia obu podmiotów, podał Getin Noble Bank. 

"Na podstawie umowy banki zobowiązały się dokonać analiz korzyści i kosztów połączenia, w tym synergii kosztowych i sprzedażowych oraz potencjału sprzedażowego połączonych instytucji oraz podjąć takie czynności jak w szczególności uzgodnienie harmonogramu działań czy struktury potencjalnego połączenia" - czytamy w komunikacie. 

Jeżeli wyniki analiz wykażą, że połączenie jest zasadne, banki określą wstępne bazowe warunki połączenia oraz zasady współpracy przy przygotowywaniu i implementacji połączenia, podano także. 

GNB poinformował 17 lipca, że Leszek Czarnecki, sprawujący kontrolę nad bankiem, rozważa opcje konsolidacyjne obejmujące GNB i Idea Bank. Podano wówczas, że Czarnecki oczekuje istotnych synergii kosztowych i sprzedażowych oraz wzmocnienia potencjału sprzedażowego połączonych instytucji. W związku z tym w najbliższym czasie zamierza doprowadzić do podjęcia przez oba banki działań mających na celu analizę korzyści i kosztów takiego połączenia i ewentualnego uzgodnienia harmonogramu oraz szczegółowej struktury połączenia. 

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku.